Щорічно «Прогрестех-Україна» заробляє десятки мільйонів доларів на співпраці з авіагігантами Boeing та Airbus, а також активно працює для автомобільних проектів у компаніях Tesla та Daimler і космічних розробок NASA. У літакобудуванні українці проектують фюзеляжі, крила, системи гасіння пожеж на борту, авіоніку. Лише на проектах Boeing працюють близько 600 інженерів цієї української компанії. Загалом в групу входить 700 інженерів, вони працюють у 4 українських офісах — у Харкові, Києві та Львові.
Як компанія з України працює над світовими брендами у промисловості
За словами Андрія Фіалковського, у налагодженні контактів з Boeing допомогла потужна інженерна школа в Україні та той факт, що Сікорський та Тимошенко були вихідцями з України. Перший — випускник КПІ та всесвітньо знаний винахідних гвинтокрилів. Другий — викладач КПІ та «батько» сопромату, що відіграє ключову роль у авіації.
Компанія Фіалковського є єдиним контрактним домом Boeing в Україні. Так у світовій корпорації називають компанію, що обрана для низки спеціалізованих робіт в окремому регіоні. Українці допомагають супроводжувати технології на сучасних літаках корпорації, які перебувають в експлуатації у всьому світі. Окрім конструкторів, працюють також фахівці з розрахунків «втоми металу», електрики, технологи, гідравліки та низка інших спеціалістів. За межами США подібних інженерних центрів — не більше 10.
«Прогрестех-Україна» активно інвестує в повернення кадрів з-за кордону та вже 6 років вкладає у освіту. Зараз мають 3 освітніх класи в КПІ, дуальну магістратуру та освітню програму в ХАІ, ведуть перемовини з НАУ. На освітні програми витрачають близько 1 млн грн щорічно. Також українці працюють з Tesla і Daimler. Для першої прораховують рівень міцності для сидінь у автомобілях. Вихід на компанію Маска відбувся завдяки участі у міжнародних виставках.
Раніше ми розповідалиУкраїнці створили перший у світі автобус-позашляховик історію розробників з України, які створили перший у світі автобус-позашляховик, котрий користується міжнародним попитом.