Veterano Group об’єднує довкола себе декілька сервісів. Власником кожної франшизи є боєць, який пройшов події фронту на Сході України. Компанія наразі об’єднала низку ветеранських бізнесів. У розмові із засновником «ветеранського бренду» Леонідом Остальцевим ми поспілкувалися про успіхи ветеранського бізнесу в Україні, плани розвитку у майбутньому та чому розпочинали справу саме із піци.
Про сервіси, які об'єднав ветеранський бренд
До складу Veterano Group входять:
- Veterano Pizza — 5 піцерій на території України;
- Veterano Cab — сервіс автомобільних перевезень;
- Veterano Coffee — 15 кав’ярень на території України;
- Veterano Resto — 1 ресторан;
- Veterano Brownie — кондитерська;
- Veterano Service — іформаційний сайт про ветеранські сервіси в країні;
- Veterano Energy — компанія, яка займається встановленням сонячних батарей;
- Veterano Guard — охоронна компанія.
«Також маємо ще 2 паралельні проекти під брендом Veterano Group. Це «Veterano group — УльтраГазСервіс»: хлопець відкрив свою СТО по встановленню газових установок. Є ще компанія «Veterano group — Поліський хутір»: хлопці займаються виготовленням сирів та м’ясних продуктів і продають їх на нашому ринку. Фермерське господарство знаходиться під Житомиром», — розповідає засновник Леонід Остальцев.
«Заробив — допоможи»
Отримати франшизу та розпочати власний ветеранський бізнес, за словами Остальцева, нескладно: коштує вона дешево, але відбір проводять по-справедливому жорсткий. Також існують критерії та принципи, яких дотримуються ветерани-підприємці:
— Перший принцип: нам ніхто нічого не винен. Якщо ти щось хочеш, піднімаєш свою дупу, йдеш і робиш. Другий: ми намагаємося працювати максимально чесно та згідно із законом, але виходячи з економічної та податкової ситуації в Україні. Я як відповідальний підприємець сплачую якомога більше податків. Намагаюся більше працівників працевлаштувати офіційно. Ми не даємо хабарів. Третій принцип: заробив — допоможи. 10% від прибутку усіх компаній йдуть на благодійність: ми купуємо подарунки на день народження для дітей, чиї батьки полягли на Сході.
Як відкрити власний ветеранський бізнес
Аби відкрити піцерію, потрібна значна сума коштів. За словами Остальцева, цифра сягає щонайменше 1,5 млн грн лише для започаткування справи. Засновники консультують своїх майбутніх «бізнесових побратимів», дають торгову марку, відкривають таємниці технології приготування та навчають вести операційну діяльність:
— Ми працюємо «в плюс», але коли я відкривав свій бізнес, в мене не було нічого, окрім $50. Я всі ці гроші позичав і досі позичаю, реінвестую те, що заробив і зараз в нас триває постійний процес повернення боргів. Я вже повернув десь 4 млн грн, потрібно повернути ще десь 1,1-1,2 млн тим кредиторам, в яких я брав гроші в борг, — зізнається засновник бренду.
У планах — відновити роботу піцерії в Дніпрі. Вже в першій половині серпня заклад знову відкриє двері для відвідувачів. А восени планується відкриття і в Кривому Розі:
— Уся франшиза в цілому розростається дуже природньо. Я на це жодним чином не впливаю, лише коригую тих, хто використовує мій бренд, репутацію, технології. Решта — це бажання тих людей, які приходять і кажуть, що хочуть працювати під цим брендом. Ми даємо можливість людям заробляти гроші, використовуючи нашу репутацію, але при цьому посилюючи її, а не псуючи.
Піца на передову
У прифронтовому Маріуполі ветерани доставляють піцу на передову для своїх бійців. Таке в Україні роблять вперше: гаряча піца з рук ветеранів для бійців на позиціях. Леонід Остальцев розповідає, що ідея проекту зародилася ще влітку 2016 року, коли їхня команда їздила на передову до 30-ої бригади під Волновахою та Гранітним та протягом 2 діб готували для бійців піцу. Тоді спекли 350 шт. та розвозили їх позиціями:
— У нас є Богдан Чабан, який дуже хотів відкрити свою піцерію під нашим брендом. Ми йому в цьому допомогли, і він відкрив доставку виключно в Маріуполі. Взяв в оренду невеликий зупинковий комплекс, відремонтував його, облаштував там кухню, купив кілька мопедів та, враховуючи близькість міста до зони бойових дій вирішив, що «підвішені» піци (ті, які хтось замовляє і залишає на розсуд закладу для передачі тим, хто потребує — прим.ред.) будуть доставлятися просто «на нуль».
У Маріуполі зараз над брендом Veterano по 2 людини на зміні. Заплановано запровадити 2 зміни кухарів. Окремо має також бути адміністратор та хлопці, які займатимуться безпосередньо доставкою замовлень. Всі ветерани, які працюють на кухні, не мають досвіду роботи в кулінарній сфері. Вони навчилися мистецтву випікання піци і тепер навчають цьому інших. А розпочали брендований бізнес саме із піцерій тому, що його засновник Леонід Остальцев до початку оборонної війни на Сході України працював у піцеріях та пішов на фронт «з кухні».
Про переваги ветеранського бізнесу
Засновник ветеранського бізнесу в Україні каже, що і такий бізнес, і ветеранство як соціальне явище необхідно популяризувати. Наголошує: досі цим ніхто нішево та серйозно не займався:
— Ніхто нічого не знає про ветеранів Афганістану, що з ними відбувалося, де вони зараз. Але знаю, що ветеранських афганських бізнесів немає. Я про них не чув, принаймні. Намагаюся не просто якісно працювати, а також показати, що ветерани АТО — це люди, яких не треба боятися. Я ламаю стереотипи про те, що ветерани — це якісь скажені, з гранатами, алкоголіки, наркомани, з якими не можна співпрацювати. Це маячня.
Перевага ветеранського бізнесу — відсутність конкуренції, зауважує Остальцев. Тут немає тиску на бізнес, як це може бути в інших сферах, хоча й є труднощі, які періодично виникають, але їх можна подолати:
— Саме тому ми і називаємося підприємцями. Мені не подобається слово «бізнесмен». Я стараюся пропагувати таку тему, що ветерани зобов’язані пробувати відкривати свою справу. Люди, які мають бойовий досвід, апріорі матимуть безцінний досвід в бізнесі. Так само потрібно виважено ризикувати, аналізувати, планувати, проводити правильно перемовини. Іноді поводити себе жорстко відносно тих людей, які тебе оточують.
— Війна вчить усьому. Тільки перевага бізнесу в тому, що тут нікого не вбивають. І ти нікого не вбиваєш