Звідки походить слово?

Етимологічно слово «лаґум» походить із давньоскандинавської мови — від слова «закон», однак шведською також означає «команда». Проте в культурному розумінні можна знайти пояснення, яке сягає в глибочінь віків. Є легенда про співжиття громади вікінгів, коли після важкого робочого дня всі збиралися довкола багаття і передавали по колу ріг, наповнений медовухою. Кожен мав відпити лише свою частку, щоб іншим теж дісталося. Протягом століть це «лаґет ум» («сидіння разом довкола багаття») скоротилося до «лаґум».

Чому саме шведи поширили таке явище як лагум (лагом) по всьому світу?

Ментально шведи завжди були зваженими і не любили впадати в крайнощі. Прагнення рівності, свободи і справедливості – важливі риси шведського націоналізму. На практиці це означає ощадливість, ефективне використання благ, готовність піти на компроміс і задовольнятися мінімумом, помірність в усьому, в тому числі й в роботі. Враховуймо також, що політична система в країні нині є здоровим балансом між капіталізмом і соціалізмом.

І все ж таки, в чому полягає філософія лагом?

Існують труднощі перекладу цього поняття і правильного його трактування — бо цей термін змінює значення залежно від ситуації та контексту. Приміром, воно може означати:

 • «доречність» — у соціальному контексті,
 • «поміркованість» — у їжі,
 • «що менше, то краще» — в дизайні інтер’єрів,
 • «усвідомленість» — у хорошому самопочутті,
 • «самодостатній розвиток» — у виборі стилю життя,
 • «логіку» — в бізнесі.

І все це — з відтінком «оптимального» вибору рішення. Тобто лаґум пропонує золоту середину у всьому. Зазвичай, його так і описують, як принцип казкової героїні Золотоволоски: «Не забагато і не замало, рівно стільки, скільки треба», маючи на увазі золоту середину.

Як це — жити у відповідності до принципів лагум?

Лагум можна застосувати до всіх сфер життя людини. Один з прикладів, як використовують лагум шведи:

На роботі в Швеції теж дотримуються принципів лагом — протягом дня шведи роблять регулярні перерви, їх називають Фіка — «перерва на печиво». У нас не дуже довгий робочий день, і все одно ефективність праці в Швеції висока. Варто задуматися, чому інші країни не використовують принципи лагом на робочому місці

Елізабет Карлссон, уривок з книги «Лагом. Шведські секрети щасливого життя»

Як зробити життя впорядкованішим та жити в злагоді з усім світом?

Ось декілька порад, які дає письменниця Елізабет Карлссон в своїй книзі, присвяченій лагум:

 • Частіше замислюйтесь про наслідки своїх дій. Вірте, що навіть невеликі зміни відгукуються в великому світі.
 • Наступного разу, коли у вас виникне суперечка, спробуйте повести себе у відповідності до лагом і відшукати компроміс. Люди з різними думками цілком можуть співіснувати в світі.
 • Повторно використовуйте сміття і здавайте його в переробку. Ще краще, якщо ви почнете купувати товари, які запаковані по мінімуму, щоби не потрібно було нічого викидати. Купуйте тільки найнеобхідніше. Ви заощадите безліч ресурсів.
 • Почніть співати в хорі або вступіть в групу за інтересами. Чим більше ви спілкуєтеся з людьми в колективі, сприймаючи їх позитивно, як групу однодумців, а не як окремих неприємних особистостей, тим краще ви почнете розуміти навколишній світ і співпереживати людям: «Це не підкріплено жодними дослідженнями, але я в цьому впевнена — а я майже все життя живу за лагом».
 • З малих років проводьте з дітьми багато часу на природі. Нехай вони переймуться повагою до навколишнього середовища і світу, в якому ми живемо.