Як засвідчує Олександр, головний капітал Projector — це люди. Щодня в школі виступають провідні дизайнери, маркетологи, розробники, копірайтери, ілюстратори, менеджери, стратеги і юристи. Навчання будується на 3 принципах — Practicult, Flame, Feedback.
- Practicult — культ практики. Курси важкі, тут доводиться працювати. Студенти навчаються не на лекціях, а на власних зусиллях, помилках і успіхах.
- Flame — це задача надихнути студента предметом, забезпечити максимальне занурення. Поки студент самовмотивований, батіг йому не потрібен.
- Feedback — студенти роблять масу домашніх завдань, які оперативно коментують куратори курсів.
Про роботу на ринку освітніх послуг
— Школі Projector 3 роки. Ми починали як маленький освітній проект з навчання веб-дизайну. Власне я його започаткував і почав проводити. Перша група була на 15 людей, а зараз це — досить масштабні проекти. Наразі створено 60 різних програм, з яких одночасно проходить близько 30 в Києві, і є ще курси у Львові та Одесі.
Можна сказати, що за декілька років Projector вийшов за рамки дизайн-школи. Ми вчимо різним напрямкам:
- дизайн інтерфейсу,
- графічний,
- моушн-дизайн,
- програмування,
- цифровий маркетинг,
- розробка ігор та багато іншого.
Ми започаткували Projector як люди, які працювали в індустрії і нам важко було знаходити співробітників. В якийсь момент стало зрозуміло, що формальна освіта генерує надто слабких спеціалістів, а іноді навіть шкодить їм, оскільки люди приходять без розуміння своєї професії.
Я шукав дизайнерів інтерфейсів і в якийсь момент просто перестав розглядати резюме людей, які приходили з академій чи дизайнерських інституцій, тому що вони зовсім не розуміли, що таке дизайн інтерфейсів. Власне тому й створили першу програму, в якій були не теоретичні професори, а люди з реальних проектів. Ці люди роблять дану справу щодня і можуть поділитися практичним досвідом.
Про стан із освітніми проектами в Україні і різницю між онлайн/офлайн навчанням
— Я думаю, що перша проблема, яку варто підіймати — це криза вищої освіти і професій. Якщо говорити про альтернативну освіту, то вона ще трохи не доросла в Україні. Є певна прірва між тим, що університети вже не можуть дати, а альтернативні школи ще не навчилися.
Якщо говорити про онлайн-освіту, то це взагалі інший формат, його не варто порівнювати з університетським навчанням. Онлайн дозволяє закрити якісь точкові пробіли в знаннях, але не може виховати повноцінних спеціалістів.
Про події та курси Projector
— Якщо говорити про разові події, то вони в нас проходять щодня і їх досить багато. Але це не є фундаментальна освіта. Це — щось між гарним проведенням часу в ком’юніті та можливістю познайомитися зі спеціалістами в певній сфері. За 1 лекцію людина не може глибоко засвоїти матеріал. Добре, коли на наступний день ти можеш хоч щось змінити у своїй практиці. Якщо говорити про наші тримісячні курси, то це вже освітній формат, який вимагає багато часу й зусиль, в якому людина має зробити багато практичних робіт, завдань і проектів.
Ми дійшли до висновку, що в форматі тримісячних курсів можна закрити якусь одну компетенцію. Але цього часу просто недостатньо для того, щоби виховати повноцінно розвиненого спеціаліста. Якщо я вмію малювати іконки, то це зовсім не означає, що я можу спроектувати складну інтерфейсну систему.
Завдання річних курсів — дати фундаментальну системну освіту. Це вже досить багато часу, при тому що ми його інтенсивно намагаємося використовувати. Це — формат, у якому ми можемо гарантувати, що людина, яка цей курс закінчить (а зробити це не так вже й легко), стане добрим дизайнером справді.
Ми віримо в те, що реальну користь приносить виконання практичних завдань, завдяки яким людина отримує досвід і може використовувати його в своїх проектах. Більшість курсів, які ми проводимо — тримісячні. Звісно, в них є свої особливості, свої слабкі місця, які ми намагаємося компенсувати іншими курсами.
Про новий курс із продакт-менеджменту
— Якщо подивитися на ринок стартапів, технологічних продуктів, то в Україні з’явилося вже декілька десятків компаній, які розвиваються. Їм дуже потрібні продакт-менеджери. Задача знайти сильного, технологічно підкованого продакт-менеджера закривається в середньому протягом року.
Гарний «продакт» розуміється на маркетингу, на дизайні, на технологіях, він вміє керувати командою і створювати бізнес-рішення. На жаль, в Україні сильних спеціалістів дуже мало і всі вони вже зайняли певну нішу. Наша задача — виростити нову генерацію продакт-менеджерів, які хоча би на рівні знань і практичних навичок розумітимуть, як керувати технічним проектом. Тому на цей курс варто йти тим, хто вже «в темі», але хоче досягти більшого.
Про корпоративну культуру в Україні
— На те вона й корпоративна культура, що в кожній компанії вона різна. Дуже важливо виховувати право на помилку. Коли співробітник тремтить і боїться, що його за щось звільнять або оштрафують — це створює погану робочу атмосферу. Врешті компанія виграє від експериментів і розгляду різноманітних рішень. Важливо стимулювати ініціативність і самостійність.
Ми у Projector намагаємося створювати таку ситуацію, у якій керівник не прийде і не скаже що робити, а лише вкаже напрям. Інакше, якщо співробітник не вміє приймати самостійних рішень, то все зламається. Прийняття рішень важливе для того, щоб люди були проактивні і кожен знав що він робить і для чого.
Третє — люди повинні вболівати за свій проект. Вони мають відчувати, що це щось, що належить їм і не бути байдужими. Я ніколи в інших колективах не працював і мені невідомо що таке «робити по інструкції».
У Projector дуже багато компаній відправляють своїх співробітників підвищувати рівень знань. Проте варто розуміти, що курси — це не єдина можливість чогось навчитися. Людина може мати результат, просто працюючи над проектом і отримуючи зворотній зв’язок. Усе досить індивідуально. Як правило, швидше і легше пройти курс із наставником, який може показати короткий шлях.
Поради для тих, хто ще жодного разу не пробував навчатися на курсах
— Тричі подумати, чи людині потрібне навчання. Якщо курс на 3 місяці, то ти маєш практично повністю випасти зі звичного життя. Також варто розуміти, чого ти чекаєш від цього навчання — щоби не було розчарування. Нещодавно для цього ми ввели вступні тести на курси. А ще людина має бути зарядженою до знань і готовою працювати з проблемними місцями. Коли тебе 15 разів просять переробити проект, то це часом вибиває з колії. Але без цього ніяк, тому що лише так ми отримуємо емпіричний досвід.