GO «Instytut ukraїnśkyh studij» — ce spiľnota, ščo pragne integraciї v suspiľstvo ljudej z invalidnistju. Gromadśka organizacija, jaka propaguje zminy v Ukraїni čerez riznomanitni proekty. Sered nyh: inkljuzyvnyj marafon na velosypedah-tandemah, sensoteka v Stryjśkomu parku Lvova, spivpracja z jevropejśkymy programamy obminu dlja molodi z osoblyvymy potrebamy. Odyn z ostannih proektiv gromadśkoї organizaciї — proekt Inclusive IT dlja nezrjačyh.
Jak vynykla ideja organizuvaty navčannja dlja slabkozoryh
— Navčaľna častyna vynykla jak ideja v seredovyšči gromadśkoї organizaciї. My robymo rizni aktyvnosti z nezrjačymy u Lvovi, ale logično bulo b dopomogty takym ljudjam zarobljaty košty i realizuvaty sebe. Tak, nezrjači ne spryjmajuť bagato vizuaľnoї informaciї, ale robota v IT dlja nyh ne je nemožlyvoju! My dovgo vyvčaly ce pytannja, konsuľtuvalysja zi specialistamy, analizuvaly informaciju v interneti i dijšly do koncepciї stvorennja komandy nezrjačyh programistiv.
Jak vidbuvajeťsja navčaľnyj proces
— V seredovyšči ljudej z invalidnistju vsi biľš menš miž soboju znajomi. Tak my pidbyrajemo studentiv. Vykladači takož je nezrjači, oskiľky same vony možuť navčyty specyfiky togo, jak korystuvatysja pevnymy programamy. Vse ž, v Inclusive IT je vidbir naviť sered ljudej z invalidnistju: jakščo my bačymo, ščo ljudyni ne cikavo, to prosto ne zmušujemo probuvaty. Centr proektu u Lvovi, ale po suti vin vseukraїnśkyj. Navčannja vidbuvajeťsja dystancijno po Skype. Počalosja vse z osnov komp’juternoї gramotnosti, a zgodom počaly vyvčaty speciaľni programy ekrannogo dostupu JAWS i NVDA. Takož vyjavyly bazovi potreby: Word, Exel, včymo pracjuvaty z Google Drive. Ščotyžnja vidbuvajeťsja pryblyzno 4 zanjattja z HTML, Python, NVDA, Word, Exel ta uroky anglijśkoї. Proekt buv zaplanovanyj na 2017 rik. Vin prohodyv 6 misjaciv: 3 navesni i 3 voseny. Počatkovo bulo 20 ljudej, a zaraz blyźko 10 i 4 vykladači.
Koštorys proektu Inclusive IT
— Košty na proekt my zbyraly na odnij z kraudfandyngovyh platform, a osnovne finansuvannja otrymaly vid Lvivśkoї miśkrady. Zagalom — blyźko 80 tys grn. Cyh grošej malo, ščob zabezpečyty povnocinnyj i postijnyj proces navčannja. Tomu okremo hočemo zapustyty sociaľne pidpryjemnyctvo — testuvannja veb-sajtiv na predmet dostupnosti do standartu WCAG 2.0. Planujemo sprobuvaty prodavaty adaptyvni plaginy dlja WordPress.
Čy dopomig vže proekt znajty robotu nezrjačym u IT
— Jak vyjavylosja 6 misjaciv dlja navčannja nedostatńo, ščob ljudyna odrazu znajšla robotu, jaka pidhodyť. Ale je ljudy, jakym navčannja dopomoglo prodovžuvaty šukaty sebe v cij sferi. Napryklad, Oksana Vojtko propracjuvala kontent-menedžerom i pislja prohodžennja programy Inclusive IT skazala, ščo jakby mala ci znannja raniše, to ne vidmovylasja b vid spivpraci z zamovnykom. V pryncypi my dosjagly bazovyh rezuľtativ. Po svojemu sajtu vže «projšlysja» i vypravyly pevni bagy dlja biľšoї dostupnosti. Zaraz prodovžujemo pilotnyj proekt i adaptujemo 5 sajtiv gromadśkoї organizaciї samostijno.
Jakym bačyte majbutnje Inclusive IT
— My zaraz prohodymo školu socpidpryjemnyctva vid Ukraїnśkoї sociaľnoї akademiї. Lokaľno, my tut jak gravci, jakym potribna dopomoga. Ale my bačymo, ščo je bagato uspišnyh proektiv. Bulo b dobre, ščob sociaľne pidpryjemnyctvo malo krašču pidtrymku. Čerez rik my b hotily maty nalagodženyj proces navčannja, ščob mogly pro sebe zajavyty. Takož važlyvo zbiľšyty kiľkisť studentiv, pidvyščyty їhnju motyvaciju zavdjaky spilkuvannju z uspišnymy nezrjačymy programistamy i zalučyty ljudej z vadamy sluhu. A zagalom hotiloś by maty povnocinnyj robočyj proces po testuvannju sajtiv.