Reklama

🔈 Podkast «Inše interv’ju»: Oksana Lyniv — pro mystectvo dyryguvannja, povernennja Mocarta do Lvova ta dzvinok z Ofisu prezydenta

Dyrygentka z globaľnoju kar'jeroju Oksana Lyniv rozpovidaje pro svoju tvorčisť, kuľturnyj aktyvizm i propozyciї zajnjaty vysoki posady v urjadi.
Читати кирилицею
🔈 Podkast «Inše interv’ju»: Oksana Lyniv — pro mystectvo dyryguvannja, povernennja Mocarta do Lvova ta dzvinok z Ofisu prezydenta
  1. Головна
  2. Kreatyv
  3. 🔈 Podkast «Inše interv’ju»: Oksana Lyniv — pro mystectvo dyryguvannja, povernennja Mocarta do Lvova ta dzvinok z Ofisu prezydenta
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0
Dyrygentka z globaľnoju kar'jeroju Oksana Lyniv rozpovidaje pro svoju tvorčisť, kuľturnyj aktyvizm i propozyciї zajnjaty vysoki posady v urjadi.

«Inše interv’ju» z Oksanoju Lyniv

Vsesvitńo vidoma dyrygentka vidverto rozpovidaje pro pidkorennja muzyčnogo olimpu, dilyťsja vražennjamy vid zaprošennja vystupyty na odnomu z najprestyžnišyh opernyh festyvaliv planety, dilyťsja planamy «povernuty» Mocarta do Lvova ta rozkazuje pro propozyciju očolyty vysoku
posadu v urjadi Ukraїny.

Pro ščo šče my govoryly z Oksanoju Lyniv?

  • z čogo počynalasja її muzyčna kar’jera,
  • jaku cinu platyť za svoju slavu,
  • jak na neї vplynula pandemija ta karantyn,
  • čy važko dyryguvaty kohanoju ljudynoju,
  • pro ščo vede peremovyny z merom Lvova,
  • ščo dumaje pro kar’jeru v polityci

ta bagato inšogo.

Sluhaty

Abo na vašomu uljublenomu servisi dlja podkastiv za posylannjam.

Tekstova versija interv’ju z Oksanoju Lyniv

Pryvit! Mene zvaty Volodymyr Anfimov, ce podkast «Inše interv’ju». Geroj kožnogo epizodu – ce osobystisť z unikaľnoju istorijeju, nezvyčnym dosvidom abo naborom znań. My govorymo pro zlety ta padinnja, peremogy ta fakapy, i najgolovniše, uroky, jaki zrobyly našyh geroїv tymy, kym vony je zaraz.

Jakščo vy z namy vperše, obov’jazkovo pidpyšiťsja, aby ne propustyty svižyj vypusk. Takož nagadaju, ščo tekstovi versiї podkastu «Inše interv’ju» dostupni na sajti NaChasi.com.

Naša śogodnišnja geroїnja – ce vsesvitńovidoma dyrygentka, zirka svitovoї klasyčnoї sceny Oksana Lyniv. Na te, ščob pererahuvaty usi її nagorody i dosjagnennja, pide čymalo času. Tomu navedu tut lyše dva svižyh fakty. V 2020-mu v Nimeččyni ukraїnku Oksanu Lyniv vyznaly najkraščoju dyrygentkoju roku za versiju opernogo časopysu «Oper!». A vže ćogo roku vona stane peršoju žinkoju-dyrygentom v istoriї Bajrojtśkogo festyvalju, zasnovanogo samym Vagnerom u 1876 roci. Dlja buď-jakogo dyrygenta zaprošennja v Bajrojt – ce nejmovirne dosjagnennja. A ćogo lita naša Oksana Lyniv operoju «Letjučyj gollandeć» vidkryje cej legendarnyj festyvaľ. Cikavo, ščo її kandydaturu zatverdyly šče dekiľka rokiv tomu, ale tajemnycju ne možna bulo rozkryvaty nikomu do oficijnogo ogološennja. Zapytuju, čy važko bulo trymaty cju novynu v sobi?

Duže važko. V 2018 roci buv pidpysanyj kontrakt. I v 2019 Kateryna Vagner, pravnučka Vagnera, jaka kožnogo roku robyť velyku pres-konferenciju, skazala tak: «V 2021 na Vagnerivśkomu festyvali bude vperše debjutuvaty žinka-dyrygent, ale ja ne skažu, hto». Zvyčajno, krašče b vona ćogo tež ne govoryla, tomu ščo ce duže syľno zavelo vsih žurnalistiv, i vsi počaly rozsliduvannja, hto ce bude. A tak jak žinok-dyrygentiv u vśomu sviti ne tak bagato, to kandydatok, vidpovidno, tež ne tak bagato.

I počalysja cili rozsliduvannja i provokaciї, hto de ščo čuv, a hto ce može buty, čy ce ta, čy ce ta. Ja bula v trijci kandydatok veś cej čas, i, zvyčajno, pry kožnomu interv’ju rizni žurnalisty v sylu svojeї biľšoї čy menšoї kompetenciї, vnutrišnih zv’jazkiv probuvaly vypytaty. I vony taki: “Nu, ja tam ščoś čuv, čy ce ne vy”. Ja kažu: “Vy ž znajete, ščo my oficijno ne možemo ćogo komentuvaty, pro ce govoryty”. I ce bulo dosyť skladno postijno perežyvaty.

Meni cikavo – vaši emociї, vy pam’jatajete їh, koly vperše diznalysja?

Vzagali vperše? O bože, tak, ja pam’jataju. Tomu ščo ja jakraz prodyryguvala operoju “Don Žuan” na festyvali v Tuľčyni. I ja pam’jataju, ščo ja jdu vže v grymerku, i, jak zazvyčaj, bereš telefon, i tut dyvljusja, slovo Bajrojt, emejl. Emejl nazyvavsja “Bajrojt”, i tam napysano “Letjučyj gollandeć”, 2021 rik, veduťsja peregovory. Ne te ščo veduťsja peregovory, a vže je konkretna tema z toboju, gollandeć, vže je režyser, Dmytrij Černjakov, rosijanyn, ale tež odyn z kuľtovyh režyseriv u sviti. I napysano, hto bude spivakamy v golovnyh roljah – Asmik Grygorjan, tež megazirka zaraz, operna spivačka. Nu i napysano Bajrojt, z planamy na prodovžennja naviť. Ale ščob bulo prodovžennja, treba, ščob cej rik buv dobrym. Take bulo.

I ščo vy vidčuly?

Meni, jak to kažuť, vidnjalo movu. Inakšogo ničogo ne možna vidčuty. Jakščo ujavyty, de ja startuvala i jak rozvyvavsja veś mij šljah, dyrygentśke mystectvo, jak bulo skladno…Skiľky bulo prosto dokladeno praci, ale ščo cja česť v rezuľtati vypala meni, a ne inšym dyrygentkam z Nimeččyny, z Avstriї čy šče zvidkyś. I te, ščo paľcem zverhu pokazaly: “Ce budeš ty”, i ce vyprobuvannja treba vytrymaty, gidno, dostojno do ńogo pidgotuvatysja. Ce duže važlyvo.

Tut varto skazaty dekiľka sliv pro te, jak že vse dlja Oksany Lyniv počynalosja. Speršu bula muzyčna škola u ridnyh Brodah na Galyčyni. Potim Drogobyćke i Lvivśke muzyčylyšče, narešti Lvivśka akademija imeni Lysenka. Cikavo, ščo na kursi z operno-symfoničnogo dyryguvannja v akademiї Oksana bula jedynoju divčynoju. Odnak, neobhidnisť dovodyty, ščo žinka može buty garnym dyrygentom, bula dlja Oksany ne jedynym vyklykom tyh časiv. Jdeťsja pro kineć 90-h – počatok 2000-h.

Ce buly taki časy, po-perše, šče duže syľno vse korupcijne v Ukraїni, vže zaraz je jakiś konkursy deržavni na posadu čy asystenta, čy muzyčnogo kerivnyka, čy dyrygenta. Todi my ne znaly, de bude zviľnjatysja misce dyrygenta, znaly tiľky zavkafedry abo tiľky jakiś vidomi profesory, jaki odrazu proštovhuvaly svoїh studentiv, čy vony buly menš talanovyti, čy biľš talanovyti, nijakyh konkursiv ne bulo. Ce označalo, ščo jakščo v tebe nemaje zv’jazkiv, jakščo ty ne jdeš i ne daješ tu samu konkretnu vzjatku – jak ce v nas bulo, vsi znajuť – ty ne maješ vzagali nijakyh šansiv.

Za slovamy Oksany, koly šansiv ne bulo, vona obyrala aľternatyvnyj šljah.

Ne bulo, napryklad, perspektyv u Lvovi. Meni vidmovyly, ja pišla v opernyj teatr, hotila buty asystentom, meni vidmovyly, vže vzjaly inšogo. V inšyh miscjah u Lvovi, v filarmoniї vzagali ne bulo nijakyh šansiv, zv’jazkiv do inšyh mist u mene takož ne bulo. I vypadkovo meni v ruky popav toj samyj flajer, ščo v Nimeččyni ogološujeťsja konkurs molodyh dyrygentiv. Ja zrozumila, ščo ja mušu tudy podatysja. Znovu ž taky, čytaju anketu, ščo treba podaty videozapys. U mene nemaje takogo videozapysu. Ščo robyty? V mene nemaje svogo orkestru, ščo robyty? Pidhodžu do znajomogo dyrygenta, Myron Josypovyč, jakyj mene pidtrymuvav zavždy, kažu: «Pane Myrone, dozvoľte podyryguvaty vašym orkestrom 10 hvylyn. Meni potribno zrobyty zapys». Otake robyla. Jakščo ne vyhodyť tak, treba prydumaty inšyj variant, ščo robyty. I vin meni dozvolyv.

Spočatku: «Ni, ja ne znaju, meni treba pogovoryty z dyrekcijeju». Todi tiľky zasnovuvavsja cej orkestr filarmoniї. A potim ja kažu: «Nu vy skažiť, ščo ce meni potribno dlja konkursu v Nimeččynu, bukvaľno na 10 hvylyn”» A potim vin meni skazav z śogodni na zavtra: «Ce tobi šče potribno? Zavtra, 10 ranku. Šubert, Mesa, taka-to častyna». Cilu nič gotuvalasja, na ranok pryjšla, i dijsno, kamera, record i stop. 10 hvylyn. Zapysala, vyslala, i potim pivroku treba bulo čekaty, i pryhodyť peršyj emejl, ščo vaša zajavka, 345 zajavok bulo z riznyh kraїn, vy uvijšly do tyh 16, jakyh my zaprošujemo, i vony pokryvajuť vse, vony vse oplačujuť, ne tiľky perelit i goteľ, vony šče oplačujuť dobovi, ščo my možemo tam harčuvatysja i spilkuvatysja zi vsima.

Ja їdu na cej konkurs i znajomljusja z vnučkoju Malera, z inšymy profesoramy, jaki meni dajuť rekomendaciї. Buv final, ja otrymala premiju, buv duže garnyj pryjom, vsi spilkuvalysja, vsi ščaslyvi, agenciї rozdajuť svoї vizytivky napravo i nalivo. Ja pam’jataju, ščo ja sydžu duže zažurena, pidhodyť dyrektor i pytaje: «A čogo ty rozstrojena? Ty finalistka, ty premiju otrymala». Ja kažu, ščo ja znovu povertajusja, i v mene ničogo nemaje. V mene nemaje nijakyh perspektyv. Ja v pustku povertajuś. Vin kaže: «Dobre, zrozumiv».

I pravnučka Malera i žuri konkursu inicijujuť podannja mene na stypendiju pivričnu vid Gete-instytutu, pyšuť vsi lysty, ja otrymuju tu stypendiju vže dlja pivričnogo perebuvannja i stažuvannja v Nimeččyni. A dali ja vže rozumiju: nu dobre, zaraz vony meni takyj podarunok zrobyly, cja pivrična stypendija, ale dali ja vže maju ruhatysja sama. I tut že ja vyvčaju za 3 misjaci nimećku movu. Vony obaldily, tak skazaty, koly ja pryїhala i počynaju z nymy govoryty po-nimećky. Vony kažuť: «Jak, ty ž ne znala nimećkoї movy». A ja vže vyvčyla, ja ne maju na ščo čekaty, ja hoču ruhatysja dali. I dali ce vže buv vstup samostijnyj mij v nimećku akademiju, zdobuttja odnijeї stypendiї, potim drugoї, potim treťoї. Ale zaraz, koly ja povertajusja do Lvova, ja dumaju, ščo bagato hto tam, ne znaju: «A čomu vona tam togo dosjagla». Tomu ščo treba bulo braty, vidirvatysja z ćogo komfortnogo stanu, vyjty z zony komfortu, ščo nazyvajeťsja, їhaty, ryzykuvaty, probuvaty, zdobuvaty.

Pislja navčannja v Nimeččyni Oksana Lyniv povertajeťsja do Ukraїny, de p’jať rokiv pracjuje dyrygentkoju v Odeśkij operi. Pizniše їde do Mjunhena i staje asystentkoju generaľnogo muzyčnogo dyrektora znamenytoї Bavarśkoї opery. Z časom zdijsnjuje tam svij debjut jak operna dyrygentka. V 2017 roci vona – vže v statusi zirky svitovoї klasyčnoї sceny – vygraje konkurs i počynaje pracjuvaty v opernomu teatri Graca. Vin vvažajeťsja drugym za značuščistju v Avstriї pislja Videnśkoї opery. Do reči, u Graci Oksana Lyniv stala peršoju v istoriї mista žinkoju na posadi golovnogo dyrygenta. Odnak, v 2020 kontrakt z operoju vyrišyla ne prodovžuvaty. Kaže, čerez te, ščo administracija zanadto konservatyvna.

Po-perše, vony ne taki gnučki v rozkladah, tomu ščo teatr trymajeťsja na svojemu repertuari, i naviť jakščo ja dyryguju koncert, to meni potribno 5 repetycij. To vony ne možuť ci 5 repetycij postavyty kompaktno, pidrjad, jak ce robljať v inšyh kolektyvah, a vony roztjagnuti na period 2 tyžniv. Dyryguju ja tiľky odyn koncert, ale ja 2 tyžni mušu znahodytysja na misci, tomu ščo odna repetycija, a inša čerez 3 čy 4 dni. Tomu ščo vony ne možuť ce pojednaty u zv’jazku z inšymy planamy na inši postanovky. Tobto styľ roboty teatru. Dali, dlja mene najperšym todi bulo šokom – u nas duže garna programa, i my їhaly na gastroli do Videnśkogo Mjuzykferajnu, i koly ja kazala, ščo obov’jazkovo pro ce potribno rozpovisty, davajte zrobymo, oś u nas jde repetycija, hvylynku muzyky zapyšemo z generaľnogo progonu, pljus ja zapyšu pryvitannja, ščo my radijemo, ščo my z orkestrom Graćkoї filarmoniї gratymemo v zolotomu zali legendarnomu Videnśkogo Mjuzykferajnu. Dobre, vy možete ce zrobyty, ale vy povynni try z polovynoju tysjači jevro zaplatyty za dozvil vykorystannja odnijeї hvylyny promo zapysu. Ja kažu…

Hto komu maje platyty?

Tak, ja zaraz golovnyj dyrygent orkestru, ja ž ne sebe reklamuvaty budu, ja vvažaju, ščo my prosto povynni pro ce rozpovisty. Ni, taki v nas pravyla, v nas je dogovory z orkestrom, šče 50 rokiv tomu vony buly skladeni. I tut že paraleľno ja pryїždžaju v Berlin do Berlinśkoї deržavnoї kapely, jaka svjatkuvala jakraz 450 rokiv juvilej, je odnym z kraščyh orkestriv svitu, їm vzagali ta reklama točno ne potribna.

I za mnoju navpaky počynaje bigaty marketyngovyj viddil orkestru i taki: «Pani Oksano, vy možemo z vamy zapysaty videokomentar dlja našogo instagramu pislja repetyciї?» A potim «My možemo z vamy šče odne interv’ju, de vy rozpovidajete pro operu, i tam vstavyty kadr?» Tobto vono їm ne potribne, ale vony ce vse robljať, bo zaraz kožen orkestr komunikuje zi svoїm gljadačem, sluhačem. Ne tiľky vy sobi kupiť kvytky, pryjdiť posluhajte, a my zigrajemo. My komunikujemo, naviť najvidomiši zirky, dyrygenty, vony stajuť, rozpovidajuť pro svoї postanovky.

Ot v Graci deščo robyťsja, ale na odnu desjatu, jak ce robyťsja v inšyh kolektyvah. Ja spočatku probuvala dyskutuvaty, ale koly naviť orkestr ne hoče zavodyty svogo sajtu. Abo sajt Oper Gracu tiľky nimećkoju movoju, i naviť nemaje anglijśkoї versiї. Tobto taki reči, ščo hočeťsja skazaty: «Ljudy, cej čas vže davno projšov». Jakščo vy ne budete myslyty globaľno, jakyj zmist zaprošuvaty mene z internacionaľnoju kar’jeroju, ščob posadyty mene i skazaty: «Ty zaraz pracjuješ u nas», zakryty. Koly, napryklad, v mene bulo zaprošennja i duže garnyj kontrakt v operu San-Francysko, i v Graci v mene vže ne bulo nijakyh koncertiv, ale mene vse rivno pryncypovo ne vidpustyly, tomu ščo ty ne tiľky maješ dyryguvaty, ty maješ buty na misci, maješ znahodytysja, reguljuvaty potočni reči.

Jakyjś vynyk konflikt miž muzykantkamy peršyh skrypok. Odna starša hotila vygnaty odnu molodšu. Ja maju sydity sluhaty, u nas konflikt, ce duže važlyvo, jake San-Francysko, jaka Kalifornija. Ideja zrozumila, ščo ja ne hoču, ščob mene prosto gaľmuvaly.

Takym čynom Oksana Lyniv stala dyrygentkoju-frylanserkoju. Postijno žyvučy v Nimeččyni, často podorožuje po roboti. Skažimo cju rozmovu my zapysuvaly pid čas її gastrolej u Vidni. Prošu rozpovisty, jak organizovana robota dyrygentky-frylanserky.

Zaraz vse zminylosja. Jakščo ty maješ im’ja, ce označaje, ščo v tebe je tvoja koncertna agencija. V tebe je agent, jakyj je tvoїm oficijnym predstavnykom, i zazvyčaj, jakogo po-perše, obov’jazok predstavljaty tvoї interesy i tvoje portfolio v riznyh kraїnah i pered riznymy dyrektoramy. Napryklad, vin robyť reguljarno – zaraz, zrozumilo, inši časy, – ale vin reguljarno robyv turne v Ameryku, de vin robyť zustriči z dyrektoramy oper Čykago, Metropoliten, tam, tam. I vin robyť audijenciї, i govoryť: «Oś moї novi artysty taki je».

Vin pro ce govoryť, komunikuje, i potim možuť pryhodyty zaprošennja, tomu ščo jakraz šukaly dyrygenta na taku postanovku. I zazvyčaj u mene kalendar buv rozplanovanyj na 3 roky napered, ale zaraz u zv’jazku z pandemijeju… i tomu ja i zviľnjalasja z Opery Graca, tomu ščo ja vže znala, ščo v mene grafik povnyj jak frilansera, ale v riznyh kraїnah. Tut ja mala buty osnovnyj čas v Operi Graca, ale tut v mene vže stoїť Paryž, Brjusseľ, Ženeva, Videń, Italija, Ispanija.

Zvyčajno, z pandemijeju ce vse posypalosja, tomu ščo, zvyčajno, najbiľše postraždaly operni teatry. Zaboroneno spivaty, v opernomu teatri nemaje dystancij. Jak vy hočete zigraty ljubovnyj duet, koly miž vamy 2 metry dystanciї. Zrozumilo, ščo ce stvorylo velyku problemu dlja postanovok, dlja režysury. Duže po-riznomu jak ce robyty. Buly naviť postanovky, de ljudej testuvaly leď ne kožnogo dnja. Ale vse odno ce vse nebezpečno, tomu ščo naviť jakščo vas kožen deń testujuť pered počatkom repetyciї, vse odno, de vy buly vvečeri, z kym vy buly, z kym komunikuvaly, ćogo ne možna vidslidkuvaty povnistju.

I tomu švydše do cijeї sytuaciї adaptuvatysja zmogly orkestry symfonični, jaki prosto zaminyly velyki tvory Maleriv, Vagneriv, Štrausiv na kamerni – Gajdna, Mocarta, sučasnu muzyku, Brittena. Vony zalyšyly svoї vystupy, ale zminyly programy. Ale tež ne vse tak prosto, tomu ščo ne vsi odrazu zmogly perestroїtysja, buly taki misjaci pauz. Ale zaraz ja skažu, ščo dijsno duže dyvna rič vidbuvajeťsja, tomu ščo, napryklad, zaprošennja do Vidnja meni pryjšlo za 3 dni do počatku peršoї repetyciї. Pryčomu meni napysav ne agent, a dyrektor Videnśkogo symfoničnogo orkestru prjamo na WhatsApp. Tobto nevidomyj nomer, dobryj deń, ščo vy zaraz robyte, ja takyj-to, dyrektor, čy vy do nas ne pryїdete?

Tobto dva roky tomu ce bula by anrial sytuacija.

Nereaľno. Ja otrymuju prosto sms: «De vy, ščo vy, možete do nas pryїhaty?» Tomu ščo orkestry vsi žyvuť vid ogološennja kanclera do nastupnogo ogološennja kanclera. Tomu ščo nihto ne znaje, prodovžať karantyn čy ne prodovžať. Naskiľky grajem, ne grajem. I vsi duže švydko potim mobilizujuťsja.

Pani Oksano, tut duže cikavyj moment. Vy skazaly, vam cej čolovik zvernuvsja v WhatsApp. I ja jakraz hotiv spytaty pro takyj typovyj cykl roboty dyrygenta. Vy otrymaly ce povidomlennja, ščo vidbuvajeťsja dali? Možete nas provesty vid togo, ščo vy skazaly «Okej, ja z vamy pracjuju» do vystupu?

Najperše, ščo ja napysala, čy my možemo zidzvonytysja, my zidzvonylysja. I ja kažu:

— Dobre, teoretyčno možu, ja vzagali-to šče zaraz v Madrydi, ale ja vstygaju pryletity v Djusseľdorf, pereklasty tam reči, vzjaty potribni i poletity do Vidnja. A ščo grajemo, na skiľky času programa?
— 40 hvylyn muzyky
— A ščo grajem?
— Ne znaju, vy ščoś proponujte.

A potim počaly govoryty: «Nu dobre, ale ce ž treba znajty noty, možna, zvyčajno graty jakiś standartni reči, jaki je v dostupi». Ale potim počaly ščoś govoryty pro mij bajrojtśkyj debjut, i vin vže sam napysav: «Ale, buď laska, ce maje obov’jazkovo buty Vagner, tomu ščo ljudjam cikavo vas pobačyty z Vagnerom». Pljus ce bude onlajn, ce bude video.

V Bajrojti ja budu v jami, jaka bude nakrytoju pid scenoju, tobto dyrygenta vydno ne bude, a tut bude vydno dyrygenta. I ja zaproponuvala try uvertjury Vagnera najbiľš vidomi: «Mejsterzinger», «Loengrin», «Tristan i Izoľda», okrim togo, bude šče odyn tvir z solistom, ce buduť «Tanci dlja arfy i strunnogo orkestru» Debjussi.

Cijeї partyrury Debjussi v mene ne bulo, to vony odrazu kur’jerśkoju poštoju na nastupnyj deń vidpravyly. Na nastupnyj deń v mene vže buly v Djusseľdorfi ci noty. A rešta partytur v mene prosto bulo vdoma, meni prosto treba bulo švydko podumaty, ščo v mene je v biblioteci, ščo ja znaju, včyla. Bo jasno, ščo ty ne vstygneš tak švydko pidgotuvatyś. I ja duže rada, tak vynyk cej videnśkyj debjut. A potim ja jogo pytala: «A jak vy mene znajšly?» A vin kaže: «Ta my prosto šukaly, hto zaraz maje buty v Vidni». A ja zaraz mala buty 2 misjaci v Vidni na opernij postanovci, jaka vidminylaś.

Tobto vse spivpalo. A ce typova sytuacija, koly sam dyrygent proponuje, ščo bude vykonuvatyś?

Tak, dosyť typova. Abo inšyj variant, ščo orkestr vže maje jakeś zamovlennja v programu i prosyť tebe dopovnyty. Abo vzagali prosto proponujte, ščo my budemo graty. Abo, napryklad, buvaje take, ščo orkestr vže maje domovlenisť z jakymoś solistom. Ja, napryklad, znaju, ščo ce bude violončelist, i ce bude koncert Elgara z takym-to solistom. I vony prosjať: «Zaproponujte symfoniju». Zazvyčaj symfoniju proponuje sam dyrygent. Ale inodi buvajuť zaminy, koly vže stojala programa, i dyrygent zahvoriv. Abo jak v mene bulo z novoričnym koncertom v Djusseľdorfi, mav buty dyrygent z Velykobrytaniї, i pišov cej novyj štamm koronavirusu, i zaboronyly litaky. I vony šukaly tež, hto je na misci, i takož meni podzvonyly.

Ja tak rozumiju, ščo terminy zavždy taki korotki. Vy pryїždžajete i, vlasne, odrazu prystupajete do repetycij.

Try dni i koncert, tak.

U vas bula cikava cytata, ščo duže važlyva haryzma i vminnja v duže korotkyj čas zavojuvaty povagu muzykantiv, jakyh bačyš vperše v žytti. Ja dumaju, ščo za stiľky rokiv, ščo vy pracjujete, u vas vže točno je jakiś lajfhaky, jaki možna perenesty ne tiľky na spilkuvannja z muzykantamy, a vzagali. Možete podilytyś cymy sposobamy prokačky haryzmy, zavojuvannja povagy? Jak vy ce robyte?

Ja vam tak skažu, ce vse pracjuje po-inšomu, koly ty v formi, i po-inšomu, koly zaraz pandemija, i ty duže ridko stoїš pered orkestrom. Tomu ščo, po-perše, duže velyka riznycja, čy ty dyryguješ maleńkym skladom orkestru, čy velykym. Tomu ščo koly mene zaraz poklykaly na Vagnera, i ja pryїhala, i sydiv povnyj sklad muzykantiv, veś symfoničnyj orkestr. A povnym symfoničnym orkestrom ja vže duže dovgo ne dyryguvala, tomu ščo vsi ostanni vystupy buly v Nimeččyni, a v Nimeččyni zaraz zaboroneno, i zaraz rizni dijuť pravyla miž nimećkymy orkestramy i avstrijśkymy. Avstrijci sydjať odne bilja odnogo tisno, ni na jakyh dystancijah, prosto testujuťsja i sydjať, jak majuť sydity.

Vsi nimećki orkestry, z jakymy ja ostanni misjaci dyryguvala, i v Mjunheni, i v Frankfurti, i v Djusseľdorfi, vsi vony pracjujuť na velykyh dystancijah i, vidpovidno, vony grajuť inšyj repertuar. Ty dyryguješ orkestrom u skladi do 30 muzykantiv, ale ne do 70. I cja kiľkisť ljudej, jaki grajuť, i jaku muzyku ty vykonuješ, duže syľno tehnično stavyť inši vymogy do dyryguvannja. I vid togo, ščo ja zaraz vybylasja z takogo velykogo symfoničnogo repertuaru, ja zaraz, koly pryїhala na peršu repetyciju Vagnera, ja nervuvala tak, ščo meni strybaly noty po linijkah.

Ce tak dyvno, ščo ja vidvykla, ščob naviť taka velyka kiľkisť ljudej odnočasno na mene dyvylasja. Ja povynna їh zaraz zupynyty i skazaty їm, ščo my povynni graty abo ščo potribno popravyty. Ja prosto ledve mogla sebe opanuvaty, i ce bulo duže skladno, odna z najgiršyh psyhologično repetycij za ostanni, napevne, 15 rokiv. Ale, slava bogu, cej stan duže švydko projšov. Včora bula fantastyčna prosto repetycija, i ja vže bula ja. A ja vže bula ja – ce označaje, ščo ja sebe duže vpevneno počuvaju, ja pryhodžu i dyvljusja prjamo v oči muzykantiv, ja posmihajusja, vidkryta do dyskusiї, do obgovoreń, do propozycij vid nyh, vid sebe. V mene nemaje vže takogo stanu vnutrišńoї zamoroženosti vid togo, ščo meni prosto strašno i naspravdi čomu vony vsi na mene dyvljaťsja, hočeťsja zahovatyś pid puľt.

Ce duže cikavo. A osoblyvo dijsno ščo stosujeťsja symfoničnoї muzyky Vagnera, včora my naviť dyskutuvaly z moїm ukraїnśkym muzyčnym asystentom Sergijem Nesterukom. I vin kaže: «Nu skažy, v čomu skladnisť». Dlja togo, ščob dosjagnuty potribnogo zvuku, farby zvuku u Vagnera v strunnyh i duhovyh, osoblyvo v ekspresyvnyh, liryčnyh, poviľnyh miscjah, orkestr povynen graty z zapiznennjam. Ce označaje, ščo je pevna dolja inerciї, koly ty pokazuješ dolju, a vony tiľky v neї počynajuť perehodyty. I koly ty modeljuješ tempovu dramaturgiju vseredyni struktury tvoru, i ty povynen grubo kažučy, jakščo peresisty z legkovoї mašyny na vantaživku, je ocja vaga.

Koly ty kermuješ velykym avtobusom, v tebe inšyj rozrahunok času na toj samyj povorot, niž na jakijś legkovij. Ja tak sobi ujavljaju, jak vodiї musjať myslyty. I ty musyš prorahuvaty cju dolju sekundy, koly cja vsja masa rozverneťsja. Ce označaje, ščo koly v mene potim perehid z poviľnogo v švydkyj temp, ja povynna točno prorahovuvaty po rukah cju dolju zapiznennja orkestru, ne tomu, ščo vony zapiznjujuťsja, a tomu, ščo tak maje buty. Inakše ne vyjde, jakščo vony počnuť vse točno graty, u nas vyjde symfonija Bethovena, a ne «Tristan i Izoľda» Vagnera.

I ce skladnisť, tomu ščo ce ty možeš praktykuvaty tiľky jak, podibno jak skuľptor, vin musyť rukamy tu glynu misyty kožen deń, ščob vin perestav її bojatysja, ščob vin počav naslipo її vidčuvaty i instynktyvno mig robyty z neju vse, ščo hoče. I te same stosujeťsja zvuku, duže važko na dovgyj period buty vidirvanym vid cijeї praktyky, bo ci navyky vdoma, v sebe v kimnati, ty možeš za fortepiano vyvčaty partyturu, možeš sluhaty rizni zapysy, ale naviť jakščo ja stanu pered dzerkalom i budu dyryguvaty, ja nikoly takogo ne roblju. Naviť jakščo ja budu ujavnym orkestrom dyryguvaty, vse odno ne bude ćogo potoku zapiznennja, z jakym ja možu trenuvatysja.

Vy jakoś duže klasno opysaly, ja by poprosyv vas detaľniše opysaty, jak vidriznyty klasnogo dyrygenta vid ne klasnogo. Vy kazaly, ščo todi muzyka spryjmajeťsja po-riznomu, toj samyj tvir. Jak vy dlja sebe ce sformuljuvaly?

Duže prosto sformuljuvala. Tomu ščo koly ja, napryklad, berusja do vyvčennja novyh tvoriv, osoblyvo kompozytoriv jakogoś stylju, z jakym ja šče nebagato pracjuvala, todi ja odrazu šukaju rizni zapysy, rizni vykonannja ćogo tvoru, ščob vzagali prosto vperše poznajomytysja z nym. I ce odrazu pomičaješ prosto po zapysah, koly ty sluhaješ odne vykonannja, i vono tebe ne začipaje, ty biľše intelektuaľno dyvyšsja v noty, meni počynaje zdavatysja, ščo jakaś kompozycija, nudno kompozytor pyše. I tut bereš inšyj zapys togo samogo tvoru, sydyš z tymy samymy notamy, i raptom v tebe v golovi počynajuť vynykaty kartyny. I ty vže ne sluhaješ muzyku, ne bačyš noty, a ty bačyš kino, obrazy.

I koly vy sidajete v koncertnyj zal čy sluhaty muzyku, i pered vamy počynajuť stvorjuvatysja obrazy. Ne obov’jazkovo znaty, zvidky vony, prosto stan, počynajeťsja stan čy zaglyblennja, čy emocijnogo, ščoś v vas počynajuť pidnimatysja jakiś vaši momenty, jaki, možlyvo, vy v žytti perežyvaly, jakiś osoblyvi momenty, perežyvannja. Vono v asociaciї pid zvučannja cijeї muzyky počynaje bratysja.

I v ćomu velyka zasluga dyrygenta, tak?

Ne tiľky dyrygenta, vy možete sluhaty i kamernu muzyku, i kvartet, i odnogo skrypalja, ale oce vas projmaje čy ne projmaje. Muzyka počynaje do vas promovljaty. Niby muzyka ščoś v vas začipaje, stvorjujeťsja z vamy dialog. Vy ne zalyšajetesja zovnišnim sluhačem, jakyj ščoś analizuje, a ot stvorjujeťsja z vamy dialog, počynajeťsja komunikacija. Ce te, ščo v antyčni časy opysuvaly, katarsys. Ščo take katarsys? Te, ščo vnutrišńo vaš svit rezonuje na te, ščo vy čujete, i v vas počynajeťsja vnutrišnja z vamy robota.

I zadača dyrygenta zrobyty tak, ščob cej dialog, cja himija spracjuvala?

My musymo ćogo dosjagnuty, ce vybuduvaty, a potim my prezentujemo ce vam, sluhačam, i potim vže vas povede abo ne povede. Ale dlja počatku ja povynna prydumaty cju dramaturgiju, ja povynna її vyklasty vykonavcjam, začepyty їh tak, ščob muzykanty ne sydily na repetyciї, toj dyvyvsja na godynnyk, toj dumav pro obid, a toj dumav, ščo jomu ditej treba zi školy zabraty. A ščob vony buly zahopleni procesom, perebuvaly vseredyni togo, ščo my zaraz robymo. Vony todi tež otrymujuť nasolodu.

Ce duže cikavo, ščo naskiľky muzykanty orkestru zaležať vid dyrygenta – duže syľno zaležať. Tomu ščo jakščo pryjde nudnyj dyrygent abo remisnyk na repetyciju, muzykanty ne možuť vključytysja 3 godyny, vony počynajuť ćogo dyrygenta ne ljubyty abo nenavydity, jakščo їm nudno. Duže cikavo, ščo my povynni buty tymy, hto vsih zahopljuje.

Druzi, my prodovžymo za myť. Jakščo vam podobajeťsja «Inše interv’ju» i vy hočete pidtrymaty nezaležnyj ukraїnśkyj podkast, zaprošuju staty našym patronom. Za linkom Patreon.com/inshe vy možete obraty odyn z dvoh vydiv pidtrymky i zrobyty svij vnesok v rozvytok ukraїnśkogo kontentu. Velyke spasybi tym z vas, hto vže je našym patronom. Vaša dopomoga je duže važlyvoju dlja mene.

Takož hoču skazaty spasybi našym informacijnym partneram – Na chasi. Ce onlajn vydannja pro vse, ščo cikavyť sučasnogo ukraїncja — vid pidpryjemnyctva ta startapiv do kuľtury ta urbanistyky. Zahoďte. Na chasi.com.

A my povertajemosja do rozmovy z Oksanoju Lyniv. Pid čas našoju rozmovy ja postavyv їj svoje uljublene zapytannja – pro zvorotnyj bik populjarnosti ta cinu, jaku dovodyťsja platyty za uspih. Oś ščo vona vidpovila.

Vlasne te, ščo ty nikoly ne maješ času soboju zajmatysja. Ce jakiś njuansy zi zdorov’jam, jaki ty zapuskaješ, počynaješ čerez 5 rokiv, koly treba bulo 5 rokiv tomu. Abo jakyjś haos v osobystomu žytti, tomu ščo ty postijno pereїždžaješ, rveš stosunky, abo konflikty, ty zminjuješ vse z śogodni na zavtra. Abo prosto ščo v tebe elementarno nemaje postijnyh druziv v tvojemu otočenni, tomu ščo ty kožni try roky zminjuješ kraїnu prožyvannja, i ce označaje, ščo ty zanovo povnistju pryїždžaješ v nove seredovyšče, vynajmaješ pomeškannja.

V rezuľtati kiľka moїh druziv, postijnyh stosunkiv, vony vzagali šče u Lvovi, šče z časiv mogo studentstva. Ale v svojemu otočenni blyźkomu ty vže prosto ničogo takogo ne maješ. Tomu ce duže važlyvo znahodyty balans, tomu ščo koly v mene buly psyhologično biľš skladni periody, ja maju na uvazi skladniši v sensi mogo žyttja čy osobystogo žyttja, ce vidobražajeťsja odrazu na sceni. Odrazu. Tomu ščo ty ta sama ljudyna, ty pryhodyš dyryguvaty, i ty maješ vidkryvatysja. Koly v tebe takyj period, koly ty dyryguješ jakymoś horom čy symfonijeju, operoju, de biľša garmonija vseredyni tvoru v muzyci, a v tebe vseredyni počynaje šče biľše bolity, ščo v tebe cijeї garmoniї nemaje. Ty vstupaješ v konflikt sam z soboju. Tomu ce duže važlyvo, znajty balans.

Ja zaraz vzagali zrozumila, ščo dlja uspihu, tvorčogo uspihu nadzvyčajno važlyvym je otočennja, pidtrymka, vse, ščo ce vključaje: stosunky z baťkamy, z učyteljamy, z profesijnym seredovyščem, tvoї osobysti stosunky – ce nadzvyčajno važlyvo, tomu ščo ce tež vse emocija. Ce svoboda, koly ljudyna rozpružena, koly vona dovirjaje, to cja dovira i v žytti, i na sceni takož, dovira do muzykantiv, koleg. Ce prosto vzagali vidčuttja ščastja, ščo ty prosto ščaslyvyj. Jak v dytynstvi, koly my vsi hodyly i buly sobi prosto ščaslyvymy bez nijakyh dyplomiv, gonorariv, pidtverdžeń. Prosto vyhodyš nadvir, svityť sonce, naviť padaje došč, a ty prosto ščaslyvyj, bo dribnyci stvorjujuť nastrij. I cej fon, duže važlyvo jogo znajty.

Ale, zvyčajno, v takomu rozkladi ce skladniše, tomu ja zaraz biľše i biľše cinuju komandu svoїh ljudej, z jakymy ja možu realizovuvaty skladni reči, cinuju svoїh partneriv, cinuju svoju kohanu ljudynu, cinuju svoїh baťkiv, rodyčiv. Tomu ščo koly ja pryїždžaju, v mene nemaje možlyvosti kožnoї nedili buty vdoma v mamy na varenykah čy na dni narodžennja pleminnykiv. Ale koly ja pryїždžaju, nehaj ce bude 2 dni v pivroku čy 2 dni v 3 misjaci, to ja dijsno nymy nasolodžujuś.

Ja zajšov, gotujučyś do interv’ju, na storinku do vašogo kohanogo, skrypalja Andrija, i vin napysav anglijśkoju post pro te, ščo narešti my zustrilysja z kohanoju na sceni. Ce bulo v žovtni, zdajeťsja. Ce vy vperše graly?

V sensi, ščo my peršyj raz vystupaly, koly vin buv solistom zi mnoju. Bo vzagali my na sceni poznajomylysja. Tomu ščo poznajomylysja my tak, ščo ja pryїhala dyryguvaty orkestrom, v jakomu vin pracjuje. My v Ukraїni ne buly znajomi, v nas duže velyke kolo spiľnyh znajomyh, ale my nikoly ne peresikalysja. Tomu ščo, koly ja pracjuvala 5 rokiv v Odesi, a vin odesyt, to vin vže poїhav na čotyryrične navčannja v muzyčnu akademiju v Madryd. I vyjšlo, ščo v nas velyke spiľne kolo znajomyh, ale my sami nikoly ne buly znajomi.

Potim naviť tak vyjšlo, bo my vstanovljuvaly točky, de my mogly peresikatysja, ščo vin naviť buv na vidkrytti festyvalju LvivMozArt v 2017 roci u Lvovi, speciaľno pryїhav, bo jomu bulo cikavo. A potim vin buv na debjuti, na našomu peršomu vystupi z molodižnym orkestrom v Bonni na festyvali Bethovena. Ale takož my ne spilkuvalysja, vin pryїždžav do inšyh ljudej na ćomu vystupi. My vže poznajomylysja v Djusseľdorfi, koly ja pryїhala na gastroli z їhnim orkestrom, a potim vže pišly na kavu, na obid i počaly ce vse obgovorjuvaty.

A jak ce, dyryguvaty kohanoju ljudynoju?

Duže komfortno v tomu sensi, ščo tak vyjavyloś, ščo my tiľky teper zrozumily, čomu my majemo v žytti taku garmoniju, bo, vyjavljajeťsja, my muzyčno povnistju pidhodymo. Hoča žyvemo v odnij hati, ale, gotujučyś do ćogo vystupu, ce buv P’jatyj soľnyj koncert Mocarta na skrypci, skrypkovyj koncert Mocarta, my vdoma absoljutno ne repetyruvaly. My ščoś korotko obgovorjuvaly, ale my absoljutno ne repetyruvaly, čy ja deś pered tym їzdyla, bula v inšomu misci.

Fakt togo, ščo my zustrilysja korotko pered repetycijeju z orkestrom, ale dlja mene ce buv takyj probnyj moment, bo ja dumaju, ščo jakby vin grav Mocarta takym čynom, jakyj mene b ne začipav, to ja dumaju, ščo ce moglo b vplynuty na stosunky. Ce buv, zvyčajno, takyj nebezpečnyj moment. Ale naspravdi vyjšlo navpaky, ščo my odne odnogo rozumijemo bez sliv, i meni z nym jak z solistom bulo pracjuvaty duže komfortno. Ce zaraz ne tomu, ščo ja roblju jomu kompliment, a dijsno buvaje, ščo ty graješ z solistom, na jakogo ty povynen postijno dyvytysja, ščo vin v danyj moment hoče, spoviľnyty čy pryskorytyś.

Ja povynna jomu akompanuvaty i ne do kincja rozumiju jogo muzyčni ideї. Ale tut navpaky, my postijno znahodyly dialog miž orkestrom i soľnoju partijeju, nam bulo duže legko, i my potim bagato dyskutuvaly pro dejaki miscja, čomu tak i čomu ne tak, i znahodyly duže cikavi ideї, rišennja. Tomu my zaljubky vystupajemo razom. Vzagali, jogo robota, vin pracjuje v orkestri, ale takož vin je duže garnogo rivnja solistom. I my zaljubky vystupajemo, zaraz buly takož v Ispaniї i vže majemo druge zaprošennja.

Paraleľno z blyskučoju mižnarodnoju kar’jeroju Oksana Lyniv duže bagato robyť dlja rozvytku klasyčnoї muzyky v Ukraїni. Zokrema, u 2016 roci vona inicijuvala zasnuvannja festyvalju klasyčnoї muzyky LvivMozArt, jakyj my śogodni vže zgaduvaly… Narazi pani Oksana razom z kolegamy gotujeťsja do p’jatogo festyvalju, a takož 230-ї ričnyci molodšogo syna Mocarta – Franca Ksavera, jakogo vona u rozmovi nazyvaje galyćkym Mocartom.

Festyvaľ LvivMozArt šče pry svojemu zasnuvanni ja zadumuvala ne tiľky jak seriju iventiv, koncertiv, muzyčnyh podij, a jak platformu dlja rozvytku vzagali cijeї temy mocartiany v Galyčyni i u Lvovi, v Ukraїni, vidpovidno, jaka povnistju šče znahodylasja v takomu… buly dejaki doslidžennja, ale їh duže malo, i jakščo porivnjaty, jak do svojeї muzyčnoї i kuľturnoї spadščyny stavyťsja Avstrija i Nimeččyna, to my šče poky ščo v zarodkovomu stani perebuvaly z cijeju temoju. Tomu ja zaraz vyrišyla skoncentruvatysja posyleno na vsih cyh momentah, pytannjah, i zdijsnyty kuľturne, istoryčne, intelektuaľne povernennja Mocarta do Lvova.

Ne tiľky ščob ljudy mogly na koncerti diznatysja dekiľka tvoriv ćogo kompozytora, a, vlasne, provesty duže glyboke doslidžennja. Ja inicijuvala, i nad nymy pracjuju zaraz, dekiľka duže važlyvyh proektiv, jakym čynom zv’jazok Lvova i syna dynastiї Mocarta projavljajeťsja u Lvovi, v peršu čergu, napryklad, na karti mista. Tomu ščo ja vvažaju, ščo takij vydatnij ljudyni maje stojaty pam’jatnyk. My zaraz vedemo peregovory z miśkoju radoju Lvova, z Andrijem Sadovym, z zastupnykamy. Ci peregovory vže jduť davno, ale zaraz osoblyvo intensyvno. Z golovnym arhitektorom, iniciatyvnoju grupoju – i paraleľno z Avstrijeju, z Mocarteumom i Vidnem, tomu ščo mojeju mrijeju je – ja zaraz ce inicijuvala, i ce vže v roboti – konkurs sered videnśkyh skuľptoriv na pam’jatnyk ľvivśkomu Mocartu. I paraleľno ja provodžu fandrejzyng na finansuvannja ćogo pam’jatnyka.

Paraleľno my dyskutujemo, de može buty jogo misce, tomu ščo ce duže važlyvo. Lviv – ce spadščyna JuNESKO, nadzvyčajno stare, krasyve misto, jakym my možemo pyšatysja. Nebagato mist Ukraїny majuť dijsno take jevropejśke oblyččja, jak maje Lviv. I ce zaraz duže važlyvo rozumity, i duže važlyvo do ćogo svidomo pidhodyty, tomu ščo v śogodnišnij polityčnij sytuaciї duže važlyvo pidtverdžuvaty postijno svoju jevropejśku identyčnisť, kudy my naležymo. I koly my prosto vyhodymo na Majdan z našymy ukraїnśkymy praporamy, jaki šče ne dlja kožnogo meškancja inšyh kraїn asocijujuťsja odrazu z Ukraїnoju, tomu ščo naša deržava i deržavnisť nova – їj vśogo 30 rokiv – porivnjano z inšymy deržavamy.

To duže važlyvo dlja jevropejciv nagološuvaty na tomu, ščo ne teperišnja Ukraїna hoče v Jevropu, a my buly i my je Jevropoju. Tomu ščo koly my pidnimajemo našu spiľnu istoriju u skladi Avstro-Ugorśkoї imperiї i spiľni naukovo-kuľturni obminy i procesy, jaki todi vidbuvalysja, duže jaskravym prykladom je te, ščo syn Mocarta Voľfganga Amadeja molodšyj ne zahotiv zalyšytysja u Vidni, a pryїhav do Lvova i proviv praktyčno vse svoje svidome, aktyvne žyttja u nas i vže potim tiľky v kinci žyttja povernuvsja do Vidnja, – je šče raz prykladom togo, ščo vin buv zahoplenyj, vin stvoryv svoje seredovyšče u Lvovi, duže aktyvne tvorče žyttja. I ja zaraz postijno pro ce nagološuju, ščo ja ne možu prohodyty povz ci arhivni dokumenty, lysty.

Oś zaraz bukvaľno peredi mnoju ležyť na mojemu stoli knyga 1956 roku odnogo z naukovyh pracivnykiv Vaľtera Hummelja, doslidžennja «Syny Mocarta», de vsi ci lysty jduť z Galyčyny. I koly ja čytaju lyst do druga v London z Lemberga, de vin obgovorjuje z nym svoї tvorči plany, vydannja not, a potim kaže: «Dlja mene v Galyčyni ne potribno nijakoї inšoї adresy, adresujte, buď laska do Mocarta iz Lemberga». Vin kaže, ščo kožen ľviv’janyn znaje, de tut žyve Mocart. Takogo rivnja osobystistju vin todi buv, vin ne pysav ce prosto tak.

Potim za Radjanśkogo Sojuzu cja informacija bula zaboronenoju, tomu ščo muzyčna kuľtura v Ukraїni mala buty povnistju zaležnoju vid istoriї rosijśkoї muzyky. Tobto ce malo počynatysja z Mogučoї kučky, Musorgśkogo, oper Čajkovśkogo, potim Postril Avrory, symfonij Šostakovyča, ale nijakyh Mocartiv, šče j pljus ukraїnśkyh. Tobto jakby cej že Mocart poїhav na zaprošennja ne v Galyčynu, a v Peterburg, to tam portrety, pam’jatnyky, koncertni zaly, ce bulo by davno doslidženo, vydano, kupa profesoriv zahystyly by po ćomu dysertaciju. Ale tak jak vin buv v nas, i ce šče v sylu polityčnyh obstavyn, tomu ščo pislja rozvalu Avstro-Ugorśkoї imperiї buly ci važki roky boroťby, i my vsi prekrasno znajemo, ščo dlja vsih Zahidna Ukraїna asocijuvalasja z regionom nepokory i boroťby z Radjanśkym Sojuzom.

Cja vsja informacija dijsno bula vylučena, vona ne vyvčalasja ni v muzyčnyh školah, ni v muzyčnyh akademijah pid čas Radjanśkogo Sojuzu. I, vidpovidno, potim bulo dekiľka profesoriv-pioneriv, takyj pan profesor Kolbin, vin šče žyve u Lvovi, vže duže stareńkyj. Vin buv odnym z peršyh, hto počav pidnimaty arhivy, šukaty stari gazety XIX stolittja, togo času, naviť spivpracjuvav z Mocarteumom. Perši doslidžennja muzyky, tvoriv Franca Ksavera Mocarta, Sergij Burko, orkestr INSO. Ale ce buly poodynoki vykonannja, poodynoka informacija. Zaraz ja pracjuju, inicijuju duže serjozne naukove doslidžennja, tak, ščob my vsju cju galyćku mocartianu pidnjaly, i ja prosto ščaslyva, ščo my znahodymo zaraz taki reči, ščo naviť Mocarteum bude sljuni puskaty.

Šče odyn projekt, jakym opikujeťsja Oksana Lyniv maje nazvu «Kovčeg Ukraїna: muzyka». Ce sproba pokazaty vse najkrašče, ščo bulo v ukraїnśkij muzyci za 10 stoliť. Tut i arhaїčni koljadky, i znamenytyj rozspiv Kyjevo-Pečerśkoї lavry, muzyka klasykiv i sučasnykiv. Slovom, nejmovirno cikavyj projekt, video jakogo vže možna peregljanuty onlajn. Duže rekomenduju pidpysatysja na YouTube kanal, jakyj tak i nazyvajeťsja «Kovčeg Ukraїna». Do reči je šans, ščo «Kovčeg Ukraїna: muzyka» prozvučyť na Sofijśkij plošči do Dnja Nezaležnosti Ukraїny v ćomu roci. Mynulorične svjatkuvannja, točniše jogo muzyčnu častynu, Oksana Lyniv rozkrytykuvala, skazavšy ščo takogo soromu za svoju baťkivščynu їj ne dovodylosja vidčuvaty za vse svoje žyttja. Naprykinci našoї rozmovy zapytuju, čy ne zadumuvalasja pro te, aby počaty transformuvaty ukraїnśku kuľturnu polityku z ne z pozyciї dyrygenta ta art-menedžera, a z vysokyh kabinetiv?

Vže naviť buly zaprošennja v vysoki kabinety, ale…

Serjozno? A možete rozkazaty?

Ja ne znaju, čy ce potribno rozkazuvaty, ale vže buly taki zapyty, ščo vy duže avtorytetna ljudyna, na vysoki posady v sferi kuľtury. Ale dlja mene ce označalo pokynuty scenu. Tomu zaraz ce dlja mene bulo nereaľno. Skažimo tak, Ofis prezydenta mene kontaktuvav, koly jšly peregovory ščodo kandydatur v ministerstvo.

Na ministra kuľtury? Vas zaprošuvaly…

Tak, tak. Ale ce ne jšov konkurs, tomu ščo ja vidmovylasja podavaty svoju kandydaturu, tomu moja kandydatura nide i ne svitylasja v spyskah. Ale takyj kontakt buv, taki peregovory buly. Ce dlja mene takož pozytyvno, ščo tež veduťsja dyskusiї, i deś aktyvni ljudy je na vydu. Ale dlja mene ce označalo dijsno pokynuty zaraz scenu, i ce ne moje, bo vsi ci reči, vsi ci plany, i Bajrojt, i Paryž, i debjut v Londoni nastupnogo roku. Skažimo tak, jakščo ja zaraz zijdu z cyh pozycij, to znovu v ukraїnśkij muzyčnij istoriї dovgo ne bude takoї kandydatury, jaku my zmožemo potim, hto vhodyť v muzyčni pidručnyky, hto dijsno zminjuje istoriju. I meni ne hočeťsja, ščob tak bulo, bo hočeťsja, ščob ukraїnci tež maly svoїh kuľturnyh geroїv, lideriv. Ja rozumiju, ščo ce maje buty, jak i v inšyh kraїnah je duže jaskravi postati. Ja ž kažu, ščo zaraz tak vyhodyť, ščo ja vže symvolizuju, staju takoju postattju, liderom, hto nadyhaje moloď, i meni duže hočeťsja takoju buty. A v kabineti haj dijsno buduť menedžery, ti, hto do ćogo poklykani. A ja poklykana buty na sceni, tomu ja zajmajusja tym, ščo ja ljublju.

Vy skazaly slovo «zaraz». Vy vzagali vidkydajete polityku, čy kolyś, rokiv čerez desjať…?

Ni, ce vzagali ne moje. Dyrygenty, vony dovgožyteli. Vony do 80 – 90 rokiv na sceni, ja dumaju, ščo ce bude ščoś take. Ja švydše organizuju šče jakiś fondy, školy, pidtrymky molodi, akademiї, kooperaciї, ale ne suto polityku i ne menedžment. Ce dijsno ne moje. Bez muzyky, bez tvorčosti ja ne možu.

Druzi, ce vse na śogodni.

Budu vdjačnyj za vašu ocinku ta vidguk na Apple Podcasts. Takož zaprošuju pidpysatysja na nas u sociaľnyh merežah – Facebook ta Instagram. A šče u nas je Telegram kanal, de ja rozpovidaju pro vnutrišnju kuhnju podkastu. Usi linky – v opysi do ćogo epizodu.

Z vamy buv Volodymyr Anfimov, počujemosja!

Čytajte Na chasi u Facebook i Twitter, pidpysujteś na kanal u Telegram.

Share
Написати коментар
loading...