$5 za gram: Na Pivdni Ukraїny vyroščujuť šafran — najdorožču u sviti speciju

Читати кирилицею
$5 za gram: Na Pivdni Ukraїny vyroščujuť šafran — najdorožču u sviti speciju

V seli Ljubymivka na Hersonščyni vidnedavna počaly vyroščuvaty najdorožču u sviti speciju. Oleg Demčenko odnym iz peršyh v Ukraїni vyrišyv zasadyty plantaciї šafranovogo krokusu. Odyn gram sušenyh červonyh pryjmočok kvitiv na našomu rynku koštuje $5, a na svitovomu — vdviči dorožče. Na časi diznatysja biľše pro šafran.

Jak funkcionuje biznes iz sušenymy kvitamy

Fermer rozpovidaje, ščo vyroščuvaty šafranovi krokusy nevažko: vony nevybaglyvi, posuhostijki ta prybutkovi. Cybulyny kvitiv vysadžujuť u červni-lypni, a v žovtni-lystopadi vony zacvitajuť na 10-15 dniv. Cikavo, ščo čym švydše zbereš i vysušyš pryjmočky, tam kraščoju bude jakisť prypravy ta vyščoju cina. Na nevelyčkij grjadci bez osoblyvyh zusyľ možna zarobyty vid 30 do 60 tys grn.

Čomu šafran takyj dorogyj

U sviti vyrobljajuť lyše 300 tonn takyh specij perevažno v Irani ta Afganistani. Peršogo sezonu z 1 ga možna zibraty majže 4 kg vrožaju, a v nastupni — vid 8 do 16. Za kg korolivśkoї prypravy platjať €1,5-2 tys. I najpryjemniše, ščob vyrostyty j zibraty kilogram červonyh pryjmočok, treba zatratyty lyše 350 godyn.

My z družynoju zryvaly butony krokusiv vručnu, ce nevažko. Dvoje ljudej možuť zibraty vrožaj iz plošči 20 sotyh ga. U šafranovyh krokusah najcinniše lyše červoni pryjmočky. Otož akuratno vidokremljujemo їh i sušymo. Do reči, ci kvity rostuť na odnomu misci do 8 rokiv, i ščosezonu vrožaj zbiľšujeťsja.

$5 za gram sušenyh kvitiv: na Hersonščyni vyroščujuť najdorožču u sviti speciju

Jak na Pivdni Ukraїny rozpočavsja cej biznes

Sadivnyj material podružžja prydbalo v ukraїnśko-švedśkoї sim’ї Bodeniv. Vony peršymy zavezly ekzotyčni cybulynky v selo j započatkuvaly biznes. Jak vyjavylosja, možna menše pracjuvaty na zemli, a maty biľšyj dohid.  Kilogram cybulynok koštuje  €4,5, ale vytraty povnistju okupovujuťsja čerez 2 roky. Poky ščo velykogo popytu na korolivśku speciju v Ukraїni nemaje. Oleg Demčenko perekonanyj, ščo ce tymčasovo, bo u sfery je velyka perspektyva.