Cogorič počavsja drugyj etap proektu, jakyj počatkovo je iniciatyvoju tŕoh organizacij: «Kuľturnyj dialog» (Kremenčuk), «urban curators» (Kyїv) ta «Kuľturni geografiї» (Kyїv) za partnerstva z Andreas Gottschalt (Nimeččyna). Na danyj čas proekt realizovujeťsja v misti Novomosokovśku Dnipropetrovśkoї oblasti, za pidtrymky Nimećkogo tovarystva mižnarodnogo spivrobinyctva «GIZ», i tryvatyme do travnja 2018 roku.
Pro ideju vynyknennja proektu «Mrij.Graj.Dij»
— Na forumi Participatory Urban Development, jakyj vlaštuvala organizacija MitOst, my poznajomylysja z ekspertom z gejmyfikaciї Andreasom Gottšaľtom. Častynoju programy forumu bulo stvorennja spiľnyh proektiv miž učasnykamy. My razom z Irynoju Kać («Kuľturnyj dialog») vyrišyly poїhaty do Andreasa v Ljajpcyg, podyvytysja, jak pracjuje format gejmifikaciї navčannja. Tut my na praktyci pobačyly, ščo gejmifikacija vključena v učbovyj proces, tobto ideja ne pracjuje na konkretnyj rezuľtat.
Tak stalosja, ščo paraleľno z našym vizytom vidbuvavsja remont podvir’ja v tij školi. I včyteli daly ditjam zavdannja — sproektuvaty, ščo može buty na terytoriї majdančyka. Takyj partysypatyvnyj element učniv duže pidbaďorjuvav, hoča v pryncypi proekt rekonstrukciї buv gotovyj. Pidhid nam zdavsja duže krutym v tomu plani, ščo ditjam daly možlyvisť pogratysja i takym čynom ščoś sproektuvaty. My prydumaly zrobyty ščoś podibne v Ukraїni.
Pidhid, zvisno, buv inakšyj, oskiľky ce bula iniciatyva gromadśkyh organizacij, a ne školy. Dity, včyteli ta dyrektory v Ukraїni vzagali ne znaly ščo take gejmifikacija i jak vono pracjuje. Ta j dlja nas ce takož buv novyj dosvid vzajemodiї z deržavnymy osvitnimy ustanovamy. My vyrišyly, ščo kruto bulo b ne prosto pogratysja z učnjamy, a jak ciľ — realizuvaty proekt. Tož vyrišyly ce zrobyty tak, ščob dity mogly kreatyvyty, dumaty mrijaty i dozvoljaty sobi te, ščo їm zazvyčaj zaboronjajuť dorosli.
Čomu obrano same Dniprovščynu
— Ce proekt z zalučennjam, ditej, baťkiv, včyteliv ta žyteliv rajonu do tvorennja spiľnogo prostoru na terytoriї školy. Peršyj raz vin vidbuvavsja v Kyjevi i Kremenčuci (oskiľky tam lokalizujeťsja GO «Kuľturnyj dialog»). My vyrišyly, ščo porivnjaty rezuľtaty proektu v riznyh školah, riznyh mistah može buty pokazovo i rezuľtatyvno. V ramkah peršoї častyny v nas buly košty lyše na vorkšopy ta na idejnu rozrobku proektu. Po tomu, ščo pidgotuvaly dity, arhitektory rozrobljaly eskizy po transformaciї podvir’їv. Todi nam ne vdalosja zibraty neobhidnu sumu na spiľnokošti, tomu lyše častkovo pokryly vytraty na mebli.
Cogo razu proekt finansujeťsja povnistju Nimećkym tovarystvom mižnarodnogo spivrobinyctva «GIZ», jake pracjuje po terytoriї Ukraїny, v tomu čysli v m.Novomoskovśku. Čerez te druga častyna proektu prohodyť same tam. I jakščo v peršomu varianti v nas buv instrumentom Minecraft, my spivpracjuvaly z MicrosoftJak pracjuje laboratorija internetu rečej vid Microsoft v Ukraїni, to ćogo razu my sprobuvaly vykorystaty LEGO.
Shema spivpraci z učnjamy taka: my zustričajemosja, znajomymosja, hodymo po diljanci i obgovorjujemo ščo bezpečno/nebezpečno, fotografujemo, analizujemo, a vže zgodom ujavljajemo ideaľnyj majdančyk. Potim grupujemo ci vsi mriї po kategorijah i v LEGO ce vse vybudovujemo. Možu skazaty, ščo osnovoju vśogo, ščo vybuduvaly ćogo razu učni buly ruhlyvi diї: bigaty, zajmatysja vpravamy, graty.
Pro kryteriї vidboru dlja učasnykiv
— Škola, z jakoju my zaraz robymo proekt, 9-rična. Oskiľky nam potribno, ščob dity buly biľš usvidomleni togo, ščo vony robljať, to my obyraly učniv z 5 po 9 klas. Je šče dekiľka divčatok z 4-go. Mynulogo razu z Minecraft buly lyše učni 5-9 klasu, oskiľky vymogoju bulo volodinnja groju.
Pro potočnyj etap proektu
— My vže provely dva vorkšopy z baťkamy, včyteljamy ta diťmy. Nezabarom bude takyj samyj zahid z susidamy tijeї školy. Ce vidbuvajeťsja tež u maksymaľno igrovij formi, ale v biľšij miri zadlja nalagodžennja stosunkiv i horošoї moderaciї procesu. My provodymo spilkuvannja, prezentaciї, ščob zrozumity ščo ljudy, jaki prožyvajuť nepodalik, hotily by na ćomu majdančyku robyty. Prosto pryjty zrobyty, realizuvaty proekt — ce ne naš pidhid. Ljudy majuť vidčuvaty vidpovidaľnisť za toj prostir, jakyj zrobyly za їhńoї učasti. Vsi grupy naselennja majuť buty zalučeni. Na žaľ, tam zaraz nemaje nijakogo oblaštovanogo prostoru dlja proguljanok z diťmy čy pensioneriv.
Cej proekt poklykanyj staty ne lyše škiľnym majdančykom, a j spiľnym dlja vśogo rajonu. My duže serjozno pidhodymo do momentu partysypaciї, ščob urahuvaty potreby vsih grup naselennja. Zaraz maje vidbutysja cej tretij vorkšop i počneťsja etap rozrobky proektu. Potim — zatverdžennja z miscevymy žyteljamy, pizniše — rozrobka robočyh kresleń i vybir pidrjadnykiv. Zaveršennja planujemo na kviteń-traveń 2018-go, oskiľky vzymku ce nemožlyvo jakisno zrobyty.
Pro vytraty
— Gotovogo proektu šče nemaje, tomu my ne možemo poky ščo skazaty skiľky ce bude koštuvaty. Rozporjadnykom koštiv je naša organizacija i same my zvitujemo pered nimećkym partnerom pro їh vykorystannja. Ja vpevnena v tomu, ščo bjudžet bude vykorystanyj maksymaľno efektyvno. Vzjaty na sebe iniciatyvu i kontroľ — bulo našoju idejeju, oskiľky tiľky tak my možemo garantuvaty vidpovidnu jakisť proektu. A dlja nas jakisť duže važlyva!
Pro osoblyvosti ta perspektyvy gejmifikaciї v ukraїnśkij osviti
— Oskiľky my zajmajemosja rozvytkom miśkyh prostoriv, to instrument gejmifikaciї my vykorystovujemo bezposeredńo dlja realizaciї ćogo zavdannja. Važlyvo pokazaty rizni instrumenty, z jakymy ljudy možuť v majbutńomu pracjuvaty. Za takymy instrumentamy — majbutnje. Važlyvo taki instrumenty propaguvaty i vykorystovuvaty, zokrema u školah.
Ljudyni dlja togo, ščob maty horošyj rezuľtat i buty zreštoju ščaslyvoju, potribno vidčuvaty emociї. A gejmifikacija daje možlyvisť porynuty u svit fantazij i v neserjoznij formi robyty serjozni reči.
Pro očikuvanyj rezuľtat
— Na žaľ, zaraz čitko vymaľovujeťsja takyj portret seredńostatystyčnyj učnja, jakyj ne dozvoljaje sobi mrijaty i fantazuvaty. Usi namagannja vidkynuty meži i dozvolyty vse stykajuťsja tut že z «ce nemožlyvo», «ce ne realizujuť», «ce dorogo», «ce ne dozvoljať». Po-perše, nam by hotilosja poboroty cej strah.
Proekt my stvoryly takym, ščoby jogo možna bulo dubljuvaty i masštabuvaty, — tobto v pryncypi, jogo možna v buď-jakomu misti čy selyšči povtoryty. A my z radistju podilymosja dumkamy jak jogo realizuvaty. Po-druge, pragnemo, ščoby ce bulo ne lyše našoju iniciatyvoju čy iniciatyvoju gromadśkoї organizaciї, — a same lokaľnym počynannjam, jake «prorostaje» zseredyny.
Raniše my rozpovidaly vam pro te, jak gejmifikacija ta STEM / STEAM vykorystovujuťsja v izraїľśkij osvitiIzraїľśka osvita ta praktyky STEAM — čogo varto povčytysja Ukraїni.