Reklama

😲 Peretvoryty v kino: istorija ispanky Mariї, jaku perevezly v Ukraїnu

Читати кирилицею
😲 Peretvoryty v kino: istorija ispanky Mariї, jaku perevezly v Ukraїnu
  1. Головна
  2. Kino i serialy
  3. 😲 Peretvoryty v kino: istorija ispanky Mariї, jaku perevezly v Ukraїnu
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0

Istoriї – ce te, čym žyvyťsja svit kinematografu. Tak, nathnennja často može pryhodyty z form ta idej, jaki pojednujuťsja razom v audiovizuaľnyj tvir, ale šče častiše reaľnisť pidkydaje istoriї, jaki ne možna obijty uvagoju. Narazi za pidtrymky Ukraїnśkogo Kuľturnogo Fondu prodakšn OK MEDIA KOMPANI, komanda scenarystiv Roman Volosevyč ta Igor Zajcev («Ljudyna z fotoaparatom» ta «Sumni portrety») razom z Igorem Vysnevśkym («Inšyj Franko») rozrobljajuť stričku pro žyttja ispanky, jaku naprykinci 1930-h deportuvaly do Ukraїny. 

Pro vse, ščo vidbulosja z inozemkoju, їm rozkazala dońka golovnoї geroїni Ljudmyla Holodnjak. I hoča fiľm častkovo bude opyratysja na fantastyčni elementy dlja zagostrennja dramaturgiї, my sprobuvaly vidtvoryty reaľnu istoriju Mariї, jaku perevezly z Kanar do Čerkas. 

Ljudmyla Holodnjak diznalasja, ščo naspravdi trapylosja z її matir’ju vže naprykinci žyttja neńky. U 2005 roci na її mamu Mariju vpala šafa, koly ta distavala zvidty knyžku. U Mariї vidibralo nogy, tomu її švydko pryvezly na likuvannja v stolyčnu likarnju. Rodyna mala pevnyj zapas koštiv na pryvatnu palatu, ale postraždala vidmovylasja vid takogo usamitnennja, koly z’javylasja možlyvisť. «Ljudočka, ja ne pidu tudy. Trymajte ci groši», – skazala vona svoїj dońci. – Vse žyttja sklalosja tak, ščo jak tiľky ja potrapyla v cju kraїnu, to zalyšylosja žyty meni sered prostoljudyn. Ja z nymy j pomru. Meni z nymy zatyšno». Same z cijeї frazy pani Ljudmyla zapidozryla ščoś nezvyčne v movi materi, adže ta nikoly ne govoryla z takymy intonacijamy. 

U likarni Marija ležala z čotyrma žinkamy v palati ta vsiljako їh rozvažala čytannjam tvoriv Gete ta Maksyma Goŕkogo na pam’jať. Dlja pacijentiv vona bula takym sobi «viknom u Jevropu». Propracjuvavšy vse žyttja siľśkoju včyteľkoju nimećkoї ta rosijśkoї mov, vona mala neabyjakyj smak ta styľ v odjazi, ale do ostanńogo trymala v tajemnyci svoju istoriju. Odnogo razu vona poprosyla, ščob pani Ljudmyla zv’jazalasja zi svjaščennykom Vitalijem Dončakom (nastojatelem Andriїvśkoї cerkvy ta horošym pryjatelem її inšoї dońka Anny). Marija piv godyny rozmovljala z nym, a potim pogukala pani Ljudmylu, ščob rozpovisty їj, kym bula naspravdi. «Dočko, ja tobi hoču vidkryty tajemnycju. Ty duže znatnogo rodu i v Jevropi jogo dobre znajuť, – počala vona svoju rozpoviď. – Ja rada ščo ty vybralaś v ljudy j žyveš v stolyci. A my žyly na berezi morja, včyly čotyry movy. My žyly v Ispaniї». 

Čerez misjać pislja smerti materi u Ljudmyly vyjavyly rak moločnoї zalozy. Na reabilitaciї v Odesi vona počala zajmatysja pošukom arhiviv ta zadumalaś nad tym, ščob napysaty knyžku – nastiľky masštabnoju vyjavylasja її istorija. Jmovirno, її diduś buv kymoś z vladnoї verhivky Ispaniї, a možlyvo naviť prem’jer-ministrom. Zamožne žyttja її rodyny v myť zakinčylosja, koly pryjšla zvistka pro te, ščo do budynku v Ispaniї jde «vpiznavane oblyččja». Jšla mova pro te, ščo za diťmy jduť pogani ljudy, jakyh poslav Josyp Stalin, tomu postalo pytannja švydko zbyratysja dlja vteči. Marija iz sestroju Karmen zmogly pereїhaty v Odesu, de na nyh čekaly ne ti ljudy, na jakyh vony spodivalysja. Z Odesy vony maly b doїhaty do Kyjeva ta zupynylysja v Tarašči. Tam v materi Ljudmyly pidnjalasja temperatura – davsja vznaky rizkyj perepad klimatu.  U dytjačomu domi Tarašči, de perebuvaly sestry, za nymy pyľnuvaly strunki soldaty. U budynku meškalo 250 ditej, ale Mariju ta Karmen oselyly okremo, i vony majže ničogo ne їly, perebuvaly v tjažkomu stani. 

Do budynku na bryčci pryїzdyv čolovik z prizvyščem Bereľman, jakyj pryvozyv tudy produkty. Koly vin pobačyv Mariju v takomu stani, to zaproponuvav svoju dopomogu ta hotiv її udočeryty razom z Karmen, ale oficijno ce bulo zaboroneno. Jomu povidomyly, ščo vony inozemky i vsih za ce rozstriljajuť. Todi ž vin povidomyv, ščo pryїde vnoči, tomu treba perevdjagnuty ditej i vin vyveze їh u bezpečne misce. Za jogo legendoju, varto bulo vyryty mogylu, de načebto pohoronyly ditej, pomerlyh vid tuberkuľozu, a vin zmig by perevezty їh v Kagarlyk. Do pryїzdu po dokumentah vony buly zapysani Tereščukamy, a vyїhaly zvidty vže Bereľmanamy. 

Bereľman rjatuvav Mariju buď-jakymy sposobamy, ta vrešti-rešt vrjatuvalo moloko kozy. Marija potim vse žyttja hvorila na prostudy, ale todi zumila vyžyty. Їj vdalosja vyvčyty ukraїnśku ta rosijśku movu eksternom, ščo neodnorazovo dopomagalo v žytti. Perša družyna Bereľmana pomerla vid sercevogo napadu, i pizniše vin odružyvsja na žinci z Biloї Cerkvy. Vtim, počalasja vijna i vona zastala rodynu u Čerkasah. Nebezpeka navysla nad Bereľmanamy za їhnju prynaležnisť do jevrejśkoї spiľnoty. Jedyne, ščo moglo vrjatuvaty Mariju ta Karmen, – ce svidčennja, jaki vkazujuť na їhnje udočerinnja, i ci svidčennja zalyšylyś v Tarašči. 

Divčatam dopomig vplyv Bereľmana, jakyj mav vsjudy znajomstva vključno zi starostamy sil. Ti skazaly, ščo Marija ta Karmen – ne ukraїnky. Bereľmaniv rozstriljaly, a starosta poobicjav vlaštuvaty robotu: vony myly pidlogu na cukrovomu zavodi. Divčata perebuvaly tam do vesny 1942, koly sytuacija zagostrylaś. Za vražennjamy pani Ljudmyly, її mamu mogly zğvaltuvaty policaї, tomu z i na robotu її provodžala hazjajka domu, de vona meškala. U Nimeččynu vidpravljaly na robotu na zavod Volkswagen i ce buv odyn iz šansiv dlja divčat zupynyty nasyllja po vidnošennju do sebe. 

Vtim, koly zavod potrapyv pid bombarduvannja brytanciv, to povernutysja dodomu dlja Mariї ta Karmen vse šče ne bulo možlyvosti – ni v Ukraїnu, ni v Ispaniju, tomu vony pereїhaly v Čehiju, de pracjuvaly na filiali Volkswagen – zavodi Skoda. Zvidty pani Ljudmyla maje na rukah jedyni fotografiї mamy u junomu vici. Її baťko zviľnjav Čehiju, ale vin zustrivsja ta poznajomyvsja z matir’ju vže v Ukraїni. Po povernennju dodomu Mariju faktyčno zvynuvačuvaly v deržavnij zradi, adže vona pracjuvala na nimciv. Na neї NKVD zaviv «červonu kartku», a sester trymaly pid kontrolem. 

Sytuacija postupovo zminylasja, ale ne možna skazaty, ščo na krašče. Karmen z ukraїnśkym imenem Galyna vyїhala v selo Bilozir ta vyjšla zamiž za vdivcja – bagatogo veterynara, a Marija vidnovyla dokumenty v Čerkasah ta žyla v seli Stepanky. Vona vyjšla zamiž za golovu kolgospu, jakyj potim stav sekretarem Rajkomu, ale koly Mariї povidomyly, ščo vona nikoly ne zmože maty ditej, to rodyna čolovika počala stavytysja do neї vorože. Koly čolovik poїhav u vidrjadžennja v Moskvu, to Marija zabrala kozu ta poїhala do sestry požyty u neї, ale Galyna vže ne pryjnjala її z radistju. Їj ne buly potribni zajvi klopoty. 

Odnak, Marija prožyla dovge nasyčene žyttja i lyše naprykinci vyrišyla podilytysja nym z dońkoju. Vona prožyla pid čužymy prizvyščamy, z čužoju movoju ta v čužij kraїni. Naviť dni narodžennja vona svjatkuvala v čuži dni. Jedyne, ščo vona zmogla zberegty, – im’ja Marija. 

Čytajte Na chasi u Facebook i Twitter, pidpysujteś na kanal u Telegram.

Share
Написати коментар
loading...