Роман Боренько, Inclusive IT: «Робота для людей з інвалідністю в ІТ — можлива»

Čytaty latynkoju
Роман Боренько, Inclusive IT: «Робота для людей з інвалідністю в ІТ — можлива»

ГО «Інститут українських студій» — це спільнота, що прагне інтеграції в суспільство людей з інвалідністю. Громадська організація, яка пропагує зміни в Україні через різноманітні проекти. Серед них: інклюзивний марафон на велосипедах-тандемах,  сенсотека в Стрийському парку Львова, співпраця з європейськими програмами обміну для молоді з особливими потребами. Один з останніх проектів громадської організації — проект Inclusive IT для незрячих.

Як виникла ідея організувати навчання для слабкозорих

— Навчальна частина виникла як ідея в середовищі громадської організації. Ми робимо різні активності з незрячими у Львові, але логічно було б допомогти таким людям заробляти кошти і реалізувати себе. Так, незрячі не сприймають багато візуальної інформації, але робота в IT для них не є неможливою! Ми довго вивчали це питання, консультувалися зі спеціалістами, аналізували інформацію в інтернеті і дійшли до концепції створення команди незрячих програмістів.

Як відбувається навчальний процес

— В середовищі людей з інвалідністю всі більш менш між собою знайомі. Так ми підбираємо студентів. Викладачі також є незрячі, оскільки саме вони можуть навчити специфіки того, як користуватися певними програмами. Все ж, в Inclusive IT є відбір навіть серед людей з інвалідністю: якщо ми бачимо, що людині не цікаво, то просто не змушуємо пробувати. Центр проекту у Львові, але по суті він всеукраїнський. Навчання відбувається дистанційно по Skype. Почалося все з основ комп’ютерної грамотності, а згодом почали вивчати спеціальні програми екранного доступу JAWS i NVDA. Також виявили базові потреби: Word, Exel, вчимо працювати з Google Drive. Щотижня відбувається приблизно 4 заняття з HTML, Python, NVDA, Word, Exel та уроки англійської. Проект був запланований на 2017 рік. Він проходив 6 місяців: 3 навесні і 3 восени. Початково було 20 людей, а зараз близько 10 і 4 викладачі.

Ми ставимо собі за мету, щоби незряча людина могла знайти роботу завдяки вмінню користуватись комп’ютером.

Кошторис проекту Inclusive IT

— Кошти на проект ми збирали на одній з краудфандингових платформ, а основне фінансування отримали від Львівської міськради. Загалом — близько 80 тис грн. Цих грошей мало, щоб забезпечити повноцінний і постійний процес навчання. Тому окремо хочемо запустити соціальне підприємництво — тестування веб-сайтів на предмет доступності до стандарту WCAG 2.0. Плануємо спробувати продавати адаптивні плагіни для WordPress.

Чи допоміг вже проект знайти роботу незрячим у ІТ

— Як виявилося 6 місяців для навчання недостатньо, щоб людина одразу знайшла роботу, яка підходить. Але є люди, яким навчання допомогло продовжувати шукати себе в цій сфері. Наприклад, Оксана Войтко пропрацювала контент-менеджером і після проходження програми Inclusive IT сказала, що якби мала ці знання раніше, то не відмовилася б від співпраці з замовником. В принципі ми досягли базових результатів.  По своєму сайту вже «пройшлися» і виправили певні баги для більшої доступності. Зараз продовжуємо пілотний проект і адаптуємо 5 сайтів громадської організації самостійно.

Яким бачите майбутнє Inclusive IT

— Ми зараз проходимо школу соцпідприємництва від Української соціальної академії. Локально, ми тут як гравці, яким потрібна допомога. Але ми бачимо, що є багато успішних проектів. Було б добре, щоб соціальне підприємництво мало кращу підтримку. Через рік ми б хотіли мати налагоджений процес навчання, щоб могли про себе заявити. Також важливо збільшити кількість студентів, підвищити їхню мотивацію завдяки спілкуванню з успішними незрячими програмістами і залучити людей з вадами слуху. А загалом хотілось би мати повноцінний робочий процес по тестуванню сайтів.