5 фактів про енергетичну стратегію України до 2035 року

Čytaty latynkoju
5 фактів про енергетичну стратегію України до 2035 року

У програмі змін в енергетиці є як амбітні заяви, так і доволі скромні плановані показники. Оскільки не до кінця зрозуміло, якою буде загальна економічна стратегія уряду (поточного чи прийдешнього), можемо говорити лише про орієнтири для джерел отримання енергії — а вони наразі є наступними.

Енергоємність ВВП скоротиться

Серед планів, окреслених урядом, — зниження енергоємності ВВП. Це – макроекономічний показник, який висвітлює рівень витрат паливно-енергетичних ресурсів на одиницю виробленого валового внутрішнього продукту у тоннах нафтового еквіваленту. Саме цей показник уряд хоче скоротити більше ніж удвічі до 2035 року.

Для порівняння: у 2015 році енергоємність ВВП складала 0,24 т.н.е./$1 тис. У 2025 році цей індикатор має становити 0,18 т.н.е./$1 тис. А вже у 2035 році — 0,13 т.н.е./$1 тис.

Політика на зменшення втрат

Чи не головна проблема у сучасній енергетиці України — втрати в мережах. Якщо поточні втрати в електричних мережах складають понад 12%, то у 2025 році планується їх скорочення 9%. До 2035 року втрати мають скласти менше 7,5%.

Аналогічні амбітні плани має уряд і щодо втрат у теплових мережах. Зараз тепло йде «в нікуди» у понад 20% випадків (а інколи і більше). За планом до 2025 року ці витрати мають скоротитися до 13%. А в 2035-му заплановано, що втрат буде менше 10%. Аварійні мережі взагалі планують радикально змінити — із 20% до 1%.

Європейський курс

Уряд планує продовжити інтеграцію української енергетичної системи у європейську. Також буде залучено інвестиції для оновлення інфраструктури, створення конкурентних ринків для всіх типів енергоносіїв. За планом,  споживач зможе вільно обрати постачальника послуг і кращий «пакет» пропонованих послуг та цін.

Читайте також: Світова енергетика в цифрах — що варто знати про 2017-2040 роки

Також передбачено запровадити ще один загальноєвропейський тренд — відмову від панування викопних джерел. Уряд пропонує змінити співвідношення із 96% енергії з викопних джерел і лише 4% – з відновлюваних на пропорцію 75/25 % до 2025 року.

Відмова від вугілля як «локомотиву» енергетики

Чи не головним енергоносієм довгий час в Україні залишалося вугілля. Тепер частка вугілля у загальному первинному постачанні енергії зменшиться з 30% до 12,5%, біомаси збільшиться з 2,2% до 11,5%. Є також плани щодо альтернативної енергетики. Надходження від сонячних електростанцій та вітряків зросте з 0,1% до 10%. Важливу роль надалі відіграватиме ядерна енергетика, а також енергія води та вітру. Ці напрямки генерують найменшу кількість викидів парникових газів.

Проте загальні пропорції все ще залишатимуться на користь традиційних енергетичних джерел. У 2025 році частка атомної енергетики скоротиться з 56% до 48%. ТЕС і ТЕЦ вироблятимуть не 39%, а 32% енергії.

Додаткові кроки для коригування енергетичної стратегії

Важливо зауважити, що всі наміри, передбачені стратегією, потребують комплексних рішень та злагодженої роботи усіх органів влади. При цьому загальноекономічна стратегія має бути вибудована у відповідності до цілей енергетичної — інакше розбалансованості не уникнути. Всі кроки щодо модернізації та заміни тиж же тепломереж чи електричних комунікацій мають бути підтримані на рівні нижньої та середньої виконавчої ланки — інакше амбітні плани так і залишаться планами.