Ентузіасти дослідили розташування вулиць в українських містах

Čytaty latynkoju
Ентузіасти дослідили розташування вулиць в українських містах

Учасники проекту «Мапарня» проаналізували мережі вулиць обласних центрів України та створили гістограми напрямків вулиць. На початку червня 2018 року таке дослідження опублікував науковець з Берклі Джеф Боїнґ для міст США, а також для деяких столиць світу. Його інструментами скористалися й українські дослідники. За словами урбаніста та архітектора Федора Гонци, довелося врахувати деякі особливості та адаптувати інструменти для аналізу українських міст, аби проаналізувати вуличні мережі міст України.

Як планують розташування вулиць у світі

Більшість американських міст заплановані та забудовані за так званою «Гіподамовою системою» (Grid plan), коли місто складається з рівнозначних кварталів, котрі утворюються мережею взаємно перпендикулярних вулиць, направлених з півночі на південь чи з заходу на схід. Таке планування склалось в античні часи та набуло широкої популярності в добу класицизму. Проте є міста, де «утворення» вулиць відбувалось радіально чи за змішаною системою, бо на формування планувального каркаса впливали інші чинники: характер рельєфу, зміни попереднього планування, історичний характер забудови та багато інших чинників.

Як відбувалося містопланування в Україні

Змішане «хаотичне» планування притаманне більшості європейських міст, де головними чинниками формування міста є рельєф та історично обумовлені умови забудови. Міста на різних етапах переплановувались та в їх планування вносились ті чи інші зміни. Такі ж складні історичні моделі планування притаманні й більшості українських міст. На загальному фоні історичного планування міст в Україні, за словами дослідника, можна виділити Черкаси, частину вулиць київського Подолу, центральної частини Одеси, Херсону, Миколаєва. Ці міста та частини міст найбільше зачепила хвиля масового перепланування початку ХІХ століття, коли з історично утворених вулиць, сформували чіткі та рівні квартали.

За результатами дослідження в українських провідних містах вулиці розташовано наступним чином:

Ентузіасти дослідили розташування вулиць в українських містах

Нагадаємо, раніше ми розповідалиВіта Базан, «Код Міста»: «Якщо хтось уявляє Схід як забуті замурзані міста, то це — грубий стереотип» про урбаністичні практики ініціативи «Код Міста».