Без права на обшук — Верховна Рада заборонила несанкціоновані вилучення серверів

Čytaty latynkoju
Без права на обшук — Верховна Рада заборонила несанкціоновані вилучення серверів

Що зміниться для бізнесу

Головним чином законопроект спрямовано на подолання обшуків як інструменту тиску на бізнес, пов’язаний з інформаційними технологіями та комп’ютерною інфраструктурою. Зокрема, заборонено буде вилучати оригінали фінансової документації, техніку, сервери та смартфони співробітників та керівників компаній, в якій проходить обшук. Тепер правоохоронцям доведеться дотримуватися низки вимог та правил в разі проведення обшуків та слідчих дій.

Що із доказовою базою та як оцінюють законопроект представники IT

Не визнають чинними та юридично достовірними докази, отримані шляхом обшуку без присутності адвоката компанії. Також не вважаються дійсними докази, отримані без відеофіксації процедури обшуку чи іншим подібним чином. Всі дії співробітників силових структур мають фіксуватися на відео. Порушення, які допускають представники поліції чи спецслужб, мають в обов’язовому порядку розслідуватися спеціальною комісією.

Втім, є у фахових юристів і певні зауваження до законодавчих змін. Інтернет Асоціація України та її представники звертають увагу на те, що ст. 168 Карного Процесуального Кодексу змінено таким чином, що в ній залишено пункт про «необхідність проведення розслідування». Що саме конкретний слідчий чи представник поліції визначить як «необхідне», не уточнюється. Тож саме цей законодавчий нюанс може дозволити і далі практикувати вилучення серверів.

Раніше ми повідомляли, що український парламент ухваливВерховна Рада ухвалила низку змін щодо підприємництва низку законодавчих змін щодо ведення підприємницької діяльності, які мають на меті її спрощення та лібералізацію.