Як зробити зручні електронні квитки — безпечними

Čytaty latynkoju
Як зробити зручні електронні квитки — безпечними

Сьогодні фізичні квитки на концерти є більше ностальгічним елементом, адже їх впевнено витіснили більш зручні електронні (понад 95%). Все тому, що онлайн покупка — це швидко і надійно. Однак, зі зростанням популярності електронних квитків з’являються і нові схеми шахрайства. Розповідаємо про розвиток e-ticket в Україні, основні проблеми напрямки і способи їх вирішення.

У 2014 році на концертно-гастрольному ринку України простежувався відчутний спад. У зв’язку з подіями в країні, кількість заходів скоротилася в 10 разів. Тенденція тривала аж до 2016 року, коли ринок виріс на 100% в порівнянні з 2014. Після дворічної перерви в Україні відновили проведення великих фестивалів з відомими закордонними хедлайнерами. Утриматися на плаву після непростого періоду вдалося лише найстійкішим і великим квитковим операторам.

Ще якихось 7 років тому заради придбання квитків на заходи українцям потрібно було виділяти час на поїздку / похід в касу або замовляти платну доставку кур’єром. Відповідно, весь процес займав куди більше часу, ніж онлайн-покупка. Для організаторів масове використання паперових квитків теж не проходило безслідно, адже їм доводилося вести облік відривних корінців. Після концерту сотні, а іноді й тисячі папірців доводилося перераховувати вручну. Зараз же весь процес значно спрощений: на вході всі квитки сканують і кількість глядачів підраховується автоматично.

Піонером поширення електронних квитків в Україні став сервіс Karabas.com в 2012 році. Тільки за перший рік роботи кількість продаваних електронних квитків в Україні збільшилася в чотири рази, а ще через чотири роки їхня частка склала цілих 70%. Сьогодні електронний квиток повністю домінує, а паперові квитки в касах купують всього близько 5% глядачів.

Як Україна перешла на електронні квитки

На початкових етапах процес переходу був не зовсім гладким, адже знадобився час, щоб глядачі почали довіряти такому виду квитка на концерт і звикли до процедури сканування. Траплялися й проблеми з помилками в оформленні замовлень, з некоректно роздрукованими квитками, з відмовою державних майданчиків приймати у себе електронний квиток.

Для того, щоб зробити електронні квитки легітимними була пророблена складна робота з гармонізації законодавства, внесені корективи в законодавчу базу.

Наприклад, для того, щоб побудувати структуру «електронного квитка» нам довелося створити навіть громадську організацію — щоб вести діалог з державою. Ми не могли просто прийти в Міністерство культури та сказати, що нам потрібні зміни в законодавстві. Тож ми прийшли від імені всієї галузі, обґрунтували, що це необхідно, перш за все, глядачам, і нас почули. Всього на опрацювання юридичних, технічних процедур у нас пішло два роки, результатом такої роботи стало сім серйозних документів, включаючи один законопроект.

Читайте також: «Гроші приносить не журналістика, а робота з рекламою», – Олексій Бондаренко, LiRoom

Природно, процес переходу на електронні квитки в Україні почався значно пізніше, ніж на Заході, адже сама технологія з’явилася в США ще в 1996 році. Спочатку онлайн там можна було купити тільки авіаквитки, а згодом підключилися і заходи. Наприклад, вже 5 років тому 98% квитків на західні концерти були електронними, тоді як в Україні показник становив трохи більш як 30%. Сьогодні ж він наблизився до 80%.
З ростом популярності електронних квитків в Україні активізувалися і шахраї, які вирішили нажитися на цьому процесі. Їхніми жертвами, як правило, стають в основному ті, хто купує квитки з рук або розміщує фото унікальних штрих-кодів у мережі. Але трапляються й більш масштабні афери. Красномовним прикладом можна назвати події, пов’язані з концертом Imagine Dragons влітку минулого року. Велика частина постраждалих придбали квитки на сайті e-ticket.in.ua — як пізніше з’ясувалося, вигаданого сервісу. Через соцмережі ж продавали копії фізичних квитків офіційних операторів, зовні дуже схожі на справжні.

Квитковий оператор Karabas.com постійно проводить роз’яснювальну роботу: які дії робити, а головне — які не робити, щоб уникнути дій шахраїв. Перше правило зводиться до того, щоб не купувати квитки «з рук». І попри те, що ми всюди про це говоримо і просимо, буквально щотижня читаємо про випадки, які приблизно зводяться до одного меседжу — «Я купив квиток у людини, якого не знаю особисто, на концерт мене не пустили, зможете мені допомогти». Друга найпоширеніша помилка полягає в тому, що люди викладають в соціальних мережах унікальний штрих-код квитка до початку концерту: ця необережність дуже часто має серйозні наслідки.

Як вирішити проблему підробки квитків в Україні

Організатори концертів разом із офіційними квитковими операторами постійно закликають глядачів не купувати квитки з рук і через підозрілі сайти. Щоб виключити ймовірність підробки своїх квитків, сервіс Karabas.com зробив особливі заходи.

Ініціативу «Офіційні квитки» підтримали всі відповідальні гравці ринку. Вона охоплює кілька етапів захисту глядачів: від максимального інформування і роз’яснення безпечної процедури покупки до збереження персональних даних та послуги гарантії повернення коштів у разі скасування івенту.

Також для вирішення проблем з квитками безпосередньо на заході Karabas.com розміщує конфлікт-центри. Кожен охочий може звернутися до фахівця, який допоможе знайти вихід з певної ситуації. В майбутньому сервісу також планує впровадити Facial ID контроль входу.

Один з найважливіших стратегічних кроків в напрямку безпеки глядачів — постійне інформування і роз’яснення з приводу ризиків покупки квитків з рук. Важливо розуміти, що при відсутності попиту, кількість шахраїв почне поступово зменшуватися. Тому, внести свою лепту в боротьбу зі спекулянтами може кожен, купуючи квитки тільки через сайти офіційних сервісів.