«Це більше, ніж просто програмування» — над чим працює редакція TEXTY

Čytaty latynkoju
«Це більше, ніж просто програмування» — над чим працює редакція TEXTY

Засновники проекту Роман Кульчинський та Анатолій Бондаренко спочатку почали розвивати «Тексти» як онлайн-видання. А згодом проект переріс у платформу журналістики даних. Тепер тут можна знайти близько сотні візуалізацій. Як працює редакція «Текстів», поєднуючи класичну та цифрову журналістику — в нашій добірці цитат з інтерв’ю команди для видання MediaLab.

Перше дослідження, з якого почався успіх проекту

— Анатолій давно цікавився програмами з відкритим кодом. Тоді з’явилось багато інструментів для аналізу даних. І він узявся робити рейтинг вищих навчальних закладів на основі зовнішнього незалежного оцінювання. Цей проект, опублікований у травні 2011 року, став дуже резонансним. Коли ми показали його донорам, у них загорілись очі, й у нас нарешті з’явилось фінансування. Так ми почали займатися журналістикою даних.

— Коли «Відродження» запропонувало відкрити програму стажування, ми почали брати інтернів. Навчили їх, і тепер частина працює з нами.

«Це більше, ніж просто програмування» — над чим працює редакція TEXTY

Про найулюбленіші візуалізації

— Багато цікавих проектів пов’язані з картами. Ми показали, як над Україною літає американський літак-розвідник. Олександр Оксимець зробив гру-прогноз про пенсії в Україні, використавши дані Інституту демографії. Уся інформація є в мережі, треба просто вміти її знайти, зрозуміти, що вона значить, і гарно її подати (Роман Кульчинський).

— Мої персональні фаворити серед наших резонансних проектів — це гра з деклараціями чиновників, яку розробила Ярина Серкез, її ж робота про вирубування лісів у Карпатах, де ми вперше використали 3D-графіку, та нещодавній проект, пов’язаний із паркуванням. Для нього ми збирали інформацію самі: ставили камеру й рахували машини (Анатолій Бондаренко).

«Це більше, ніж просто програмування» — над чим працює редакція TEXTY

Як стати data-журналістом

За словами Анатолія Бондаренка, для цього потрібно навчитися програмувати. Перший крок — опанувати мову R:

— Це базові речі, що дуже полегшать вам життя, — каже він. — За останні кілька років у мові R розвинулась ціла екосистема допоміжних інструментів, які дозволяють дуже елегантно використовувати дані. Наступний крок — Python. Тут буде складніше, бо додатків для цієї мови менше, але вона теж доступна початківцям. І третій крок — JavaScript.

Чи багато data-журналістів в Україні

— У Східній Європі ми не маємо конкурентів. В Україні схожим трохи займається VoxUkraine, але їхні тексти пишуть науковці, тому вони не приділяють багато уваги візуалізації. «Українська Правда» робила цікаві проекти, але їхній data-журналіст пішов на іншу роботу ( Роман Кульчинський).

— Коли берешся за нову тему, починаєш шукати й робити відкриття, якими потім поділишся з читачем — це більше, ніж просто програмування (Анатолій Бондаренко).

Раніше ми розповідалиЯк працює медіа-кетчінґ і що робити із якістю журналістики про те, як працює явище медіа-кетчинґу та що робити з якістю сучасної журналістики.