Як запроваджувати інновації в компаніях та мислити глобально

Čytaty latynkoju
Як запроваджувати інновації в компаніях та мислити глобально

Що таке інновація

Люди завжди хочуть чогось нового. Приклад — компанія Starbucks, яка чи не щотижня оновлює дизайн своїх горняток. Ми не хочемо користуватись старими речами, тому компанії повинні творити інновації. На будь якому ринку  можна створити новий продукт. Інновація може з’явитися будь-де.

«Якось я був на лекції про штучний інтелект, куди з’їхались топ-менеджери багатьох великих компаній. Лекція була дуже нудною, я майже засинав. І тут я бачу свого сусіда — представника компанії Mitsubishi. Він сказав, що в найближчому майбутньому машини просто перестануть купувати, тому вони потребують інновацій. Ford зрозуміли це раніше,  і скооперувались з Google», — наголошує Антон.

Slack – ще один наочний приклад сучасних інновацій. Вони зробили те, що є майбутнім: не зробили продукт, а просто представили платформу, де ти можеш робити будь-що. Це не просто чат, а платформа, до якої будь-хто може приєднатись. Slack не проводила великих комплексних маркетингових кампаній — у них немає детально відпрацьованої стратегії email-маркетингу, і вони не купували рекламні білборди за мільйони доларів, розповідає Арапетян.

Стартап — це тренд, а інновація — це нова реальність. Як жити в цій реальності

Антон Арапатян впевнений, що ми всі в ній вже живемо. Штучний інтелект вже робить все за людину, навіть якщо ми цього не помічаємо. Він розповідає, що машинне навчання та AI вже не є інноваціями, а складовими реальності: «Як жити в новій реальності: ти йдеш зранку в супермаркет, стаєш перед вітриною з молоком різних видів, виробників, дизайну пакування тощо. За місяць я обрав один бренд через дизайн та присутність омега-3. Потім відкриваю розсилку огляду трендів фудмаркету – а там бренди, якими я вже користуюся. Це і є приклад користування інноваціями щодня».

Читайте також: 13 дружніх міст для стартапів

Якими є українські стартапи

На думку Антона, зараз стартапи ставлять за основу не цінності та масштабування своїх продуктів, а те, куди та як цей продукт якнайшвидше продати. Вони вивчають ринок і запускають стартап для вагітних матусь, бо це фінансово вигідно: «Найбільше моє захоплення стартапами в Україні – це те, що їх роблять. В Кремнієвій Долині, до прикладу, їх тільки пробують запускати, але далі це не заходить».

Методів фінансування стартапів, за словами Арапетяна, — просто величезна кількість. Змінились правила гри: стало не так просто запуститись, але стало більше грошей. Стартап може заробити гроші не від корпорацій, а від інвесторів. Тому важливо, коли ви починаєте стартап, збагнути, що вас запалює та надихає. Слід також позбутися «регіонального мислення», потрібно вирішити проблему, яку ставите перед собою, глобально. Не потрібно запускати стартап для Львова, — працюйте для всього світу.  Якщо не горить серце – справа ніколи не піде вперед, вважає Антон.

Як запроваджувати інновації в компаніях та мислити глобально?

За якими стартапами майбутнє

Читайте також: За межами Долини — які країни та континенти стають центрами стартап-бізнесу

В США у студентів вже почались проблеми, і все через роботизацію, розповів Арапетян. Студенти не мають як практикуватись на простих операціях, адже їх вже виконують запрограмовані машини: «Це вже наше майбутнє з роботами. Питання свідомості роботів не в тому, чи вона з’явиться, а в тому, коли саме. І тоді виникатиме інше питання – якими будуть права роботів? Ми почали соціально взаємодіяти зі штучним інтелектом, приватності вже не існує. Різні «машини», які нас оточують зі всіх боків, все записують. Це ми можемо спостерігати завдяки контекстній рекламі, яку ми бачимо потім у своїх гаджетах».

Як створювати інновації

На думку Антона Арапетяна, схема дуже проста і складається всього з двох пунктів:

  1. Придумуєте ідею.
  2. Реалізовуєте її.

«Інноватори – це люди, які вміють саме реалізовувати ідею, адже вона є у всіх, але не всі можуть її втілити в життя. Навіть якщо ти не інноватор – збери їх навколо себе», — говорить Антон. — «Ви берете маленьку ідею, тестуєте на маленькому департаменті, потім на двох, потім на трьох,  і потім зі всією компанією. Основне питання в тому, яку місію несе ваш продукт, і що ви хочете змінити в світі».