За підтримки   

Як вступити до найкращих університетів світу: гайд від КМДШ

Навчання за кордоном — цілком реальна перспектива, якщо завчасно підготуватися. Кожна країна має свої особливості, тому не можна сказати, що є якийсь один спосіб вступити у ЗВО в США та в Європі. Але є базові принципи, на які можна спиратися в цьому процесі. Вони ж стосуються і вступу до найкращих університетів в Україні.

Спільно зКМДШ розповідаємо як найкраще підготуватися до вступу, скільки на це треба витратити часу, та на що звертати увагу.

Питання

Як працює освітня система у закордонних ЗВО?

#1

Загалом усі українські випускники, які закінчили 11 класів, можуть вступити у будь-які університети або коледжі. У деяких країнах (як-от Велика Британія чи Нідерланди) для вступу необхідно пройти річну програму підготовки через різницю в освітніх системах. В університети США можна вступати як і через програми підготовки, так і відразу на перший курс.

Навчання у США та Європі відрізняється. Все сильно залежить від конкретної країни та університету, проте є загальні принципи, які лежать в основі навчання в англомовних країнах. Вища освіта традиційно складається з трьох основних рівнів — бакалаврату, магістратури та аспірантури.

 1. Бакалаврат (undergraduate degree — BA, BSc) — це перший рівень вищої освіти, тривалість якого становить від 4 до 6 років, залежно від країни вступу та обраної спеціальності. У країнах ЄС, США та Канади термін навчання на більшості спеціальностей становить 4 роки, на медичних спеціальностях — 5-6 років. Після отримання диплому бакалавра випускник може продовжити навчання на магістратурі або піти на роботу за своєю спеціальністю.
 2. Магістратура (master’s academic degree — MA, MSc, MBA, LL.M, M.Div) — другий рівень підготовки терміном 2-2,5 роки. У ЄС та США випускники найчастіше після закінчення бакалаврату йдуть працювати. Ступінь магістра зазвичай прагнуть отримати, якщо планують займати керівні посади у бізнесі, працювати над науковими дослідженнями або займатися викладацькою діяльністю в університетах.
 3. Аспірантура (postgraduate degree – PhD) — останній рівень вищої освіти, результатом якого є отримання вченого ступеня доктора філософії (Ph.D, PhD) після написання та успішного захисту дисертації. В українській системі освіти такий вчений ступінь також називають доктор філософії.

З 2005 року Україна приєдналася до Болонського процесу у рамках Євроінтеграції. Завдяки цьому, ми отримуємо дипломи, ступені та кваліфікації європейського зразка. Використання єдиної системи кредитних одиниць (система ECTS) дозволяє нам переходити у закордонні ЗВО, не втрачаючи здобуті в українському університеті кредити (години, які витрачаються на опанування предмету). Наприклад, можна закінчити бакалаврат в Україні та без проблем вступити на магістратуру за кордоном.

Як правильно обрати навчальний заклад та спеціальність?

#2

Очевидно, що розпочати треба з професії. Нема сенсу вступати виключно заради того, щоб вступити. У європейських, американських та українських ЗВО навчання дуже інтенсивне, тож якщо воно ще й стосуватиметься нецікавої спеціальності — це буде мука для студентів.

Щоб допомогти школярам визначитися із майбутньою професією, у КМДШ учнів вже з середньої школи ознайомлюють з різними професіями, а в старших класах організовують профорієнтаційні курси.

«Освітньо-формаційний процес КМДШ орієнтований на те, щоб не тільки допомогти учню засвоїти необхідні знання, а й підготувати до життя після школи. Вступ до університету є наступним життєвим етапом наших випускників, який сильно відрізняється від шкільного періоду. І КМДШ допомагає до нього підготуватись.

У першу чергу, необхідно обрати сфери, в яких учень хотів би розвиватися. Для цього з 5 класу в школі існує варіативна складова — емоційно-інтелектуальні та спортивні студії. Учні самостійно можуть обрати напрямок і протягом року займатись з профільними викладачами від наших освітніх та бізнес-партнерів. ІТ, медіа, бізнес-процеси, проєктний менеджмент, акторська майстерність, айкідо, фінансова грамотність — на цих студіях та в рамках освітньої програми викладачі-практики ознайомлюють учнів з реальними кейсами та допомагають розібратись в основних процесах різних професій», — Станіслав Білий, керівник формаційної програми мережі КМДШ.

«Профорієнтаційні курси, тобто професійні занурення — це можливість для старшокласників не лише поглибити свої знання і вміння із тих професійних сфер, які вони можуть обрати в майбутньому, а також здобути практичний досвід за напрямами: «Менеджмент», «Комунікації» та «ІТ-технології».

До викладання на профорієнтаційних курсах ми долучаємо бізнес та освітніх партнерів, на заняттях викладають українські підприємці, діти отримують досвід під керівництвом кращих фахівців у різних напрямках. Вміння, які здобувають учні під час професійних занурень, також підсилюють різні професійні сфери. Наприклад, розвиток інноваційного мислення, розробка інноваційного продукту, створення стартапу, розробка і просування бізнес-проєкту, ефективна комунікація у професійній сфері тощо.

Окрім вмінь, формуються важливі цінності та компетентності учнів, зокрема, старшокласники вчаться цінувати працю і час, бути наполегливим, гнучкими, креативними, співпрацювати зі своїми однолітками, планувати діяльність та відповідати за її результати», — Мирослава Товкало, керівниця освітньої програми мережі шкіл КМДШ.

«На формаційному курсі, який реалізується через заняття “Інтро”, “Я-особистість” та “Рефлексія”, учні розвивають свої компетентності, вчаться усвідомлювати свої емоції та знаходити причинно-наслідкові зв'язки своїх рішень та дій. На індивідуальних бесідах з ментором школярі вчаться ставити та досягати цілі, відслідковувати етапи їх реалізації. Вступ до університету — одна з центральних цілей старшокласників. На шляху її досягнення ментори допомагають розділити одну велику ціль на маленькі задачі та покроково їх виконувати», — Станіслав Білий, керівник формаційної програми мережі КМДШ.

Коли бажану професію знайдено, варто визначитися з країною та мовою. У багатьох країнах Європи знання місцевої мови на рівні вище середнього дає значні преференції та знижки. Виключенням є Нідерланди, де навчання ведеться на 90% англійською, а також Норвегія, у якій є велика кількість програм англійською.

Далі можна проаналізувати рейтинги університетів. Наприклад, QS World University Rating або Times Higher Education World University Rankings. Та вибрати шортліст із найбажаніших.

Які тести потрібно складати для вступу за кордон (США, Європа)?

#3

У США зазвичай немає вступних іспитів, утім університети вимагають результати стандартизованих тестів. Вони бувають з англійської мови, загальні та профільні. Усього в Америці є 11 стандартизованих тестів. Знання з англійської перевіряються за допомогою IELTS або TOEFL. А загальні знання — Scholastic Assessment Test (SAT) і American College Testing (ACT). SAT має і профільні напрямки. Також буде врахований середній бал шкільного атестату.

У Європі все залежить від країни. У певних університетах вимагають здати вступні іспити. Подекуди необхідно пройти передпідготовче навчання, а в деяких університетах достатньо буде мотиваційного листа, знання мови та середнього балу атестату. Усі деталі можна знайти на сайтах університетів.

«Одним із найбільш популярних і визнаних у світі іспитів на підтвердження рівня володіння англійською мовою є IELTS (International English Language Testing System). Саме цей тест вимагають більшість університетів. Результати TOEFL (Test of English as a Foreign Language) просять в основному американські університети. FCE and CAE більше для підтвердження твого рівня (B2-C1). Але! Результати TOEFL and IELTS дійсні лише протягом двох років, FCE and CAE протягом усього життя.

Я вважаю, що IELTS має більше переваг порівняно з іншими тестами: він має доволі широкий спектр оцінювання (бал від 5,5 до 9 – це позитивний результат для отримання сертифікату). Можна скласти тест на мінімально необхідний для отримання сертифікату бал, і це вже дасть чітке розуміння, над чим ще треба попрацювати. Цим він гарно вписується в стратегію “growth mindset”, що мотивує на ще більші досягнення у вивченні мови. Ми з одинадцятикласниками нещодавно склали тестування IELTS, отримали чудові результати С1», — Олена Сагітова, завідувач кафедри іноземних мов у КМДШ_Голосіїв.

Який рівень англійської потрібен?

#4

Зазвичай університети не зазначають точні результати IELTS та TOEFL, які потрібні для навчання. Але загалом це має бути рівень С1 — тобто, “досвідчений користувач”. По шкалі IELTS — це від 7 балів із 9.

У Гарварді зазначають, що рівень TOEFL має бути не нижче 110 балів (із 130).

«Взагалі, складання тестів — справа не з легких, особливо коли не дуже добре знаєш, як краще та ефективніше мобілізувати й поліпшити власні знання з англійської. Перше завдання — підтягнути англійську до бажаного рівня, а вже потім складати іспит. Упродовж підготовки до екзамену головне зрозуміти, які критерії оцінювання, спробувати різні моделі виконання завдань, щоб знайти саме ту, яка ідеально підходить студентові. Наприклад, коли виконують частину «Читання», для когось зручніше швидко пробігтися текстом, щоб зрозуміти, про що він, а комусь краще крок за кроком читати й виконувати завдання», — Олена Сагітова, завідувач кафедри іноземних мов у КМДШ_Голосіїв.

Англійська буде потрібна не тільки для прослуховування лекцій, а й для постійного спілкування і виконання завдань. Тому найкраще вивчати англійську одразу в середовищі. Такий інтегрований підхід реалізовано у КМДШ.

«Навчання в іноземних університетах потребує високого рівня знання мов. В КМДШ поглиблено вивчають англійську на щоденних заняттях, регулярних зустрічах з носіями мов, підготовці та участі в міжнародних турнірах англомовних дебатів. Також учні вивчають іспанську, французьку, німецьку мови з професійними викладачами та носіями мов», — Станіслав Білий, керівник формаційної програми мережі КМДШ.

Також у КМДШ реалізували англомовний дебатний клуб, учасники якого отримали перемоги у двох раундах Гарвардського турніру.

«Коли я почала працювати в КМДШ, запропонувала нашим старшокласникам спробувати дебатну діяльність. Це був нелегкий процес. У нас близько трьох місяців пішло на вивчення загальних правил, але я бачила, як учням подобається дебатувати, ми розвивали цей напрямок, популярний в прогресивних іноземних навчальних закладах, в тому числі у закладах вищої освіти.

Вже на сьогодні ми маємо досвід участі та перемог на Міжнародному дебатному турнірі Dnipro Open, а нещодавно ми отримали перемоги у двох раундах Міжнародного дебатного турніру Гарвардсього коледжа Harvard College World Schools Invitational.

Маємо чимало здобутків за різні активності англійською мовою. Наприклад, у 2019 році КМДШ прийняла The World Scholar’s Cup – міжнародне академічне змагання, яке щорічно проходить у 40 різних країнах. Наші учні на цих змаганнях отримали 116 золотих та 93 срібні медалі», — Олена Сагітова, завідувач кафедри іноземних мов у КМДШ_Голосіїв.

На яких аспектах своєї біографії варто робити акцент при підготовці заяви?

#5

За кордоном дуже цінують благодійні, соціальні та громадянські активності. Якщо ви брали участь у будь-яких проєктах, направлених на допомогу враженим верствам населення, це може стати значним плюсом при вступі. Звісно ж значну роль можуть відіграти будь-які перемоги на конкурсах та олімпіадах.

Почати готуватися до вступу якнайкраще за два роки, чи хоча б за рік. За цей час можна підтягнути й необхідні знання, а також взяти участь у достатній кількості соціальних проєктів.

Волонтерство стане в нагоді при вступі у будь-який ЗВО, в тому числі й в Україні. Але за кордоном ще й необхідно мати документальне підтвердження такої діяльності.

«Для вступу в іноземні ЗВО важливі не тільки академічні знання, а й соціальна та проєктна активність. Тому в середній школі КМДШ діє система проєктних занурень, на яких учні разом з науковими керівниками реалізують власні кросдисциплінарні проєкти. Наприклад, один з проєктів полягав у здійсненні збору даних про споживання електроенергії будівлею нашої школи у Києві на Осокорках. Учні вивчали способи генерації електроенергії, дослідили поняття «зелена енергетика», порахували, наскільки вигідніше застосовувати зелені технології, як з економічної, так і з екологічної точки зору.

Також, протягом навчання в школі учні беруть участь у волонтерських проєктах, які спрямовані на допомогу дитячим будинкам, безхатькам, безпритульним тваринам, людям похилого віку, онкохворим дітям. Донести важливість турботи та підтримки тим, хто цього потребує, нам допомагають наші партнери — фонд Таблеточки, Молодь за мир, Happy Paw, Еммаус, Опіка на відстані, Притулок для тварин SOS.

Адаптуватись до реалій університету також допомагає модульна система оцінювання, яка пілотується в КМДШ. Кожне виконане завдання важить певний бал і учню треба “заробити” 100 балів, виконуючи різні типи завдань. Така система допомагає учням направляти свої зусилля не тільки на короткострокові результати “здав та отримав оцінку”, а на більш довгострокову перспективу накопичення власних здобутків протягом періоду, одразу орієнтуючись на звичні університетам 100 балів», — Станіслав Білий, керівник формаційної програми мережі КМДШ.

Як якісно підготувати пакет документів: мотиваційні та рекомендаційні листи, резюме?

#6

Більшість університетів США вимагають такі документи:

 • аплікаційна форма;
 • транскрипт — завірений список оцінок з усіх навчальних закладів, перекладений англійською мовою;
 • фінансовий документ — або фінансове зобов’язання про покриття коштів на навчання і проживання, або довідку про платоспроможність, яка підтверджується випискою з банку;
 • сертифікати TOEFL/IELTS, а також SAT/ATC або інші;
 • есе або мотиваційний лист до вступу;
 • рекомендаційні листи від викладачів чи керівників школи;
 • будь-які інші документи, які підтверджують унікальність абітурієнта.

Подавати можна одразу в декілька ЗВО. Але не треба забувати, що майже кожен бере плату за розгляд заявки, яка може складати від 50 до 150 доларів. Також в США існує онлайн-сервіс для подачі документів, який об’єднує понад 900 університетів.

У Європі не потрібні SAT/ATC, але може додаватися сертифікат зі знання мови країни, у яку ви їдете, та інших документів, які може вимагати ЗВО.

Як вчитися у найкращих університетах світу безкоштовно?

#7

Витрати на навчання за кордоном можна покрити частково або повністю коштом грантів або стипендії. Стипендії в США та Європі працюють не так, як у нас. Їх може призначати сам університет, уряд та приватні неурядові організації. Також в Америці можна отримати стипендію за спортивні досягнення.

Для того, щоб забезпечити своє навчання можна податися на великі стипендіальні програми. Це може бути Fulbright Scholar Program для США або програма Фонду імені Фрідріха Еберта для Німеччини, або інша.

Знання мови країни може сильно полегшити вступ і відкрити можливості до безкоштовного навчання. Такі опції діють у Німеччині, Словаччині, Чехії, Фінляндії.

Проте навіть якщо навчання буде безкоштовним, це не означає, що студентові не потрібно буде нічого платити. У Німеччині, наприклад обов’язковим є семестровий внесок, розмір якого варіюється від 150 до 1500 євро, в залежності від університету. Це не включаючи витрати на проживання та харчування, які можуть сильно відрізнятися в залежності від країни. Наприклад, у Фінляндії варто закладати на менш ніж 600 євро на місяць просто на життя.

В Україні існує дві форми навчання: бюджетна та контрактна. Щоб потрапити на бюджетну форму навчання, випускнику необхідно скласти ЗНО на високий бал. Якщо цього зробити не вдалося, варто спробувати податися на стипендію від університетів.

Також українські студенти отримують державну стипендію, розмір якої залежить від успіхів у навчанні, а також рівня акредитації ЗВО.

Запрошуємо батьків школярів на Дні відкритих дверей у школах КМДШ

У КМДШ прагнуть, щоб кожен учень мав достатньо знань, досвіду, впевненості та приймав рішення на основі цінностей для того, щоб робити власний вибір та творити своє майбутнє.

КМДШ. Освіта для творців світу.

Львів:

вул. Угорська, 12Е, район Нового Львова (в житловому кварталі "Софіївка")

Київ:

Дніпровська набережна, 14Л
вул. Голосіївська, 13

Записатися на екскурсію

Ми списалися з випускниками КМДШ, аби вони розповіли про власний досвід вступу в університет за кордон.

Jak obyraly navčaľnyj zaklad ta speciaľnisť?.

Meni podobajeťsja, ščo pry vybori profesiї ja ne obmežuvala sebe odnym variantom, a rozgljadala dekiľka naprjamkiv. Vvažaju ce čudovoju strategijeju. Adže ty možeš glybynno doslidyty dekiľka variantiv, sprobuvaty sebe v kožnomu z nyh, možeš rozumity, ščo u tebe je vlasnyj vybir, v jakomu nihto ne obmežuje.

Sofija Pančenko

Ja duže hotila zdobuvaty vyšču osvitu za kordonom, ale ne duže orijentuvalasja v horošyh navčaľnyh zakladah, de jakisno vykladatymuť programy, jaki b ja hotila osvojuvaty. Tomu za konsuľtacijeju zvernulasja do speciaľnoї organizaciї, jaka nadavala informaciju ščodo riznyh možlyvostej navčannja v riznyh kraїnah. Šljahom monitoryngu ja zupynylasja na life science.

Sofija Pančenko

Dlja navčannja rozgljadala Švejcariju ta Niderlandy, tut duže bagato program z pryrodnyčyh nauk ta postijnyj akcent na praktyčnyh doslidžennjah, ščo dlja mene bulo nadzvyčajno važlyvo. Tomu ja obrala Avans University of Applied Sciences, a same applied science, a ne research. Adže u vypadku applied science je duže bagato praktyky, ce meni podobajeťsja, i vykladajuť same anglijśkoju movoju.

Sofija Pančenko

Čy dopomogla KMDŠ vyznačytysja z profesijeju?

KMDŠ zigrala nadzvyčajnu roľ u vybori profesiї. Raniše ja bula vpevnena, ščo na vsi 100% gumanitarij, ale ščoś pišlo ne tak))) Zavdjaky cikavomu vyvčennju nauk, meni ce počalo podobatysja, a golovne, ja počala ce rozumity. Ja duže ljubyla naši integrovani uroky, i sama inodi brala učasť u їhńomu stvorenni. Jak, napryklad, matematyka+himija, a kolyś naviť buv urok, de bula himija+biologija+fizyka.

Jasja Myrošnyčenko

Pam’jataju, jak my doslidžuvaly robotu spyrtometra ta perevirjaly najavnisť glicerolu u kosmetyci. Nam pokazuvaly svit nauk ne jak “suhu teoriju” ta bezlič formul, a rozvyvaly vminnja vykorystovuvaty ci znannja u prykladnij sferi, rozumity procesy ta znahodyty їh u povsjakdennomu žytti.

Jasja Myrošnyčenko

Jakyj škiľnyj dosvid, otrymanyj v KMDŠ, znadobyvsja pid čas vstupu ta navčannja v universyteti?

V universyteti my bagato pracjujemo v komandah, postijno komunikujemo miž soboju. KMDŠ mene navčyla ćomu mystectvu, za ščo ja duže vdjačna, bo ce tak potribno v žytti. Zavdjaky mis Helen ta učasti v riznyh debatah anglijśkoju movoju, ja navčylasja jakisno argumentuvaty svoju dumku, v mene nemaje vidčuttja, ščo jakščo ja ščoś nepravyľno skažu, to ce bude gruba pomylka i ja povynna vidčuvaty sebe vynnoju. Do KMDŠ v mene bula taka shyľnisť, ale zavdjaky školi takogo vidčuttja ne zalyšylosja.

Sofija Pančenko

Meni znadobylysja škiľni znannja z točnyh dyscyplin, v mene vže bulo sformovane rozuminnja ščodo dejakyh naukovyh javyšč ta procesiv, zavdjaky ćomu podaľše vyvčennja nauk v universyteti bulo legšym ta zrozumilišym.

Sofija Pančenko

Znadobylosja vminnja spilkuvatysja z ljuďmy, osoblyvo anglijśkoju, dosvid roboty z dokumentamy i džerelamy informaciї. Dosvid debatuvannja takož nejmovirno dopomig.

Jaroslav Malinovśkyj

Jaki dodatkovi vymogy buly pid čas vstupu do navčaľnogo zakladu v SŠA?

Volonterstva. Ale važlyvym aspektom je te, ščo potribno pokazaty, ščo vam dijsno ce podobajeťsja. Ja dopomagala organizovuvaty čempionat z bodibildyngu, vykladala anglijśku movu u taborah, dekiľka dniv provela u budynku dlja litnih ljudej v Ameryci, de my spilkuvalysja z nymy ta provodyly nevelyki zahody.

Jasja Myrošnyčenko

Debaty. U KMDŠ my aktyvno braly učasť u debatah ne tiľky na ukraїnśkomu, a j na mižnarodnomu rivni. Ce čudova možlyvisť diznatysja pro te, pro ščo, za inšyh umov, nikoly b ne diznavsja. U nas buly temy pro Golokost, vybory, propagandu. Dekiľka misjaciv my zustričalysja z riznymy ekspertamy, čytaly bezlič statej, ja naviť zaraz pam’jataju dejaki cikavi fakty z našyh promov.

Jasja Myrošnyčenko

Akademični dosjagnennja. Olimpiady, MANy toščo

Jasja Myrošnyčenko

Riznobična osobystisť. Važlyvo, ščob studenty buly ne tiľky z čudovymy akademičnymy dosjagnennjamy, ale j vmily rozvažatysja. Naviť jakščo student podajeťsja na tehničnu speciaľnisť, vse odno obov’jazkovo potribno pokazaty ljubov do čytannja, sportu, čy, napryklad, makijažu. Ce može buty ščo zavgodno, ale te, ščo vin/vona dijsno ljubyť.

Jasja Myrošnyčenko

Jaki testy skladaly dlja vstupu, čy buly skladnošči?

Ja skladala TOEFL ta SAT. Z TOEFL skladnoščiv ne bulo, adže v KMDŠ my postijno praktykujemo shoži zavdannja, kožen rik gotujemosja do riznogo rivnja ekzamenu. Golovne bulo zrobyty bezlič testiv ta zrozumity samu strukturu.

Jasja Myrošnyčenko

Z SAT bulo trohy važče, bo matematyčna častyna mistyť zavdannja z tem, jaki v Ukraїni v školi ne prohodjať. Tam biľše fokus na statystyci, grafikah, analizi doslidiv. Ale naviť tut amerykanśki nejtivy v KMDŠ nam dopomogly. Verbaľna častyna takož bula dovoli skladnoju. Velyki neadaptovani teksty pro sufražystok, promovy amerykanśkyh prezydentiv, naukovi doslidy ta malo času na obrobku cijeї informaciї. Zreštoju, ja dobre sklala obydva testy, ale najgolovniše – počynaty zavčasno.

Jasja Myrošnyčenko

Skiľky času potribno dlja pidgotovky do testiv? Jak krašče vykorystaty svij čas pry pidgotovci do vstupu?

Zi svogo dosvidu možu skazaty, ščo čym raniše rozpočaty pidgotovku, tym efektyvniše. Tut čas pracjuje na vas. Adže, jakščo hočeš otrymaty stypendiju ta pokvapyšsja z podačeju dokumentiv, to možlyvo naviť i otrymaješ її.

Sofija Pančenko

Perše, potribno sformuvaty dlja sebe šyrokyj vybir vlasnyh interesiv, vidsijaty ti varianty, ščo najmenše podobajuťsja. Takož važlyvo znajty kompetentnu ljudynu, jakij možna postavyty bezlič zapytań ščodo riznyh naprjamkiv, jaki podobajuťsja. I najgolovniše – probuvaty glybše zanurytysja v kožen z naprjamkiv, doslidžuvaty rizni korysni materialy ščodo cyh tem, podavatysja na rizni programy. Ni v jakomu razi ne dopuskaty dumku, ščo ničogo ne vyjde, navpaky, potribno postijno analizuvaty svoje CV, dopovnjuvaty jogo, ne bojatysja rozsylaty tudy, de dijsno mriješ navčatysja.

Sofija Pančenko

Jaki navyčky, na vašu dumku, važlyvi u 21 st dlja vypusknyka školy?

 1. Krytyčne myslennja.
 2. Emocijnyj intelekt.
 3. Riznobičnyj rozvytok.
 4. Kreatyvnisť.
 5. Znannja mov.
 6. Znannja bazovoї psyhologiї, movy tila.
Jasja Myrošnyčenko

Запрошуємо батьків школярів на Дні відкритих дверей у школах КМДШ

У КМДШ прагнуть, щоб кожен учень мав достатньо знань, досвіду, впевненості та приймав рішення на основі цінностей для того, щоб робити власний вибір та творити своє майбутнє.

КМДШ. Освіта для творців світу.

Львів:

вул. Угорська, 12Е, район Нового Львова (в житловому кварталі "Софіївка")

Київ:

Дніпровська набережна, 14Л
вул. Голосіївська, 13

Записатися на екскурсію