Napysannja tekstiv asocijujeťsja z «tverdym» kontent-planom, suvorymy ramkamy, dovgymy doslidžennjamy i kolamy pravok — a vse ce čas i resursy. Vid ćogo avtory prokrastynujuť, bojaťsja čystogo arkuša. Vnutrišnij opir atakuje i ekspertiv z osobystym blogom. Tak vyhodyť vymučuvaty publikaciї.
Ja proponuju inšyj pidhid — pysaty švydko i pracjuvaty z tekstamy v dostatku materialu. I pidhid pracjuje jak v osobystomu blozi, tak i v redakciї.
Pryvit, mene zvaty Marko Koľčenko. Biľše tŕoh rokiv ja pyšu teksty i roblju sajty dlja biznesu, a zaraz rozpovidaju pro svij dosvid kopirajtyngu i tekstiv dlja reklamy.
Na osnovi ćogo pidhodu ja vedu telegram-kanaly ekspertiv, stvorjuju kontent u blog Školy psyhologiї i ščodnja namagajusja pysaty v osobystyj telegram-kanal «Kopirśke oko». U mene nemaje kontent-planu. I ja ne perežyvaju, ščo zakinčaťsja temy abo material dlja publikacij.
Jak pracjujuť tradycijni pidhody
Zazvyčaj buvaje tak. Klijent zvertajeťsja iz zapytom «Nam treba publikuvaty kontent u socmereži/blog abo šče kudyś». Potriben kontent-plan!
Skladajučy plan, fahivci často ne dumajuť, jak jogo potim realizuvaty: šukaty ekspertiv, provodyty doslidžennja, peredavaty zavdannja avtoram toščo. A šče kontent-planamy možuť zajmatysja marketology, jaki potim ne zadijani v žodnomu etapi stvorennja kontentu.
Marketolog pyše kontent-plan, planuje temy i daty publikacij, rubryky. Ščob prydumaty temy — peregljadaje Google i generuje temy čerez Chat GPT. A ščo najvažlyviše — dilyť kontent na kategoriї: obov’jazkovo rubryky «Reklamni», «Informacijni» ta «Rozvažaľni». Kožna rubryka, na dumku marketologa, maje okreme zavdannja.
I oś ščo buvaje, koly marketolog peredaje kontent-plan avtoru.
Dosvidčenyj avtor skaže, ščo kontent-plan ne spracjuje. Možlyvo, vidmovyťsja vid projektu. Možlyvo, znajde argumenty i inšyj plan.
Ale jakščo avtor raniše ne argumentuvav svoju pozyciju, ne pracjuvav z ekspertamy i ne provodyv doslidžennja, vyhodyť tak:
❌ Stattja — ce rerajt publikacij z peršoї storinky vydači Google.
❌ U kraščomu razi — šče z pary gilok na forumi.
❌ Šče krašče — poprosyť znajty eksperta. Ale vsi zajnjati j nihto ne planuvav vydiljaty čas na eksperta zarady tekstiv. Tomu gugl na dopomogu.
❌ Novyj sposib: «U mene ž je Chat GPT», vvodyť prompt iz 3-4 rečeń, ne otrymuje ničogo → i povertajeťsja do punktu z guglom.
❌ Šče variant — znajty kiľka video na Youtube, vmovyty odnogo eksperta i zrobyty teksty! Ale vytratyty v 10 raziv biľše času, niž planuvav marketolog — «Ce ž bulo tak prosto! Je tema — pyšy.»
Ce ne označaje, ščo kontent-plany ta doslidžennja materialu – ce pogano. Navpaky, je redakciї tiľky z takym pidhodom: naukovi vydannja, media pro medycynu čy finansy. Vony zazdalegiď planujuť operacijku: de braty temy, koly zaprošuvaty ekspertiv, zvidky čerpaty doslidžennja. Jak pravylo, v redakcijah pyšuť kiľka avtoriv, redaguje 2-3 redaktory i je spysok ekspertiv. Ce robota v potoci.
Ale častiše v kompaniї abo blogera nemaje redakciї i sytuacija z peršogo variantu. A ščo, jakščo nam i redakcija ne potribna, ale bez kontent-planu nikudy? Dopomože nastupnyj variant.
U čomu zmist Work-Generated Content
Svit postijno pidkydaje horošyj material dlja kontentu. Potribno lyše navčytysja do ńogo prydyvljatysja.
U marketyngu je termin User Generated Content — ce sposib otrymuvaty kontent vid audytoriї z minimaľnymy vytratamy na resursy. Videovidguk pro kosmetyku v storis klijenta — oś uže kontent, zgenerovanyj audytorijeju bez našoї učasti (UGC).
Z robotoju te ž same. Vona sama pidkydaje resurs, ščob pysaty bagato i švydko. Za analogijeju z UGC ja nazvav cej pidhid Work-Generated Content.
U WGC my ne slidujemo za temoju, a temy sami pryhodjať do nas. Oś ščo ce može buty:
Zapytannja čytačiv. U kompaniju často pryhodjať iz zapytannjamy. Raz zapytujuť — cikavo.
Pryklady roboty. Rozpovisty, jak i čomu projekt robyvsja same tak. U didžytal-sferi povno njuansiv i ne jedynopravyľnogo variantu vykonannja projektu. Ce cikavo.
Vypadky z praktyky. Napryklad, do nutryciologa pryhodyť klijent pislja tyžnevogo rozboru harčuvannja. Specialist bere ščodennyk, fotografuje i rozbyraje v prjamomu efiri: ščo dobre, a ščo pogano. Abo jde v makdonaľds i rozpovidaje, «ščo tut poїsty, ščob ne pogladšaty, pry ćomu їsty tryči na deń».
Novyny. Svit pidkydaje povno podij: Ilon Mask zrobyv ščoś nove — jak ce vplyne na marketyng? Abo Durex zrobyly promo-kampaniju serialu → pojasniť, čomu ce kruto i čomu tak nihto ne robyť. A jakščo vy — škola anglijśkoї, rozberiť neznajomi slova z novoї seriї serialu, jakyj proreklamuvav Durex.
Robota ekspertiv. Bagato ne znajuť, jak kruto pracjuvaty dyzajnerom, rozrobnykom, prodžektom abo santehnikom. Možna poprosyty ekspertiv dokumentuvaty robotu — jakščo vony pogodjaťsja. U nas tak psyhology pyšuť analityčni statti, a my їh redagujemo i publikujemo na sajt — vsim podobajeťsja.
Golovne –- ščob u WGC bula korysť. Ce maje nesty korysť i interes u svit, a ne buty cikavym lyše vam i spivrobitnykam.
WGC može pracjuvaty na rizni cili
Odyn i toj samyj kontent dosvidčenyj redaktor peretvorjuje na rizni resursy pid rizni cili.
Napryklad, dyzajneru hočeťsja pysaty v blog. Davajte dopomožemo pysaty te, ščo hočuť bačyty inši. Oś kiľka variantiv «resurs → kontent».
Dyzajner-mentor. «Divčatka-hlopčyky, stavte vaši zapytannja v bot abo v pid cym postom, a ja na nyh vidpovim». Avtor často vidpovidaje na zapytannja audytoriї, tym samym pidtverdžuje novačkam kompetentnisť v niši. Vygoda — dokaz ekspertyzy i zapys na mentorśku sesiju.
Dyzajner-sposterigač. Fotografuje banery, reklamni postery, skrinyť kreatyvy v instagram → i z ćogo robyť kontent. Vin pokazuje pryklad «jak ne treba» i peretvorjuje na magiju «jak treba». Veś proces pojasnjuje, ščob ce pobačyly klijenty, jakym vidgukujeťsja pidhid v styli «jak treba».
Dyzajner-reflektor. Pyše zamitky pro dyzajn u sviti. Rozbyraje horoši i ne duže pryklady svojeї roboty, ščob bačyty i ne dopuskaty pomylok. Ce robota nad soboju — horošyj variant avtorśkogo blogu.
Dyzajner-rozrobnyk kursiv. Napryklad, takyj scenarij: «Oś 10 servisiv, jakymy ja korystujusja dlja šykarnogo dyzajnu logotypiv, nadyvlenosti toščo. A biľše kontentu — v mojemu avtorśkomu kursi». Tobto, dyzajner-vykladač bere resurs pro navčannja, nadyvlenisť, robotu — i podaje, jak demoversiju navčaľnogo materialu.
A šče takyj dyzajner publikuje vidguky studentiv, jakym vin dopomig dyzajnyty krašče.
Pry ćomu ne obov’jazkovo planuvaty publikaciї. Dobirky sajtiv ta servisiv možna zbyraty po hodu vlasnogo navčannja, a zapytannja audytoriї zberigaty v povidomlennjah abo v tablyci.
I nijakyh «davajte propyšemo kontent-plan na misjać« abo «a ščo b śogodni napysaty?». Žodnogo strahu čystogo arkuša, bo praktyka pokazuje — govoryty pro sebe, pokazuvaty svoju krutisť i vidpovidaty na zapytannja prostiše, niž šukaty materialy z nulja, bagato doslidžuvaty i tak ničogo j ne napysaty.
De šukaty resursy
U WGC resurs daje robota. Potribno tiľky nalaštuvaty «vhidni», ščob otrymuvaty ekspertnu informaciju na potoci.
Ščo može buty takymy «vhidnymy».
Zavesty temnyk. Často poky ja pracjuju, v golovu može pryjty bezlič idej dlja tekstiv. Ne zapysaty zaraz — zabuty garnu ideju.
Tomu ja zaviv «temnyk» — misce, de ja možu skladaty temy dlja publikacij. Ce zvyčajnyj bloknot, de ja pyšu, pro ščo hoču napysaty (golovnu dumku), inodi 2-3 abzacy, ščo rozkryvajuť temu, abo horošyj pryklad, istorija pid tezu. Jde 5-10 hvylyn, zate potim je bank iz dumkamy dlja blogu.
Ne podobajeťsja pysaty vid ruky — možna zrobyty temnyk v tablycjah, dodavaty zamitky u zbereženi čy v notatnyk na telefoni. Golovne — ščob zručno ta zavždy pid rukoju.
Jakščo ne hočeťsja pysaty — stvorjujte audio i zberigajte v okremyj telegram-kanal. Pislja možna poprosyty kopirajtera upakuvaty dumky, de bude potribno — vid sebe dopovnyty prykladamy.
Analogičnyj pidhid spracjuje v redakciї. Avtory z redaktoramy zbyrajuť temy, a potim zahodjať v temnyk, obyrajuť temu i pyšuť teksty.
Zapytannja audytoriї. Možna zalyšyty formu dlja zvorotnogo zv’jazku na sajti. Šče švydše — otrymuvaty zapytannja vid čytačiv u socmerežah: čerez komentari abo storis.
Inodi vystačaje pid postom zalyšyty zaglušku, na kštalt «Jakščo u vas je pytannja — napyšiť jogo v komentarjah. U nastupnij publikaciї my rozgljanemo jogo v detaljah».
Možna pogovoryty z viddilom prodaživ i pidtrymkoju. Tak my zbyrajemo zaperečennja audytoriї ta robymo z nyh kontent, na kštalt «5 hybnyh dumok pro kurs…» abo «Jak počaty včytysja z minimaľnymy zusylljamy». Vyhodyť švydše, niž my opytajemo audytoriju i zberemo temy.
Šče variant — zrobyty čat-bot abo google-formu i na potoci pryjmaty zapytannja vid čytačiv. V čat-boti pytannja zalyšajuťsja spyskom, a dlja google-form je bezkoštovna integracija z tablycjamy.
Zapytannja zzovni. A buvaje tak, ščo audytorija blogu poky ščo maleńka, ljudy soromljaťsja zapytuvaty. Ta j pytaty poky ničogo. Potriben zapal → projav aktyvnosti.
Todi možna vzjaty zapytannja zzovni. Napryklad, pidpysatysja na tematyčni grupy za profesijeju i vytjagaty zapytannja i zaperečennja z komentariv.
Nadyvlenisť. Ja baču pryklady tekstiv skriź: na sajtah, u kreatyvah, na vulyčnyh banerah. Svit sam meni pidsovuje varianty dlja rozboru — a ja fotografuju i zalyšaju v skarbnyčci za metodom «Stenografista».
Bank materialiv. Spikery v kompanijah často provodjať treningy, lekciї, konsuľtaciї. A ce 1.5-2 godyny kontentu, jaki prypadajuť pylom na Youtube abo v korporatyvnij hmari. Možna braty videokontent i «pereupakovuvaty» v statti čy dopysy v socmerežah, robyty ček lysty ta gajdy.
Za shožym pryncypom my z komandoju gotujemo kontent v onlajn-školi: osobystyj blog dyrektora popovnjujeťsja dopysamy, v osnovi jakyh vystupy na konferencijah i vebinary; a dlja telegram-kanalu Školy strukturujemo v tekst video z Youtube-kanalu, zapysy tematyčnyh zanjať ta sesij «zapytannja-vidpoviď». Tak vyhodyť švydše: je gotovi tezy, pryklady z praktyky ta vidšlifovani porady.
Perše zavdannja v novomu projekti — zapytaty v kompaniї: «Zvidky čerpaty ideї ta kontent dlja publikacij?», a ne zalyšatysja naodynci z kontent-planom i kursom iz promptyngu v Chat GPT.
U pidsumku vyhodyť cikavyj i žyttjevyj kontent: osobystyj dosvid, roboči vypadky, zapytannja čytačiv. Kontent generujeťsja švydše, tomu ščo je bank idej i naviť majže gotovyj kontent.
Pidsumok: jak pryborkaty WGC i generuvaty kontent postijno
📍 Zvyčni sposoby dobuvaty kontent často stvorjujuť nerealistyčni obstavyny. Kontent-plan nezdijsnennyj, avtory vygorajuť vid pererobky kontentu z gugla, a čytači dovgo ne zatrymujuťsja na poverhovyh stattjah.
📍 Robota daje ideї ta kontent, їh potribno lyše zbyraty. Cju koncepciju ja nazvav Work-Generated Content.
📍 V WGC kontent-plan stvorjujuť inakše. Avtor počynaje iz zapytannja: «Jaki resursy my možemo vykorystovuvaty dlja generaciї kontentu?» Jakščo ce osobystyj blog — zapytannja stavymo sobi.
📍 Rozmovy z audytorijeju, knyžky, nadyvlenisť, kejsy, pryklady, «metod stenografista» — vykorystovujte veś najavnyj robočyj material, ščob ne vytračaty čas na doslidžennja z nulja.
📍 Buď-jaka odynycja WGC prohodyť perevirku na metu. «Dlja čogo i dlja kogo ja ce pyšu?». Jakščo kontent v resursi bude korysnym audytoriї → v ćomu je sens.
Algorytm: Znajty resurs → postavyty metu → stvoryty kontent.
Jakščo vam vidgukujeťsja mij pidhid, i vy hočete biľše čytaty pro stvorennja kontentu — zaprošuju v telegram-kanal pro tekst i reklamu «Kopirśke Oko». Tam ja pyšu pro robočyj proces kopirajtera v didžytal, daju porady z napysannja tekstiv i diljuś sposterežennjamy v komunikacijah vidomyh brendiv.