Katja Syta – kyїvśka kolažynja ta učasnycja programy dlja žinok-pidpryjemyć UWE_Hub, ščo realizujeťsja v ramkah programy “Mrijemo ta dijemo” GO Centr “Rozvytok KSV”. Neščodavno roboty Kati potrapyly v zbirku “Emerging art in Ukraine/Novočasne Mystectvo Ukraїny”, ščo predstavljajeťsja zaraz na jarmarci Frankfurter Buchmesse. Ce hudožnycja, čyї roboty pryvernuly uvagu galerystiv iz Gollandiї. U 2019 roci Katja vzjala učasť u vystavci «Nuova Primavera» u galereї Palazzo Velli Expo v Rymi.
Pro te, jak stala častynoju spiľnoty UWE Hub
Dva misjaci proletily jak odne žyttja, de ja potrapyla v atmosferu ljudej, ščo ne dyvljačyś ni na ščo, prjamujuť do svojeї mety, formujuť novi mriї ta plany. A UWE hub dav pryhystok ćomu, bo naviť ce potrebuje zahystu, ščob ne vtračaty nadiї i robyty sebe micnišym pid nagljadom mentoriv, vykladačiv ta aktyvnyh ljudej.Ja otrymala nejmovirnyj dosvid, drajv, pobačyla sebe zi storony i ce dalo možlyvisť pracjuvaty nad svoїmy slabkymy miscjamy i viryty, ščo z takymy ljuďmy, možna ne bojatysja ruhatysja dali.
Moja meta zaraz — rozšyrjuvatysja. I jak osobystisť, i z točky zoru rozvytku vlasnoї spravy. Moja mrija — zrobyty vlasni vystavky u stolycjah i populjarnyh mistah svitu, jak prodovžennja istoriї mogo projektu, aby pidtrymaty mižnarodne kom’juniti kolažystiv, ale pry ćomu zrobyty akcent same na ukraїnśkyh mytcjah.
Pro biznes i vlasnu pozyciju
Ja u svoїj dijaľnosti zovsim ne agresyvna i namagajusja robyty tak, ščob vse bulo organično. A šče, ja cinuju ne stiľky dobrotu vid inšyh ljudej, skiľky povagu do vlasnogo prostoru i svojeї osobystosti.
Vijna pokazala nam, ščo vona zdatna “vidžaty” u ljudej vse: ridnyh, domašnih uljublenciv, dim, groši, ale tebe u tebe vona ne vidbere. Te, ščo ty neseš – je tvojeju oporoju. Jakščo ty vpevnena, ščo možeš ščoś stvorjuvaty – stvorjuj, ce maje staty tvoїm projavlennjam.
V modernovomu kapitalistyčnomu sviti ce dosyť važko, ale jakščo ty ce zrozumiješ i počneš dijaty v takomu naprjamku, to pobačyš, skiľky vśogo zajvogo, ščo proponuje nam tak zvanyj “svit rečej”, prosto vidsijeťsja. Jakščo kožen ce dlja sebe zrozumije, to ljudstvu ne potribno bude naviť zajmatysja ekologičnym pytannjam, bo dlja ščastja potribno lyše vlasna samoidentyfikacija, rozuminnja svoїh mež i vminnja їh vidstojuvaty. Ce taka baza nezaležnoї osobystosti i kraїny viľnyh ljudej, jaki považajuť meži jak spivvitčyznykiv, tak i inozemciv.
Istorija Kati
Meni 36 rokiv, ja finansystka za osvitoju, ale žodnogo roku ne pracjuvala za speciaľnistju. Perši roky mojeї praci, a ce deś 3,5 rokiv, vže pislja universytetu, buly pov’jazani zi strahuvannjam. Z dytynstva ja hotila buty hudožnyceju, ale moї baťky čomuś obraly dlja mene same ekonomičnu osvitu. Klasyka. Pryblyzno z 25 rokiv ja počala aktyvno cikavytyś mystectvom, vidvidala majže vsi majsterni najvidomišyh ukraїnśkyh mytciv, takyh jak: Oleksandr Rojtburt, z jakym ja potim naviť združylasja, Oleksandr Kryvolap, Tiberij Siľvaši, Arsen Savadov ta inši. Na toj moment, ja z inšymy kuľturnymy dijačamy ta kolekcioneramy: Kostjantynom Klimašenko, Jurijem Kaplunomjakraz ta Katerynoju Raj, znimala seriju interv’ju dlja videoknygy, prote ce zaveršyty ne vyjšlo. Ale častyna її potrapyla na vystavku u Mystećkyj arsenal «Kyryl Procenko. Palkyj» v 2018 roci , vže pislja smerti mytcja.
Potim ja vyrišyla staty marketologom. Duže duaľna sfera, do reči. Koly ja pysala dyplomnu robotu i її rozgljadala kompanija “Redbull”, mene nastiľky peremknulo, ščo ce zovsim ne moje, dyvljačyś prosto na te, jak dejaki kompaniї nehtujuť naviť ekologičnymy normamy. Ja čitko zrozumila, ščo hoču taku sferu dijaľnosti, jaka nese lyše dobro, bez žodnoї škody navkolyšńomu seredovyšču. Eko-tema vzagali meni bolyť, tomu namagajusja prosuvaty її. Ce pospryjalo pojavi blagodijnogo onlajn-aukcionu No waste vid Ukraїna bez smittja ta mojeї CUTOUT COLLAGE FESTIVAL & Studio.
Potim ja pišla v indyviduaľne pošyttja ta dyzajn odjagu. Ce buv 2014 rik pislja Revoljuciї Gidnosti. Ja bula aktyvnoju revoljucionerkoju, maju medaľ, jak volonterka, do ostanńogo dnja bula na Majdani, viddavala ostanni košty i dopomagala bijcjam ATO.
Vzagali istorija z Revoljucijeju kardynaľno mene zminyla, adže do vsih cyh podij ja prožyvala “pafosne” žyttja, hodyla červonoju dorižkoju na Odeśkomu kinofestyvali, vidviduvala Ukrainian Fashion Week. Z mene naviť smijalysja, adže pid čas Majdanu ja vygljadala dosyť zamurzanoju Katruseju, na meni bula kumedna šapka, prote v toj že čas zi mnoju bula sumočka Givenchy.
Ščob ne zijty z rozumu, ja pereključylasja na pošyttja odjagu. Meni todi stalo jakoś legše adaptuvatysja i počynaty vse spočatku. Ja pišla do ateľje žinky, jaka šyla meni odjag, do jakogo ja sama maljuvala eskizy. A za dva misjaci voseny 2014 roku ja vže vidkryla vlasnu majsternju z pošyttja odjagu.
Znajomstvo z kolažem i perši vystavky
Znajomstvo z cym mystectvom v mene vidbulosja u 2017 roci, koly ja bula na degustaciї nišovoї parfumeriї svojeї znajomoї. Tam ja zustrila hudožnycju-kolažnycju Svitlanu Ostrovśku. Vona začepyla mene v peršu čergu svojeju osobystistju, glybynoju ta riznostoronnistju, vlasnym jaskravo vyražennym stylem. Ja pidpysalasja na neї u socmerežah i vzymku potrapyla na її vystavku. Tam ja zrozumila: Bože, ja ž hoču i možu ce robyty. Ja probuvala i maslo, i akryl, i akvareľ, ale mij emocijnyj stan duže švydko zminjujeťsja i maljuvaty maslom, napryklad, dlja mene duže dovgyj proces, akryl — duže grubyj dlja mene material. I koly ja pobačyla, ščo naviť z paperu možna stvorjuvaty kartyny — ja zakohalasja.
Zaraz ja stvorjuju svoї kolaži duže švydko – vid 5 hvylyn. Ja možu ne stvorjuvaty ničogo misjacjamy, a za odyn večir – 10 robit, tobto povnocinnu vystavku. Hoča dovgyj čas ne mogla počaty rvaty ti kolaži, poky ne pišla na majster-klas Ostrovśkoї. Vona dosyť andegraundna majstrynja, ale populjarna sered tvorčyh i kreatyvnyh ljudej. Na ćomu majster-klasi buly: vidomyj skuľptor, fotograf, dyzajner inter’jeru, spivrobitnycja Vogue i ja – vlasnycja ateľje. Ja bula nače j naj ne tvorčoju osobystistju sered nyh, ale jakoś tak vyjšlo, ščo pid čas stvorennja samyh kolaživ, vsi zvernuly uvagu same na mene i kožen čekav, ščo ja zliplju nastupne, bo robyla ne jak vsi i ce vyklykalo bagato zapytań. Meni todi hotilosja demonstruvaty vlasne bačennja ćogo mystectva. Todi pryjšlo osjajannja: “Ja taky tvorča ljudyna, ce i je moje istynne seredovyšče”. Pislja majster-klasu ja pišla na Deń Narodžennja do druziv i vsi pomityly, ščo ščoś u meni zminylosja. Tak i je: ja narešti zrozumila, hto ja.
Projšlo bukvaľno dva misjaci pislja majster-klasu i ja zrobyla svij peršyj avtorśkyj kolaž “na kolinkah” u svoїj dyzajn-studiї pošyttja odjagu, čekajučy klijenta. Ja opublikuvala foto z kolažem na storinci svojeї studiї u socmerežah, postavyvšy dekiľka duže prymityvnyh heštegiv, a meni na ranok zalyšyly komentar pid foto z Gollandśkoї galereї ne doslivno, ale: “de možna podyvytysja šče moї kolaži?”. Ja, pobojavšyś čogoś, skazala, ščo nide. Ale cej komentar stav dlja mene poštovhom, ce mene tak zrušylo, ščo ja nabrala taki oberty – moja švydkisť bula na kštalt “odyn rik jak desjať”.
Čerez misjać ja vže vystavljalaś v aukcionnomu domi “Dukat” na jevrejśkomu art-festi. Na toj moment mala lyše 4 kolaži, hoča skazala, ščo їh značno biľše, aby potrapyty na festyvaľ .
I ja nočamy pislja roboty sydila u svoїj studiї na Zolotyh Vorotah, robyla inši kolaži dlja vystavky. Do reči, ja bula їh klijentkoju i kupuvala u nyh kartyny z čolovikom, v krašči časy. Vyjavylosja, ščo z kolažamy nihto z sučasnyh mytciv raniše ne vystavljavsja, okrim Svitlany Ostrovśkoї, ale v neї bula vlasna tusovka. Pid čas jevrejśkogo art-festyvalju, ja otrymala pryjemnyj komentar vid dyrektorky muzeju “Šolom-Alejhema” i vid vidviduvačiv, ščo dodalo meni šče biľšoї vpevnenosti i viry v sebe. Ce buv kineć travnja, a u veresni moї roboty buly predstavleni v “Muzeї istoriї mista Kyjeva” na grupovij vystavci, a v kvitni nastupnogo roku ja vže bula v Rymi.
V časy loklaunu bulo bagato open koliv, v odyn z jakyh ja podalaś i potrapyla na vystavku «Odnogo dnja pislja…», de ja i otrymala pryz gljadaćkyh sympatij, bo na foni mojei roboty najbiľše fotografuvalysja. V jakosti nagorody tam bula indyviduaľna vystavka v Muzeї Istoriї mista Kyjeva. Ja bula peršoju kolažyneju, ščo mala taku vystavku v muzeї za treť viku. Pam’jataju, koly ja vystavljalasja, to na drugomu poversi vystavljalysja i imenyti avtory. Tak ot – tam nikogo ne bulo, a na mojemu poversi naviť u budni dni bulo ljudno. Meni todi pryletiv takyj komentar vid odnogo kolekcionera: “Mikrohvyľovka žyve dovše, niž tvij kolaž”. Moja vidpoviď jomu bula dosyť zuhvaloju, hoča i ne pam’jataju, ščo same ja skazala, ale na ce vin vidpoviv: “Ogo, hudožnycja, jaka vmije govoryty? Ščoś cikave bude!»
Vže vlitku cej gljadač buv na mojemu peršomu sučasnomu festyvali kolažu CUTOUT COLLAGE FESTIVAL v Ukraїni. Ja bula odnijeju iz zasnovnyć, adže na vidkrytti svojeї vystavky ja zustrilaś z Annet Sagaľ, jaka vže mala zv’jazky jak z ukraїnśkymy kolažystamy, tak i zi svitovymy. Na toj moment, koly my zustrilysja, ja z sestroju – Oľgoju Sytoju, mrijaly pro kolektyvnu vystavku kolažystiv. A pislja zustriči z Annet zrozumily, ščo v nas odna misija i odna mrija na tŕoh i zrobyly festyvaľ, jakyj prohodyv až na dvoh lokacijah – v Galereї RA ta v “Muzeї istoriї mista Kyjeva”.
V Galereї RA bulo predstavleno kolaži 20 peremožciv Open Call, molodi kolažysty j kolažyni z usijeї Ukraїny, imenyti ukraїnśki hudožnyky, a takož bagato robit inozemnyh kolažystiv z Angliї, SŠA, ispaniї, Portugaliї, Poľšči ta inšyh kraїn. My todi zrobyly spravžnij perevorot. V nas ne bulo čym platyty Galereї RA i tomu vyrišyly robyty vhid platnym. Todi bulo bagato skeptyčnyh dumok typu: htoś pryjde dyvytysja na kolaži, ta šče j za groši? Ale v nas poviryly i dozvolyly tak zrobyty. My provodyly lekciї, majster-klasy, aby publika šče biľše znajomylaś z cym vydom mystectva. Vidviduvači platyly i my zibraly ci košty. A na zakrytti festyvalju, v galereї Ra prosto ne bulo viľnogo miscja, ljudy po čerzi vyhodyly i zahodyly. Naši gosti rozdyvljalyś mystecvo pid muzyku didžeїv ta nasolodžuvalyś nezvyčnym performensom, a my ne mogly poviryty, ščo zrobyly ce. Stiľky bulo zrobleno i stiľky ljudej pidtrymalo, ščo golova jšla obertom. My osobysto ničogo ne zarobyly na ćomu, ce bulo zrobleno namy za pidpysky druziv, dlja prosuvannja samoї ideї.
Na ćomu zakrytti my takož gučno zajavyly pro te, ščo my robymo majsternju kolažystiv. Nam hotiloś ruhatyś dali i my ce robyly. Pered festyvalem meni napysav Jevgen Karaś, ščo vin hotiv spivpracjuvaty, adže v nyh tež bula ideja zi stvorennja vystavky. Ja dovgo ne vidpovidala, adže rozumila, ščo v ńogo je vže im’ja, resursy, a v nas ničogo, ale nam tež potribno rozvyvatysja. Ja napysala jomu lysta z podjakoju za propozyciju, ale skazala pro te, ščo my hočemo tvoryty vlasnu istoriju, zrobyty ce samostijno i podyvytysja na ščo spromožni, ne kolaborujučyś ni z kym. Vin na toj moment robyv vlasnyj projekt u Mystećkomu arsenali i my čekaly jogo daty, ščob spracjuvaty na vyperedžennja i zrobyty festyvaľ raniše. I my zrobyly ce, čym zaraz duže pyšajemosja.
“Kolaž – moja panaceja i najkraščyj sposib vyražennja vlasnyh dumok todi i zaraz”
Ja ne duže dovirjaju psyhologam, dovirjaju vlasnym vidčuttjam i poklyku sercja. Kolaž – specyfičnyj vyd mystectva. Ja, jak ljudyna, jaka zajmajeťsja šče i art-terapijeju za psyhologično-emocijno-filosofśkym naprjamom, moї avtorśki majster-klasy i dopomagajuť ljudjam dolaty psyhologični bar’jery čerez kolaž. Ja sama čerez ce projšla, tomu duže rekomenduju kolaž jak art-terapiju, adže ce zminylo mene i zminjuje ljudej, jaki do mene zvertajuťsja.
Tak, z 2021 roku ja provela 6 blagodijnyh majster-klasiv dlja ljudej z invalidnistju, dlja ditej z tymčasovo-okupovanyh terytorij, dlja vymušeno pereselenyh ditej.
Sogodni kolaž nabuvaje aktuaľnosti i osoblyvogo značennja tomu, ščo vin pokazuje, jak švydko možna zminjuvaty reaľnisť. Koly ty “graješsja” vže z gotovymy ideaľnymy kartynkamy, a potim vidryvaješ klaptyk i stvorjuješ vlasnu “inšu” reaľnisť z vže isnujučoї, to ce zakarbovujeťsja deś glyboko u pam’jati i duši. Potim robyš proekciju na vlasne žyttja, analizuješ i tvij svitogljad zminjujeťsja, jak i pogljad na reči i problemy.
Kolažysty — ce mij počatok, adže ja sformuvala navkolo sebe cju “tusovku”, jaka bezkinečno pidtrymuje odne odnogo. Ja i moja komanda naviť maly nagodu vže vystavytysja z kolažem u Berlini. Ce buv čelendž – organizuvaty vystavku na vidstani. Vsi dumaly do ostanńogo, ščo ja vyїždžala z Kyjeva, a my zrobyly vystavku po video-dzvinku. My vidpravly tudy ne oryginaly, zrobyvšy plakaty i cja vystavka tryvala trohy biľše, niž tyždeń. V rezuľtati my prodaly vsi naši roboty, a vyručeni košty pišly na dopomogu ljudjam, ščo postraždaly vid vijny.
Ščo zaraz z majsterneju?
Zaraz majsternja pracjuje, my naviť vidsvjatkuvaly її ričnycju. Hoča polovyna rezydentok vyїhalo, a častyna lyšylysja v Kyjevi. Ja z počatku povnomasštabnogo vtorgnennja rosiї ne vyїždžala z Kyjeva, žyvu tut. U “najgarjačiši” misjaci nočuvala u vannij, v korydori.
Festyvaľ v ćomu roci my ne robyly, hoča nam Sofija Kyїvśka proponuvala svoju terytoriju dlja ńogo, ale narazi ne vystačaje koštiv naviť na oformlennja vystavky. Do togo ž, majže vsja naša platospromožna audytorija vyїhala za kordon i zaraz legše prodavaty roboty za kordonom. Biľše togo, jakščo raniše my robyly vse na adrenalini, pracjujučy naviť vnoči, to zaraz psyhologično važko vse ce organizuvaty. Hoča i do seren vže nače zvykla, ale vse odno.
Ale i tut my znajšly vyhid dlja sebe – stvoryly majdančyk dlja prodažu kolažu za kordonom. Bagato hto kupuje naši roboty za mežamy kraїny, hoča je jurydyčni aspekty, napryklad, vyvozu kolažu z Ukraїny v inši kraїny. Same tomu ja maju ambiciї stvoryty mižnarodnu galereju kolažu u Jevropi, do prykladu, u Berlini, ščob populjaryzuvaty ukraїnśkyh kolažystiv svitovij spiľnoti.