На Вінниччині відновлять непрацюючі ГЕС

Čytaty latynkoju
На Вінниччині відновлять непрацюючі ГЕС

У Вінницькій області планують побудувати та відновити більше десятка малих гідроелектростанцій із встановленою потужністю близько 1,3 МВт. Наразі в регіоні функціонує 20 малих ГЕС потужністю 21,3 МВт. Валерій Коровій, голова обласної державної адміністрації у Вінницькій області, називає такі станції найдешевшими джерелами енергії. За його словами, вони виробляють у 5-6 разів дешевшу електроенергію, ніж на теплових електростанціях.

Можливості гідроенергетики та ГЕС на Вінниччині

Виробництво гідроелектроенергії в області не перевищує поки що 1% загальнообласного виробництва. Водночас, на території області розміщені 11 не діючих малих гідроелектростанцій, які можливо відновити, та налагодити виробництво електроенергії за «зеленим» тарифом. Найбільшою сьогодні є Ладижинська гідроелектростанція, яка працює з потужністю 9 МВт. Згідно з сучасною міжнародною класифікацією й нормативами ООН, малими гідроелектростанціями вважаються такі, що мають потужність від 1 до 30 МВт. А до міні-станцій такого типу належать станції потужністю від 100 до 1000 кВт.

Які відновлювані роботи проводяться

Для відновлення непрацюючих станцій цього типу знадобиться значна кількість інвестицій. Наприклад, Сокілецька ГЕС в Немирівському районі має потужність в 400 кВт, але приміщення станції наразі геть зруйноване, а обладнання відсутнє.

У 2005 році відновили Петрашівську гідроелектростанцію на Ямпільщині потужністю 192 кВт. Нещодавно запрацювала Уладівська ГЕС із аналогічним енергопотенціалом. Є й інші приклади облаштування водяних електростанцій: у Тиврівському районі в селі Потуш будівлю колишньої малої ГЕС приватизували й зробили з неї зону відпочинку.