Реклама

🖼️ Мистецтво про стереотипи: новий проєкт в Українському Домі

7 липня у Національному центрі «Український дім» стартував діалог виставкових проєктів «Ким я є?» та «Стереотип».
Čytaty latynkoju
🖼️ Мистецтво про стереотипи: новий проєкт в Українському Домі
  1. Головна
  2. Креатив
  3. 🖼️ Мистецтво про стереотипи: новий проєкт в Українському Домі
  • Сподобався пост? Став вподобайку!
  • 0
7 липня у Національному центрі «Український дім» стартував діалог виставкових проєктів «Ким я є?» та «Стереотип».

У межах проєкту на відвідувачів очікують роботи сучасних українських художників, насичена подієва програма та open space у центральній залі Українського Дому.

Про виставки

Діалог виставкових проєктів представляє відвідувачам дві виставки, основна тема яких — мистецьке дослідження теми стереотипізації.

Виставка «Стереотип» є спробою проаналізувати спільні для всіх стереотипів механізми появи, розповсюдження та можливі наслідки їхнього існування. Дане дослідження усталених переконань концентрується не на засудженні чи спростуванні окремих проявів стереотипізації, а на критичному осмисленні феномену в цілому та виробленні власної моделі взаємодії зі стереотипами.

Вперше проєкт було експоновано у травні 2019 року в артцентрі Павла Гудімова «Я Галерея». Кураторці проєкту Анастасії Перевертень тоді було 15 років. У 2021 році вона повернулася до проєкту та поглибила своє мистецьке дослідження. Нинішня експозиція є переосмисленою і доповненою творами українських художників та супроводжувальними текстами.

Поштовхом до створення цього проєкту стало щире здивування тим, що багато очевидно узагальнених і навіть абсурдних стереотипів були розповсюдженими та сприймалися за істину. З ними виховували дітей, через їхнє недотримання вчителі сварили учнів, а когось не брали на роботу. Я почала читати, дивитися, обговорювати — досліджувати стереотипи. Невдовзі стало зрозуміло, що розглядати їх треба як щось стале та неуникне. Стереотипи були, є і завжди будуть, доки в цьому світі існує різниця як явище. І ми теж будемо під впливом їхніх і позитивних, і негативних характеристик. Тому єдине, що можна зробити, аби мінімізувати травматичний досвід — знайти власну модель взаємодії з ними. Виставка «Стереотип» саме про це

Анастасія Перевертень, кураторка виставки «Стереотип»

Авторка фото: Тетяна Мячкова

Художники-учасники виставки «Стереотип»: Альбіна Ялоза, Андрій Дудченко, Антон Логов, Ростислав Котерлін, Влада Ралко, Володимир Будніков, Дмитро Красний, Ольга Кукуш, Олег Парфьонов, Сергій Кондратюк, Анна Іваненко, Андрій Кальков, Денис Метелін

Кураторка проєкту: Анастасія Перевертень

У виставці «Ким я є?» художники та художниці віднаходять спільне між Сходом та Заходом, що стало своєрідним дослідженням у максимально віддалених один від одного містах. Подекуди гіперболізовані та іронічні елементи нашої дійсності виявилися побутовим матеріальним втіленням стереотипів, із якими вирішили працювати митці. Усі разом твори розкривають самоідентифікацію українців та пропонують відповідь на питання: а що саме їх об’єднує? Автори рефлексують про звичні речі та діляться власними історіями, аби відповісти на питання про себе у площині спільного — скільки в ньому того, що називається єдністю.

Виставка розповідає про те, що формує нашу ідентичність, але ми дивимося на неї з точки зору фізичного середовища, яке формує нас як особистість. Ми хочемо робити це безоцінково, як дослідники. Прагнемо зробити зріз усього цього середовища і знайти той об’єднавчий елемент між Сходом і Заходом, Півднем і Північчю, який об’єднує нас як українців. Фактично, ми відповідаємо на питання «ким я є?» з точки зору урбаністично-матеріального світу, який створює нас.

Дарина Подольцева, представниця кураторської групи проєкту «Ким я є?»

Авторка фото: Тетяна Мячкова

Художники-учасники виставки «Ким я є?»: Алевтина Кахідзе, Альона Науменко, Оксана Левченя, Оксана Чепелик, Марго Дідіченко, Леся Хоменко, Богдан Мороз, Євгенія Чайковська, Павло Борщенко, Єлена Орап, Дарина Подольцева, Михайло Алексеєнко, Валерія Тарасенко, Роман Михайлов, Марина Талютто / Женя Кулеба, СЕРІЯ___, Учасники резиденції Межа

Кураторська група: команда Місто-сад

Про супутню програму подій

У межах діалогу виставкових проєктів у центральній залі Українського Дому працює просторий open space. Тут можна комфортно попрацювати, відпочити від метушливого ритму Києва, зустрітися з друзями, колегами або партнерами. Саме новостворений open space стане простором освітніх та діалогових подій в межах проєкту.

На відвідувачів чекає насичена програма: зустрічі з художниками, кураторські екскурсії, інтерактив від Донбас SOS, дискусія про стереотипи від молодіжної програми Українського Дому «Мистецтво змін: молодь та демократія», живий запис подкасту «11-А» та інші цікаві заходи.

Про стереотипи та їх вплив на зміни

7 липня у дружній атмосфері відбулося відкриття проєкту. Ми запитали гостей заходу про їхнє сприйняття стереотипів, роль упереджень у змінотворчому процесі та вплив на перетворення у публічному просторі.

Віра Максимова, помічниця аташе з питань культури Посольства США в Україні:

«Я думаю, що головна причина, чому з’являються стереотипи — це відсутність інформації, або відсутність ґрунтовного аналізу інформації. Для мене стереотипи мають скоріш негативну конотацію. Більшість з них є факторами, які не дають швидко рухатися вперед. Якщо ти не маєш певної усталеної думки про щось — ти більш відкритий до сприйняття різноманіття. А коли ти маєш стале уявлення про якусь річ чи явище (яке, до речі, може бути й хибним), то часто й густо ти не сприймаєш інші точки зору, не розглядаєш інші рішення».

Маріанна Єлейко, менеджерка з комунікацій Фонду родини Богдана Гаврилишина:

«Стереотипи є певною психологічною особливістю людства, яка допомагає десь спрощувати, вводити у рамки весь масив отриманої інформації та набутого досвіду. Так стереотипи стають дзеркалом, яке викривлює об’єктивну реальність через суб’єктивний фільтр спрощення. І певним чином це спрощення закладається у відбитки у житті, у суспільстві. Коли йде таке заломлення інформації — ніколи не знаєш наперед, в якому напрямку це спрацює і який дасть ефект».

Графік роботи проєкту: 7-18 липня з 11:00 до 19:00
Вартість вхідного квитка: 40 гривень. У вартість входить відвідування виставкових проєктів, супутніх подій та open space простору в центральній залі Українського Дому. Квитки можна придбати у касі національного центру.
Діалог виставкових проєктів реалізується Національним центром «Український дім» у співпраці з ГО «Місто-сад» за підтримки Посольства США в Україні.

Читайте Na chasi у Facebook і Twitter, підписуйтесь на канал у Telegram.

Share
Написати коментар
loading...