«Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: гроші, тренди та компанії

Čytaty latynkoju
«Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: гроші, тренди та компанії

  Хто така Мері Мікер?

  Вона — інвесторка, котра є партнеркою венчурного фонду KPBC і носить неофіційний титул «королеви інтернету». Щороку вона презентує звіт із головних трендів та показників інтернет-технологій. У 2018-му до складу цієї презентації входить 294 слайди. Вони охоплюють усі ключові аспекти розвитку мережі станом на весну 2018 року.

  Мері Мікер народилася у Портленді. Освіту здобула в Університеті ДеП’ю (1981 року) та магістерський ступінь з фінансів у Корнельському університеті (у 1986 році).

  У 1982 році Мікер приєдналася до компанії Merrill Lynch в якості біржового брокера. Після закінчення аспірантури вона почала працювати як аналітик, що займається технологічним сектором у Brothers of Salomon в 1986 році. Згодом вона перейшла до Morgan Stanley. Там її спеціалізацією стала індустрія комп’ютерів та програмного забезпечення.

  Чому її аналітичні доповіді важливі та за що її називають «королевою інтернету»?

  У серпні 1995 року компанія Morgan Stanley виступила головним менеджером IPO для браузера Netscape Communications. Пізніше того ж року Мікер в Morgan Stanley стає співавторкою звіту про стан інноваційних сфер, котрий згодом назвали «Біблією Епохи Доткомів». Надалі протягом багатьох років Morgan Stanley опублікувала низку подібних оригінальних звітів під керівництвом Мікер. У них йшлося про онлайн-рекламу, електронну комерцію, еволюцію пошуку, інтернет у Китаї та мобільний інтернет. Мікер також свідчила як аналітик в рамках розслідувань щодо краху доткомів у «нульові» роки. Ця аналітична діяльність і дала змогу наректи її «королевою інтернету».

  У грудні 2010 року Мікер залишила свою посаду керуючого директора компанії Morgan Stanley та керівника глобальної групи досліджень технологій банку, щоб стати партнером у венчурній компанії KPCB, де взяла участь у більш ніж 20 різних угодах.

  У лютому 2011 року Мікер створила звіт «USA Inc.», який розглядав уряд США (та його фінансові показники) з точки зору бізнесу. Мері Мікер також виступила одним із свідків у справі про ґендерну дискримінацію Еллен Пао. У 2014 році Мікер увійшла до переліку ТОП-100 найвпливовіших жінок планети за версією ділового видання Forbes.

  Як виглядає загальна ситуація із технологіями у світі станом на весну 2018-го?

  Згідно зі звітом Мікер, у світі налічується 3,6 млрд користувачів інтернету. При цьому кількість смартфонів у світі припинила зростання. Інтернет-компанії продовжують випускати дешеві послуги та збирати користувацькі дані. Це радикальним чином збільшило потребу в регулюванні. Інтернет-користувачі продовжують збільшувати час, витрачений на послуги інтернету, на основі сприйнятої вартості. Регулятори хочуть забезпечити, щоб користувацькі дані не використовувалися «неправильно».

  Як виглядає загальна ситуація із проникненням смартфонів та інших пристроїв у світі?

  Хоча номінально кількість смартфонів минулі 3 роки ще ніби зростала, це зростання припинилося навіть у абсолютному вимірі. А у відносному, якщо говорити про зростання поставок «рік-до-року», то на світовому ринку спостерігається спад. Точкою насичення можна вважати 1,5 млрд пристроїв — поки що цю лінію обсяг поставок не перетнув.

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компаніїУповільнилося і щорічне зростання інтернет-аудиторії в цілому. Ринок інтернет-користувачів у світі досягнув 3,6 млрд осіб, а темпи порівняльного зростання продовжують падати. Отже бачимо, що обидва ринки близькі до точки насичення:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Який стан справ із проникненням інтернету?

  Майже 50% людей на планеті у тій чи іншій формі мають доступ до інтернету та онлайн-сервісів станом на весну 2018 року:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Після того, як позначку в 50% буде подолано, Мері Мікер зауважує, що інтернету буде важче зростати та захоплювати нову аудиторію: усі ті, хто мав підключитися, фактично вже підключилися. Смартфон — а не комп’ютер — став основним інструментом підключення. Відтак, гортаючи звіт Мері Мікер, можемо припустити, що насичення ринку смартфонів означатиме і насичення ринку інтернет-користувачів.

  Скільки часу в середньому проводять люди онлайн?

  Попри те, що інтернет-користувачів не більшає, зростає сталими темпами час, який люди проводять за споживанням цифрового онлайн-контенту. Зростання склало 4%. Середній час, який дорослі витрачають протягом доби на споживання контенту з цифрових медіа, сягає 5,9 годин:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Що впливає найбільше на інновації?

  Зростання інтернету та часу, який ми на нього витрачаємо, корелює зі зростанням інновацій. Останні у свою чергу стимулюють покращення ґаджетів та програмних продуктів та корисність від їхнього використання. Проте як зауважує Мері Мікер у своєму звіті, це також породжує низку ризиків та проблем для держав, компаній, урядів та самих користувачів щодо контролю даних та інтернет-сервісів.

  Зростання інновацій постійно піддається впливу конкуренції між компаніями. Основними факторами, котрі впливають на рівень доступності та використання технологічних інновацій, при цьому є:

  • доступність пристроїв,
  • простота здійснення платежів,
  • розвиток сервісів для надсилання повідомлень та відео / аудіо,
  • наявність персональних інтерактивних помічників.

  Першим чинником стимулювання інновацій виступають мобільні пристрої. За минулі декілька років вони стали набагато кращими, швидшими — а відносна їхня вартість знизилася при зростанні технічних характеристик та можливостей використання. Простежити це можна на прикладі популярних смартфонів — вони стали вологостійкими, отримали бездротові зарядні пристрої, підтримку покращених технологій візуального розпізнавання та голосових помічників. При цьому витрати на створення, доставлення та продаж скоротитился, що призвело до зменшення ціни:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компаніїДругим стимулом до зростання інтернет-проникнення стало стрімке поширення бездротових мереж:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компаніїТретій чинник на користь зростання інновацій — простота продуктів та сервісів. Найбільше поширення отримують сервіси, якими просто і швидко користуватися незалежно від рівня ваших навичок та підготовки. Саме це дало змогу отримати значні позиції серед месенджерів додатку Telegram, у платежах вивело у лідери Square, а в медіарозвагах — Spotify:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Як змінився характер платежів та грошових переказів під впливом технологій станом на 2018 рік?

  Платежі почали поширюватися за рахунок збільшення охоплення технологій. Розподіл транзакцій за каналами припадає на кнопки купівлі та різні види мобільних платежів. Цікаво, що безконтактні пристрої на кшталт смарт-годинників та браслетів мають лише 2% від сукупного обсягу платежів:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Сучасні платежі вирішують головну проблему — перепони на виконання фінансових операцій. Одним із лідерів у цьому — Китай. Станом на 2018 рік показники для китайських мобільних платежів підбираються вже до позначки у 550 млн платежів:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  На тлі зростання попиту на мобільні платежі почала зростати роль цифрових валют. Достатньо лише поглянути на стрибок кількості користувачів платформи Coinbase протягом вересня — листопада 2017 року, коли ажіотаж довкола криптовалютBitcoin та всі-всі-всі — ринок криптовалют у III кварталі 2017-го набув неймовірних обсягів:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Який вплив мають месенджери та ступінь їхнього розвитку?

  2018 рік можна назвати періодом, коли месенджери окупують увесь інформаційний простір. Локальне офлайн-спілкування перетворюється на онлайн-комунікацію:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Як мобільний відеоконтент виглядає у 2018-му?

  Те саме відбувається із відеоконтентом — мобільні пристрої стали стрімко зростати за обсягами споживання відеоконтенту:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  При цьому Мері Мікер зауважує: йдеться не лише про перегляд відеороликів. З’являються нові типи відеоконтенту, який переглядають на смартфонах. Зокрема, ажіотаж довкола мобільної гри Fortnite Battle Royale за доволі короткий строк вивів цю гру в лідери переглядів відеотрансляцій на платформі трансляцій Twitch:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Як виглядає ситуація з голосовими сервісами та смарт-помічниками?

  2018 рік також можна назвати роком, коли голосові сервіси почали теж вибиватися у лідери завдяки застосуванню технологій штучного інтелекту. Серед факторів, завдяки яким «стрибнули» голосові сервіси — покращення алгоритмів розпізнавання голосу та мовлення. Зокрема, найбільшим прогресом відзначилася компанія Google, яка використовує технології машинного навчання для точності та акуратності розпізнавання слів, які вимовляє користувач:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Корпорація AmazonAmazon назвав ґаджет, який найчастіше купували до Різдва теж не паcе задніх — і прокачує свої сервіси Amazon Echo та голосові помічники і смарт-колонки. Це у свою чергу привело до стрімкого попиту на пристрої та встановлення понад 30 млн таких ґаджетів лише у Сполучених Штатах:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Що відбувається із ринком розваг та комунікацій під впливом персоналізації?

  Персоналізація станом на 2018 рік полягає у покращенні передачі даних та користувацького досвіду. Проте персоналізація потребує збирання великої кількості даних (як особистих, так і колективних) — і в цьому полягає низка ризиків, які компанії та державні структури мають враховувати.

  Персоналізація має потребу значного різноманіття можливостей. Facebook користується понад 2 млрд людей, фільми у Netflix дивиться понад 125 млн осіб, музику слухають понад 170 млн, а картинками у Pinterest діляться 200 млн людей:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Збирання великої кількості даних також покращує користувацький досвід для окремих сервісів — зокрема, тих, які пов’язані із перевезеннями, доставкою, пошуком рекомендацій:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Наскільки прибутковими є інтернет-компанії у світі?

  Згідно зі звітом Мері Мікер, у 2018 році інтернет-компанії працюють над постійним зниженням вартості сервісів, при цьому заробляючи на користувацьких даних. При цьому державні інститути постійно намагаються захистити користувацькі дані від «несанкціонованого» використання.

  Зростання кількості залучених користувачів компаніям потрібне для поліпшеної монетизації та поліпшення продукту. Зокрема, виручка від 1 користувача для компанії Марка ЦукерберґаМарк Цукерберґ — про фейкові новини, бізнес та суспільство вже склала більше $30:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Скандали довкола захисту даних — як компанії та законодавці реагують на них?

  Битва за приватністьЩо таке GDPR, кого це стосується та як зміниться користування сайтами уже потрапляла не раз у поле зору ЗМІ. Тим часом питання захисту даних урегульовані наступним чином:

  • Європейський Закон про захист даних набув чинності з 25 травня 2018 року у всіх державах-членах для гармонізації законодавства про захист даних у Європі.
  • У Німеччині у грудні 2017 року збирання даних з боку Facebook та використання даних для сторонніх джерел визнали порушенням закону.
  • Федеральна Комісія оштрафувала Google на суму $2,42 млрд за зловживання домінуванням як пошукової системи, надаючи незаконну перевагу власній службі порівняння покупок перед іншими сервісами.
  • У жовтні 2017 року Федеральне міністерство юстиції та захисту прав споживачів Німеччини прийняло закон, за яким соціальні мережі з аудиторією у понад 2 млн користувачів на території Німеччини мають видаляти незаконний вміст протягом 24 годин після отримання скарги на порушення прав.
  • У жовтні 2017-го Єврокомісія визнає факт надання Люксембургом податкових піль на користь Amazon на суму близько 250 млн євро.

  Проблему навіть довелося визнати на рівні найбільшої світової соціальної мережі — адже цим питанням зацікавилися у Сенаті та Конгресі США:

  — Ми є ідеалістичною та оптимістичною компанією. Перше десятиріччя ми зосередили увагу на всьому, що дає людям змогу спілкуватися. Але ми недостатньо зосередилися на запобіганні насильству та захисту приватності, як це можна було зробити. Наші інструменти використали для заподіяння шкоди

  Марк Цукерберґ, CEO Facebook, під час звіту у квітні 2018 року

  Регулятори теж перейшли до аналізу того, які наслідки матиме регулювання даних. GDPR — лише частина цих намагань із врегулювання та захисту приватності.

  США є лідером інтернет-технологій — які економічні показники сектору інновацій та технологій у цій державі?

  Сполучені Штати Америки вибилися до кола лідерів технологічного світу завдяки агресивній політиці інвестування у перспективні напрямки економіки. Протягом минулих 20 років інвестори у США активно вкладали саме у технологічні сфери. Про це свідчить і динаміка залучення венчурного капіталу, і частка компаній, котрі вийшли за цей час на біржу:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Крім підігрівання венчурного та фондового ринку довкола технологій, також слід надати належне інвестиціям у науково-дослідні розробки, конструювання та пошук і розбудову інновацій як окрему самостійну сферу діяльності.

  Чи правда, що електронна комерція виступає ключовим перетворювачем сучасної економіки? На чому ґрунтується це твердження?

  Мері Мікер змальовує електронну торгівлю та пов’язані з нею напрямки діяльності як один зі стимуляторів сучасної економіки та інновацій на різних рівнях. Зростання електронної комерції за оцінками авторів звіту становить 16% проти 14% у 2017 році (для США):

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  E-Commerce зараз починає конкурувати із традиційним офлайн-ритейлом. При цьому такі маркети, як Amazon, зростають найбільше та найшвидше за минулі 5 років:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компаніїСучасна електронна комерція розвивається за рахунок масштабування, а також низки складових:

  • мобільна комерція;
  • інтерактивний характер сервісів;
  • високий рівень персоналізації;
  • розміщення пропозиція у стрічці новин чи контенту, а також надсилання пропозиція на електронну пошту;
  • доставка пропозицій та замовлень «до дверей».

  Серед ключових стимулів, які допомагають розвивати електронну торгівлю товарами та послугами, Мері Мікер називає:

  • онлайн-платежі;
  • онлайн-маркети;
  • захист від фальсифікації та підміни даних користувачів і викрадення даних про банківські картки;
  • мікрокредитування онлайн;
  • підтримку користувачів;
  • розвиток служб доставлення замовлень.

  Наскільки складно офлайн-продавцям перенести свої продажі онлайн?

  2018 рік стає роком, коли навіть невеликі офлайн-продавці можуть у відносно простий спосіб долучитися до онлайн-торгівлі. Цей процес складається із низки кроків. Спочатку потрібно підключити онлайн-платежі та налаштувати POS-термінали для оплати. Далі — налаштувати аналітику та зберігання електронних чеків, платежів та інвойсів.

  У світі станом на 2018 рік спостерігається майже 3 млн продавців, які генерують понад $80 млрд у платежах:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Платформи на кшталт Shopify спросити запуск окремих онлайн-магазинів для бізнесу, який раніше продавав свої товари виключно через фізичні торгові точки. Відтак чисельність торгівців, котрі генерують трохи більше $20 млрд, перетнула позначку в 600 тис:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Наступним кроком стає підключення системи онлайн-платежів. На західному ринку з цією функцією працює Stripe. Також потрібно інтегрувати системи попередження шахрайств та викрадення даних, системи кредитування та мікрофінансування покупок і технічної підтримки. Спілкування з користувацькою підтримкою у світі набирає неабияких масштабів. У 2018-му кількість запитів до підтримки інтернет-магазинів та сервісів складе 500 млн:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії
  Також важливу роль в інтеграції онфлайн-торгівлі до онлайн-простору відіграє вчасна та якісна процедура доставлення замовлень. Лише на американському ринку на роботу трьох основних служб доставлення вантажів та пакунків припадає понад 10 млрд одиниць вантажу за підсумками 2017 року:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Як сучасні покупці шукають товари в інтернеті?

  За звітом Мері Мікер, пошук продуктів сучасні користувачі в інтернеті здійснюють здебільшого за допомогою Amazon, далі йдуть інші пошукові сервіси:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Ланцюжок пошуку та купівлі на Amazon виглядає наступним чином:

  • пошук продукту;
  • купівля в 1 клік;
  • замовлення через доставку Prime;
  • пошук через спонсоровані переліки товарів;
  • голосовий пошук та виконання замовлень.

  Цей же ланцюжок для Google виглядає наступним чином:

  • органічний пошук;
  • результати платного пошуку;
  • купівля прямо із видачі;
  • купівля з рекламних оголошень у переліках товарів;
  • купівля через спонсоровані кнопки для замовлення.

  Як змінився характер пошуку та купівлі товарів через інтернет станом на 2018 рік?

  Згідно зі звітом Мері Мікер, пошук товарів для купівлі все частіше відбувається на основі пропозицій у Facebook та Instagram. Це досягається не в останню чергу завдяки персоналізації пошукової видачі та показу контенту у стрічці.

  Цікаво, що Google пережив трансформацію з рекламної компанії на компанію, котра займається комерцією; а от Amazon переходить з комерційної (торгової) платформи до рекламної:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Модель, в якій рекламна виручка генерується на основі E-Commerce, перебуває нині на підйомі. Так чинять зокрема в Google, Amazon та Facebook. Перша компанія втричі збільшила покази та залученість для мобільної реклами. Друга — на 42% збільшила рекламну виручку порівняно із попереднім роком (до $4 млрд). А третя — на 23% за рік збільшила кількість малого та середнього бізнесів, у представників яких є сторінки у Facebook:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компаніїНайбільшим драйвером для пошуку нових продуктів серед соцмереж виступає Facebook, і 55% покупців купують товари саме після пошуку у соцмережах:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Наскільки ефективні соцмережі у залученні покупців? Які показники CTR мають популярні соціальні медіа?

  Зростанням CTR відзначається Facebook:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Мері Мікер також відзначає, що повернення від витрат на рекламу характеризується зростанням суми самих витрат та швидшим зростанням ставок за швидкість охоплення реклами. У каналах, які базуються на показниках продуктивності реклами для цифрових носіїв конкуренція за топові розміщення призвела до падіння ROI.

  Ставки для електронної комерції у Facebook за темпами зростання у співвідношенні до попереднього року:

  • eCPM = +112%
  • CTR = +61%

  На які показники орієнтуються компанії та рекламодавці при оптимізації реклами?

  На перше місце вийшов показник Customer Lifetime Value (LTV). Його важливість зростає по мірі зростання іншого показника — Customer Acquisition Cost (CAC). Для ритейлерів та брендів зростає роль співвідношення Lifetime Value / Customer Acquisition Cost (LTV / CAC):

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Як еволюціонувала природа рекомендацій та стимулів для купівлі у XX — XXI століттях?

  Персоналізація процесу купівлі в наш час відбувається за рахунок збільшення кількості персональних даних та покращення рекомендаційних механізмів. Якщо 120 років тому в основі торгівлі лежали друковані каталоги, які згодом замінили вітрини у торгівельних центрах та електронні каталоги, — то з «десятих» років XXI століття починається епоха персоналізованої електронної торгівлі. Тут все обертається довкола кураторів контенту та цілодобових персональних рекомендацій. Бренд сьогодні — це дані про нього для покупців та дані покупців для нього:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Чи правда, що все більше користувачів надають перевагу не купівлі, а передплаті?

  Звіт Мері Мікер вказує на ще одну особливість 2018 року. Купівля товарів (особливо цифрових, але й частини аналогових також) перейшла від моделі одноразового і постійного придбання та володіння до передплати та регулярних поновлювальних платежів. Зростання сервісів, які працюють за передплатою та щомісячними або щорічними платежами, відбувається завдяки позитивному впливу низки факторів:

  • доступність;
  • вибірковість;
  • вартість;
  • користувацький досвід;
  • рівень персоналізації.

  Як можна побачити у таблиці, поданій нижче, десятки й сотні мільйонів людей не лише дивляться кіно чи слухають музику. Чимала кількість користувачів вже у 2017 році почали платити за регулярні юридичні, інформаційні та рекреаційні послуги на основі сайтів:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Користувацький досвід та якість наданих послуг тали основними факторами, котрі стимулюють перехід із безкоштовних на платні опції. Чи не найпоширеніший приклад — характер зростання бази користувачів музичного потокового сервісу Spotify:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Наскільки ефективним інструментом є смартфон для покупця?

  Високе проникнення смартфонів та мобільного інтернету призвело до того, що все більше людей купують товари завдяки смартфонам. Стрімке зростання користувацьких сесій для мобільних пристроїв під час купівлі товарів в інтернеті — ще один тренд, на якому акцентує увагу Мері Мікер, говорячи про 2018 рік:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Пошук товарів та цін і обрання варіантів для купівлі у 2018-му часто супроводжується відеороликами про обраний продукт. Для американської (та й англомовної загалом — прим.ред.) аудиторії стабільним джерелом «відкриттів» щодо нових товарів став YouTube. А от азійська аудиторія використовує Taobao — там понад 1,5 млн активних творців відеоконтенту знімають огляди придбаних товарів:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Пошук товарів та цін сьогодні також часто гейміфіковані та мають опції інтеграції із соцмережами (чи інструменти для поширення інформації, ідентичні тим, які використовуються у звичайних соцмережах).

  Що відбувається із класичною торгівлею на західних ринках?

  Інтернет «відгризає» частку ринку в традиційного ритейлу США, проте показники все ще доволі високі. Ось як виглядають обсяги продажів у офлайн-магазинах за темпами приросту у порівнянні з попереднім роком:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Що таке «новий ритейл» та які компанії його втілюють?

  На тлі протистояння традиційних супермаркетів та ТРЦ й онлайн-ритейлу у США на глобальному ринку розвивається поняття New Retail. Термін у 2016 році запропонував Джек Ма, засновник Alibaba. Цим поняттям характеризують підхід до онлайн-комерції, який використовує китайська корпорація Alibaba. Особливість цього підходу полягає у тому, що всі сервіси та інструменти для цієї компанії першопочатково створювалися та тестувалися на основі власної екосистеми у Китаї.

  Для західного ринку цікаво те, що хоча Alibaba та Amazon працюють на схожу аудиторію, у китайської торгівельної платформи виручка за підсумками 2017-го є вищою. У таблиці наведено основні показники, сайти та онлайн-інструменти, які використовують обидві компанії:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Якщо вести мову про показники цієї азійської корпорації за межами Китаю, то можна побачити наміри китайської компанії зміцнювати свої позиції на міжнародному рівні — і першими регіонами для експансії стали сусідні країни. Там корпорація інвестує в локальні онлайн-маркети:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Який стан ринку онлайн-реклами порівняно з іншими каналами у 2018 році?

  Від онлайн-комерції Мері Мікер переходить до основного рушія сучасної торгівлі та послуг — реклами. В рекламній індустрії лідерство належить інтернет-рекламі з поступовим зміщенням в бік мобільних платформ та аудиторії зі смартфонами. І хоча досі значна частка рекламних бюджетів йде на телебачення, вікно можливостей заховане — на думку Мікер — саме в сегменті мобільного рекламного ринку:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  За підсумками 2017 року витрати на інтернет-рекламу зросли на 21% порівняно із попереднім роком і склали $88 млрд лише у США:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Наскільки Facebook вдало знешкоджує фейкові новини?

  Мері Мікер вбачає одну із ключових загроз для рекламної та контентної індустрії саме у поширенні фейкових новин. Цю проблему більшість респондентів у дослідженні Pew Research Center зазначили як ключову ще у грудні 2016 року.

  І хоча проблема фейкових новинЯк розпізнати фейкові новини та статті нікуди поки не зникла, певні зусилля для подолання цієї загрози вже зроблені. Зокрема у Facebook за підсумками I кварталу 2018 року:

  • 8 млн відеороликів було видалено за підсумками 2017-го — 81% було позначено за рахунок використання алгоритмів.
  • 75% роликів було видалено до першого перегляду.
  • 2 млн відеороликів отримали скасування монетизації через порушення правил тегування контенту (результати 2017 року).
  • 10 тис контент-модераторів (мета на 2018 рік).
  • 583 млн фейкових акаунтів було видалено. 99% з них — завдяки повідомленням від інших користувачів.
  • 3,5 млн відеороликів та постів із закликами до насильства було видалено. З них 86% випадків було виконано завдяки алгоритмам.
  • 2,5 млн випадків розпалювання ворожнечі та мови ненависті було знешкоджено. 38% з них було позначено алгоритмами.
  • за всі ці операції відповідали 7,5+ тис контент-модераторів, з яких 3 тис працюють за зарплатню (за підсумками лютого 2018 року).

  Як структура та природа витрат домогосподарств відображає макроекономічну картину в США та світі?

  Окремий цікавий блок у звіті Мері Мікер, який був проігнорований більшістю ЗМІ, котрі публікували «вибірки» з цієї презентації, стосується макроекономіки та чинників, які свідчать про зв’язок мікроекономічних витрат та макроекономічної динаміки як у США, так й у світі.

  З одного боку, інтернет та технології створюють безліч можливостей. З іншого — сукупний борг домогосподарств за іпотекою, кредитами та студентськими позиками та рівень безробіття лише у США демонструє трильйонні обсяги у доларах Сполучених Штатів. Борги, що зростають при цьому найбільше за рівнем щорічних темпів — це студентські позики, кредити на авто та іпотека:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компаніїНа тлі стрімкого зростання «боргової ями» падає рівень персональних накопичень. Ще 50 років тому американці заощаджували до 12% від доходів, а тепер ледве можуть спромогтися на 3% коштів, відкладених «на потім». Одночасно співвідношення боргу до щорічного доходу зросло на 7%:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компаніїЗросли не лише борги, але й окремі витрати. Згідно зі звітом Мері Мікер, зростання відносних витрат протягом минулих 50 років мало стійкий характер. При цьому зросли усі складові витрат: від страхових платежів, до пенсійних внесків, витрат на лікування та витрат на житло. Зауважимо, що йдеться про економіку США та реалії Штатів, але гадаємо, це твердження буде справедливим для більшості ринків країн із капіталістичною моделлю економіки:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Проте є сукупність витрат, які скоротилися за той же період. Йдеться знову-таки про США — і там за 50 років суттєво зменшилися витрати на їжу, розваги та одяг і побутові речі:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Економіка не лише як сукупність інтернет-гігантів, бірж та технологічних компаній — але й сукупність витрат, скажімо, на продукти харчування, є цікавою складовою звіту «королеви інтернету». Наприклад, можна побачити, що 28 років тому на купівлю їжі у американців йшло до 15% бюджету витрат, а тепер — 12%. Витрати на овочі та бакалію скорочуються — і це стало можливим завдяки зростанню конкуренції на цьому ринку: як серед виробників, так і серед магазинів, котрі пропонують їх онлайн та офлайн.

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Фактором здешевлення продуктів харчування — як не дивно — виступив Walmart. Розпродажі та використання сучасних технологій зробили овочі, приправи та бакалію доступною для ширшого кола американців, при цьому давши змогу сплачувати менше за ці товари:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Чи правда, що онлайн-торгівля дозволяє зменшити рівень цін?

  Як не дивно, але однією з переваг онлайн-торгівлі у 2018 році є не лише швидкість, доступність та зручність — але й можливість зменшити вартість товарів для споживачів. За минулі 10 років обсяг продаж онлайн різко зріс. Онлайн-ціни скорочуються і в абсолютному, й у відносному вимірах. На тлі того, що американська економіка вийшла з кризи, стали лунати заклики до перегляду підходів до вимірювання темпів інфляції та коригування цін. Зокрема, про це наголосив Остен Гулзбі, професор економіки у Чиказькій школі бізнесу.

  Падіння цін на споживчі товари:

  • -3% для онлайн-продажів.
  • -1% для офлайн-торгівлі — і все це за 2 роки і 3 місяці за показником Adobe DPI.

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Онлайн найшвидше подешевшали телевізори, меблі, комп’ютери та спортивні товари:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Гал Варіян, провідний Економіст у Google: «Ми побачили, як технологія здатна зробити онлайн-шопінг ефективнішим із меншими цінами, більшим вибором товарів та більшою зручністю у використанні. Невдовзі ми побачимо, як те саме станеться із офлайн-торгівлею». Ця заява пролунала у травні 2018 року, зауважує у своєму звіті Мері Мікер.

  Який ефект має урбанізація та супутні процеси на онлайн-сервіси та навпаки?

  Окрім технологій, чималий внесок до змін робить урбанізація. Витрати на помешкання зросли, витрати на транспорт та базовий медичний захист і страхування — також. В окремих американських містах стрімке зростання цін супроводжується зменшенням щільності населення на одиницю площі порівняно із іншими країнами розвиненого світу:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Одночасно із згаданою вище тенденцією американці живуть у будинках, котрі є більшими за розмірами, аніж помешкання у країнах розвиненого світу — Японії, Сполученому Королівстві та Південній Кореї:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Будинки у США збільшуються, кількість мешканців у них — скорочується, а от простір офісний заповнюється все щільніше та ефективніше:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  На тлі згаданих вище тенденцій збільшується популярність нових підходів до оренди житла та розпорядження нерухомістю. Серед платформ, котрі уможливлюють зміни на ринку володіння житлом та надання послуг із тимчасового проживання, — популярний сайт AirbnbAirbnb запустили оренду житла на виплат. Він дає змогу не лише заощадити кошти тим, хто потребує тимчасового житла, але й заробити тим, у кого є зайві «квадратні метри»:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Крім переваг для споживачів, такі сервіси, як Airbnb, ще й конкурують із готелями, тим самим спричиняючи падіння цін на короткострокове перебування туристів:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Спільне володіння змінює не лише сектор нерухомості, але й сферу володіння транспортними засобами. Третій сегмент за обсягами витрат для американців — це витрати на купівлю, утримання та обслуговування автомобілів, а також на пересування транспортними засобами.

  Скоротити обсяг витрат у цьому напрямку можна за рахунок каршерінгу та сервісів, котрі покликані замінити традиційні служби таксі чи автобусних перевезень. Різні види транспорту на дорогах зросли за кількістю на 30% із 1995 року. Використання громадського транспорту зросло у США вдвічі зросло у порівнянні із 2017 роком. Райдшерінг теж включився у процес скорочення витрат:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Потужний чинник, який змінює реалії володіння автомобілями у містах — це UberUber запускає сервіс з прокату електровелосипедів у Німеччині. Його показники у світі за підсумками 2017 року склали $45 млрд у виконаних замовленнях та 3 млн водіїв, котрі виконали ці поїздки:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Як витрати на життя, охорону здоров’я, транспорт та одяг характеризують економіку в цілому — та відображаються на онлайн-попиті?

  • Охорона здоров’я як відсоток у сукупності домогосподарських витрат у 2018 році складає 7% проти 5% у 1972 році.
  • Витрати на охорону здоров’я все частіше переходять до числа до споживацьких.
  • Зросли внески на медичне страхування та витрати на охорону здоров’я для усіх категорій громадян у США:

  Коли споживачі починають витрачати більше, вони прагнуть платити більше лише за якісні товари та послуги, зауважує Мері Мікер у своєму звіті. Тому навіть у сфері медичних послуг починають діяти ринкові механізми. Проблеми традиційної системи страхування та охорони здоров’я все частіше розвивають очікування споживачів до цифрових платформ та комерційних сервісів, котрі позбавлені цих недоліків. Це призвело до появи низки стартапів на перетині технологій, економіки, попиту та традиційних галузей:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії«Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Розвиток стартапів у різних галузях — від телемедицини до консалтингу та замовлення ліків — це ще й поява нового сегменту збирання та зберігання персональних даних широкого кола користувачів та формування нових сегментів економіки.

  Як інтернет-технології змінюють підхід до працевлаштування та впливають на рівень і характер зайнятості?

  Презентація Мері Мікер не могла оминути ще один факт: робота та підходи до працевлаштування кардинальним чином змінилися завдяки технологіям. Серед основних чинників — той факт, що тривалість опанування та проникнення нових технологій суттєво скоротилася. Якщо холодильник у більшість американських помешкань приходив протягом майже 30 років, поки не заповнив увесь ринок, то для опанування соцмереж знадобилося менше 15 років, а смартфонів — менше 10 років:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Для порівняння — на поширення електрики американці витратили 45 років, на поширення інтернету — близько 5 років (це відбулося швидше, аніж поширення мікрохвильовок та навіть персональних комп’ютерів чи пральних машин, хоча в інтернету складніша та масштабніша допоміжна інфраструктура):

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Дію технологічної революції та поширення інтернету прискорив не лише загальновідомий «закон Мура», але й той факт, що гігабайти дискового простору швидко подешевшали, а вартість комплектуючих для створення нових комп’ютерів та сховищ скоротилася:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Сюди Мері Мікер також додає здешевлення тарифів на інтернет-доступ та одночасне збільшення глобального проникнення інтернету й соцмереж:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Дослідниця також звертає увагу на те, що страхи перед інноваціями — не надбання сучасності. Уперше заголовки газет про небезпеку машин та роботизованих пристроїв з’явилися в американській пресі ще у 1920-х, у розпал Великої Депресії. Минуло майже століття — і ось на межі 2020-х ми знову читаємо апокаліптичні прогнози про те, як роботи відберутьРоботи-адвокати та юриспруденція майбутнього роботу в наших нащадків:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Головне, на що — на думку Мері Мікер — варто звернути увагу, так це на характер змін сфери зайнятості та фахових сегментів під впливом технологій. Так, Мікер наголошує, що робочі місця у аекрокосмічній галузі прийшли на заміну робочим місцям у залізничній та вагонобудуванні. Одночасно сфера обслуговування витіснила агросферу у США. Якщо на початку XX століття у сільському господарстві Сполучених Штатів були зайняті близько 41% громадян, то тепер таких мекнше 2%. Розвиток технологій також позитивно позначився на динаміці ВВП (GDP) та допоміг скоротити значним чином рівень безробіття та утримувати його на рівні між 4% та 10%.

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Американський рівень зайнятості — який він?

  Говорячи про ринок праці, Мері Мікер зауважує, що рівень безробіття на 2018 рік складає 3,9% для американського ринку. Це нижче, аніж середній показник безробіття за минулі 70 років. Зберігається оптимістичний прогноз щодо споживчих очікувань на ринку. Кількість нових робочих місць та вакансій теж перебуває на 17-річному максимумі. Відтак можна говорити, що загальна чисельність робочих місць сягне 7 млн — що втричі більше за рівень 2009 року. Найбільша кількість вакансій відкривається у сфері фахових послуг, фінансів, охорони здоров’я, освіти та торгівлі й транспорту:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компаніїНайстрімкіше зростання робочих місць відбувається в урбанізованих районах, де проживає 86% американців. Працюють 63% осіб працездатного віку. Ті, хто не мають постійного місця роботи, зазвичай нічим не займаються, працюють вдома по господарству чи займаються самоосвітою і навчанням:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Технології та гнучкість на тлі зміни структури витрат змінили й очікування тих, хто шукає роботу. Найбільше людей при зміні роботи цікавлять не гроші чи високий чек, а можливість гнучкого графіку та роботи з власного дому, а не з офісу:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Звіт Мікер також засвідчив зростання втричі кількості фрілансерів та високі темпи розвитку ринку контрактних робіт:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компаніїЗапит на гнучкість працевлаштування різні категорії працівників пов’язують із різними факторами, котрі є визначальними для них щодо якості життя:

  • 71% завжди хотіли бути самі собі начальниками;
  • 46% опитаних хочуть контролювати самостійно розклад активностей протягом дня;
  • 19% опікуються кимось у родині;
  • 9% є студентами;
  • 50% не хочуть йти на традиційну роботу;
  • 35% прагнуть здобути оптимальний баланс між роботою та власним життям.

  Все це призводить до зростання популярності платформ нового економічного типу відносин, коли можлива часткова чи гнучка зайнятість. Кожна із платформ нової економіки може похвалитися власними успіхами, і Мері Мікер у своєму звіті наводить деякі показники:

  Платформа перевезень на автівках Uber:

  • змлн водіїв у світі (зростання склало 50% порівняно із 2017 роком);
  • 80% вже мали роботу до того, як приєднатися до Uber;
  • 72% не є професійними водіями;
  • 71% збільшили свої доходи завдяки Uber;
  • 66% мають ще іншу роботу, окрім перевезення пасажирів.

  Основні мотиви для тих, хто долучився до цієї платформи перевезень:

  • 91% хочуть заробляти додатковий дохід;
  • 87% хочуть встановлювати власний розклад роботи;
  • 85% хочуть оптимізувати баланс роботи та дозвілля;
  • 74% хочуть мати стабільний дохід;
  • 32% хочуть заробляти у такий спосіб, поки не знайдуть іншу роботу.

  Платформа для крафтерів, митців та майстрів Etsy:

  • 2 млн активних продавців у світі, з них 1,2 млн — у США;
  • $1,7 тис складає сума продажів на 1 продавця;
  • загалом щорічні прибутки склали $3,4 млрд.

  Основні мотиви участі для тих, хто користується цим сайтом:

  • 97% опитаних хочуть працювати з дому;
  • 87% з них — жінки;
  • 58% продають та просувають товари на сайті;
  • 53% почали свій перший бізнес на Etsy;
  • 49% сплачують завдяки цьому сайту за свої рахунки за будинок чи квартиру;
  • 32% виключно виготовляють товари та продають їх на Etsy, не маючи жодного іншого доходу;
  • 32% користувачів та користувачок мають традиційну роботу на повний день;
  • 28% проживають у сільській місцевості;
  • 27% мають дітей, котрі виховують вдома;
  • 68% говорять, що творчість робить їх щасливими;
  • 65% використовують цей тайм в якості хобі, аби насолодитися вільним часом;
  • 51% користуються цією платформою, бо мають фінансові труднощі;
  • 30% використовують прибуток від операцій на Etsy для формування заощаджень.

  Платформа оренди та пошуку житла Airbnb:

  • 5 млн користувачів у світі (станом на травень 2018 року);
  • Airbnb-хости (власники житла) лише у США налічують понад 600 тис осіб;
  • $6,1 тис складає середній щорічний заробіток для одного хоста;
  • 43% користувачів за допомогою доходів від Airbnb сплачують орендну плату, іпотеку чи покривають витрати на ремонт та покращення житла.

  Основні мотиви та показники щодо користувачів цієї платформи:

  • 80% користувачів ділять житло, яке здають в оренду, із іншим власником;
  • 60%+ найуспішніших користувачів (так званих Superhosts) — жінки або особи, що вважають себе жінками;
  • 29% не мають зайнятості на повний день;
  • 57% використовують заробітки на цій платформі, аби не працювати в офісі;
  • 36% витрачають понад третину загального доходу на утримання будинку чи квартири.

  Як технології 2018-го впливають на збирання, обробку та використання даних?

  Мері Мікер також торкнулася теми збирання та зберігання великих даних у світі. Вона зауважує, що зростання попиту та вартості мейнфреймів (великих комп’ютерів та систем для обробки даних — прим.ред.) за минулі декілька років суттєво зросло.

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Основні галузі, де використовуються великі дані та масштабні машинні обчислення, — це облік соціального страхування, національна ракето-космічна галузь у США та статистичний облік:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Із розвитком економіки до цих галузей також додалися банківська сфера, телеком-компанії, страхування та безготівкові банківські операції, облік даних пацієнтів, ритейл та облік пасажиропотоку під час авіаперевезень:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Якщо раніше великі дані продукували великі комп’ютери та пов’язані із ними системи обліку, то за минуле десятиліття до цього переліку додалися ще й хмарні сервіси та мобільні технології. Технологічні «вибухи» нової доби — цн запуск хмарних сервісів 2006 року та бурхливе зростання смартфонів із 2007 року.

  2006 рік — представлено хмарний сервіс Amazon AWS. Запуск цієї платформи дав доступ до масштабованих технологій хмарних обчислень та хостингів для розробників навіть із відносно малими бюджетами. У 2018 році понад 140 сайтів та стартапів сервісного типу працює на основі цієї платформи.

  2007 рік — представлено Apple iPhone. Магазин додатків для цього смартфону стартував 2008 року із менше ніж 5 тис додатків. У 2018 році кількість мобільних застосунків для смартфонів на базі iOS перетнула позначку в 2 млн одиниць:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Протягом 12 років вартість хмарних обчислень невпинно знижувалася, як і обсяг витрат на інфраструктуру та підтримку таких технологій:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Два технологічних «стрибки», про які йшлося вище, на думку Мері Мікер та її колег, спричинили прискорення зростання виручки від хмарних сервісів та обчислень (що продемонстровано на графіку, поданому нижче):

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Збирання великих даних, зростання попиту та використання хмарних обчислень та популярність оптимізації даних, на думку МІкер, корелюють зі стрімким зростанням поставок смартфонів у світі (до 1,5 млрд одиниць щорічно):

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Продукування великих обсягів даних також пов’язане в сучасному світі із розвитком соціальних медіа та кількістю повідомлень, які користувачі генерують щодня за допомогою найпопулярніших месенджерів. Злет месенджерів — прямий результат стрімкого зростання кількості відвантажених смартфонів у світі. За підсумками 2017 року тільки у WhatsApp користувачі щодня генерували понад 50 млрд повідомлень:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Мері Мікер та Kleiner Perkins також вказують на ще одну сферу, в якій стрімко зростає кількість даних. Це — розумні будинки та сенсори. Чим більше сенсорів і підключених пристроїв ми маємо (а їх вже понад 12 млрд одиниць у світі за результатами 2017 року). тим більшу кількість даних вони генерують — і тим більший попит на хмарні системи для роботи з цими даними:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Кількість даних настільки велика вже зараз, що до 2024 року людство згенерує 163 зеттабайти даних. Ще 10 років уявити подібний обсяг не міг ніхто:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компаніїДані — не лише складова технічного прогресу чи побічний продукт роботи великої кількості пристроїв. Вони також є індикатором рівня задоволення користувачів. Компанії, які генерують найбільшу кількість даних, входять до переліку тих, роботою яких задоволена найбільша кількість користувачів у США — на одному із найбільших споживчих та технологічних ринків світу:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Персоналізація пошукових та інших даних теж роблять свій внесок у розвиток даних та зростання кількості запитів. Усього за 2 роки кількість запитів на локальні послуги, товари чи популярний контент поруч із місцем поточного перебування користувачів зросла удев’ятеро:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Додатково кількість даних збільшується завдяки розвиткові предиктивних технологій та способів розпізнавання зображень. Штучний інтелект, машинне навчання та покращені технології алгоритмічного пошуку — основні складові, які збільшують точність визначення та пошуку об’єктів не лише за словесними, але й за візуальними запитами. Набори даних лише для пошуку Google на основі картинок за підсумками 2017 року наблизилися до 300 млн одиниць:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Революцію на ринку здатні здійснити точні технології розпізнавання облич та об’єктів. Лідером тут є корпорація Джеффа Безоса, котра презентувала свою систему Amazon Rekognition, що здешевлює пошук серед наборів візуальних даних і одночасно покращує результати візуального пошуку для малого та середнього бізнесу, корпорацій та агенцій:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Яка роль штучного інтелекту в 2018 році та чи будуть у нього інвестувати?

  Мері Мікер наводить показники дослідження за квітень 2018 року від Morgan Stanley. Згідно із цим документом, у 2018 році компанії США та Євросоюзу мають намір збільшити інвестиції насамперед у мережеву інфраструктуру та штучний інтелект:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Читайте також: Apple створила сайт про штучний інтелект

  Також Мікер зауважує, що у лютому 2018 року CEO Google Сундар Пічаї назвав штучний інтелект винаходом, «складнішим та важливішим за вогонь чи електрику». Він зауважив, що людство не лише навчилося видобувати вогонь, але й було змушене долати наслідки його застосування. саме тому штучний інтелект вкрай важливий, але нам слід навчитися долати можливі результати його негативного застосування.

  Які основні виклики та загрози у зв’язку із поширенням та зберіганням такої кількості даних від користувачів?

  Велетенські набори даних — це не лише можливості для комерції, торгівлі та розваг чи досягнення технологій, витрати на інфраструктуру та зберігання. Така величезна кількість даних ще й збільшує рівень тривожності з боку користувачів. Їм тепер потрібно дбати про те, аби їхні дані не потрапили до рук шахраїв чи не були використані урядом без їхньої згоди. Відтак у компаній та державних інституцій з’явилися низка викликів на організаційному, операційному та законодавчому рівнях. Усі вони пов’язані із конфіденційністю та захистом великих обсягів інформації.

  Згідно із дослідженням Deloitte, проведеним у США, 79% користувачів готові ділитися персональними даними в обмін на очевидні особисті вигоди, і понад 66% хочуть ділитися онлайн-даними з друзями та рідними. До захисту даних люди переходять тоді, коли вигоди від шерінгу є для них неочевидними. Більшість таких користувачів у США захищають доступ до своїх даних, видаляючи певні додатки чи змінюючи налаштування своїх мобільних пристроїв:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  За 10 років через зростання пересторог з боку користувачів найбільші компанії у сфері інтернету та соціальних комунікацій змінили політику щодо налаштувань приватності, зробивши опції поширення даних більш очевидними та доступними для окремого користувача:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Як різні держави регулюють питання конфіденційності даних на законодавчому рівні?

  Перестороги користувачів призвели до того, що станом на 2018 рік Азія, Євросоюз та США мають власні документи та доповнення до них, котрі визначають політику збирання, зберігання та використання даних. Єдиного міжнародного документу досі не укладено:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Читайте також: Що таке VPNFilter і як захиститися від нової шкідливої програми

  Одночасно із декларованими обмеженнями на збирання даних у тому ж Китаї фактично побудовано систему збирання даних, яка контролюєЯк Китай збирається використовувати великі дані так званий «соціальний рейтинг надійності» усіх громадян.

  Інша складна сторона щодо даних у 2018 році — це розгортання нового етапу кібервійн та атак широкого спектра дії. Мері Мікер вказує на такі основні моменти, зазначені у звіті з кібербезпеки від компанії Cisco:

  • Хакери та держави створюють зловмисне програмне забезпечення із безпрецедентним рівнем складності та впливу.
  • Відбувається використання у військових цілях та на користь спецслужб хмарних сервісів та інших технологій, що використовуються зазвичай для законних цілей.
  • Для деяких творців шкідливого програмного забезпечення завдання полягає не в отриманні фінансової вигоди, а у руйнуванні інфраструктури та блокуванні систем цілих держав (як це сталося під час сплеску NotPetyaPetya, NotPetya та 7 головних висновків після найбільшої хакерської атаки — прим.ред.).

  Хто виграє у технологічному та економічному протистоянні — США чи Китай?

  Мері Мікер звертає увагу читачів свого звіту на те, що на сьогоднішній день економічне та технологічне протистояння фактично відбувається між 2 державами світу — Китаєм та Сполученими Штатами. Якщо ВВП у країнах Європи та США спадає, то Китай навпаки почав стрімко нарощувати валовий внутрішній продукт. До країн, які також перейшли у фазу зростання, долучилася Індія. Економіка виступає рушієм технологій і навпаки — тому за розвитком індусів та китайців варто стежити:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Зростає також міжнародна економіка. Глобальні ринки розвиваються, відтак все більшу частку ВВП країн складає міжнародна торгівля:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Розвиток економіки, що ґрунтується на торгівлі та міжнародних зв’язках, вочевидь був би неможливим без інтернету. Тож недивно, що до ТОП-20 компаній за ринковою вартістю бізнесу за минулі 5 років увірвалися одразу 2 нових китайських компанії, орієнтованих на електронну комерцію — Tencent та Baidu:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  А загалом у переліку лідерів світового технологічного бізнесу майже половину тепер складають компанії та сервіси з КНР:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Цікаво, що КНР за доволі короткий строк змогла завоювати собі суттєві позиції не лише на ринку програм чи онлайн-сервісів. До 2010 року ніхто всерйоз не розглядав китайські смартфони. За підсумками 2017 року смартфони виробників з Китаю складають 40% світового ринку — трохи більше 1 млрд одиниць, відвантажених виробниками з КНР:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Сплеск смартфонів та електронної комерції «родом» із Китаю призвели до стрімкого зростання кількості активних користувачів. 1 млрд людей у Китаї та за його межами користуються платформою WeChat — за порівняльною чисельністю вони складають 50% від кількості власників смартфонів на Android у світі за підсумками 2017 року:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Китай стрімко наздоганяє Сполучені Штати та країни Європи за кількістю активних інтернет-користувачів, ставши азійським «ядром» із поширення інтернет-технологій:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії2 найбільших китайських платформи мають різне спрямування та сферу застосування. Одна здебільшого слугує для чатів, розваг та обміну фотографіями, інша — для пошуку, читання новин та «спілкування» з брендами. Проте обидві мають і спільні можливості — роботу з персональними фінансами, мікротранзакції, оплату товарів та послуг та сплату виставлених рахунків:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Згідно із даними дослідження від компанії GfK, саме китайці найбільш готові ділитися персональними даними в інтернеті в обмін на особисті вигоди, знижки чи персоналізацію пропозицій в інтернеті. 38% користувачів з Китаю готові надавати свої дані в обмін на пропозиції та персоналізацію, а в США таких лише 25% від загальної кількості інтернет-користувачів:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Мері Мікер звертає увагу на ще одну складову технологічного лідерства Китаю у 2018 році. У розробках із використанням штучного інтелекту США конкурує з Китаєм, і все частіше китайці виграють у цих перегонах. У 1980-х—1990-х Китай не мав своїх представників на міжнародних змаганнях із робототехніки та штучного інтелекту. У 2018-му одразу 4 компанії представлені у змаганнях із застосуванням даних на базі Стенфордського універсистету:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Майже 1,5 млн людей у Китаї здобули бакалаврат за інженерними спеціальностями і майже 30 тис осіб стали докторами технічних наук — жодна інша країна у світі не має такої кількості технічних фахівців (і це за умов, коли математичний випускний та вступний екзамени до вишів у Китаї вважаються одними із найскладніших у світі — прим.ред.):

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Мері Мікер також зауважує у своєму звіті, що уряд Китаю зосереджений на розробці технологій штучного інтелекту нового покоління з декількох причин:

  • Створення відкритих та координованих інноваційних систем штучного інтелекту (AI).
  • Сприяння високоефективній інтелектуальній економіці.
  • Побудова безпечного / зручного інтелектуального суспільства.
  • Зміцнення військово-цивільної інтеграції в АІ.
  • Створення безпечної та ефективної інфраструктури для зберігання та поширення інформації.
  • Планування наступних поколінь науково-технічних проектів AI.

  Також Мікер наводить слова Еріка Шмідта під час засідання Ради інновацій та оборони США у листопаді 2017 року: «Припускаю, що Сполучені Штати продовжать лідирувати у сфері штучного інтелекту упродовж наступних 5 років, але Китай надзвичайно швидко нас наздожене. За 5 років ми перебуватимемо, можливо, на одному й тому ж рівні. Важко бачити, як Китай нас наздоганяє, хоча слід визнати: їхній рівень покращення технологій є вражаюче хорошим».

  Які основні стимули сучасної економіки та як вони пов’язані з інтернетом?

  Мері Мікер вказує, що трансформація економіки відбувається не в останню чергу завдяки зміні промисловості на комп’ютерні технології в якості основного рушія прогресу. Також на перший план вийшов якісно новий спосіб здобуття знань. Тепер ми вчимося не лише у школі та університеті, але й протягом усього життя. Досягти цього дозволяють онлайн-платформи та зручніші способи передачі знань.

  33 млн осіб навчаються на платформі онлайн-курсів Coursera. Найбільша кількість із них — у Північній Америці

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії1 млрд переглядів — саме стільки збирає освітнє відео щодоби. Науково-орієнтований канал на YouTube має понад 6 млн підписників. Навчальні та просвітницькі відео активно використовують для вирішення робочих завдань, підготовки домашніх завдань у школі чи вивчення тем, які цікавлять користувачів у якості хобі:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Бюджет програм Workforce 2020 та Future Ready у США склав $1 млрд.

  Основні канали для підготовки, навчання та підвищення кваліфікації:

  • навчання працівників на основі онлайн-платформ (Coursera / Udacity / виші) охоплює аудиторію в 2,9 млн осіб;
  • 194 тис працівників закінчили курси за такими напрямками: Cyber Security / Machine Learning / Data-Driven Decision Making / Virtual Collaboration.

  Як виглядає економічна та технологічна ситуація у Китаї?

  Рушієм інновацій за межами США Мері Мікер називає Китай. Макроекономіка тут має потужну базу, упевненість споживачів у власній купівельній спроможності та можливостях держави зростає. Крім того, зростає ВВП Китаю, і основним драйвером для цього зростання виступає внутрішнє споживання та купівля товарів і послуг (62% зростання у щорічному вимірі проти 35% у 2003-му):

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Крім економіки, Китай активно зростає і щодо чисельності інтернет-користувачів:

  • кількість користувачів мобільного інтернету в Китаї — 753 млн (+8% проти 12% у щорічному вимірі);
  • споживання мобільного трафіку в Китаї — +162% проти +124% у 2017 році;
  • основні розваги в онлайн-просторі Китаю — це перегляд відео та мультиплеєрні мобільні ігри.

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Щодоби китайці витрачають на мобільне медіа майже 400 млн годин:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Короткі відео в Китаї мають показнгик у понад 100 млн активних користувачів щодня. В середньому люди витрачають 50 хв на перегляд відео. Китайці вкладають великі бюджети у відеоконтент. За підсумками 2017 року в онлайн-відео у КНР інвестовано понад $6 млрд — це стільки ж, скільки китайські телекомпанії інвестують у свої передачі та ефірне мовлення:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Ще один рушій відеоконтенту в Китаї — мобільні ігри. Стрімінґ та летсплеї (від англ let’s play — прим. ред.) щодоби збирають близько 300 млн годин ефіру та від 50 до 80 млн користувачів для найпопулярніших ігор:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Така популярність мобільних ігор та відеоконтенту призвела до того, що виручка від ігор у Китаї є найбільшою на планеті і прямує до $30 млрд (без урахування доходів від продажу комплектуючих та ігрового «заліза»):

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Високе проникнення інтернету, рекламні бюджети та суттєве зростання економіки формують високий попит на товарит а послуги. Значна частка технологічних та рекламних інновацій у Китаї зосереджена в сегменті онлайн-торгівлі.

  20% — частка електронної комерції у загальній торгівлі Китаю. Це більше, аніж у будь-які іншій країні світу

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Електронна комерція у Китаї зросла на 28% у порівнянні із попереднім роком:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Технології допомагають не лише в онлайн-торгівлі, але й у реформуванні офлайн-ритейлу. Китайська мережа Hema створила цифровий маркет овочів та фруктів:

  • пропозиції у ньому формуються індивідуально для кожного покупця на основі історії замовлень
  • сплачувати за придбане можна на основі членства та безконтактної системи платежів Alipay
  • у магазинах є ресторан
  • їжу на замовлення можна приготувати та з’їсти прямо у магазині або забрати із собою — для цього працюють шеф-кухарі
  • всі операції із замовленнями через сайт відбуваються в режимі реального часу
  • всі замовлення готують до відправки безпосередньо на базі магазинів
  • мережа гарантує доставку замовлень за 30 хв
  • онлайн-замовлення складають більшість покупок, але їх видають через офлайн-точки мережі.

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Серед інших прикладів китайських інновацій у ритейлі:

  • використання теплових мап для відстеження трафіку
  • використання RFID-міток у взутті та покритті підлоги в магазинах для відстеження кількості покупців
  • сканування ніг
  • персоналізація пропозицій на основі відстежених візитів до магазину.

  Онлайн-платежі за допомогою смартфонів у Китаї зросли вдвічі за рік — до $16 трлн. Лідерські позиції отримали при цьому Alipay та WeChat Pay:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компаніїВиручка від онлайн-реклами у Китаї виросла на 29% порівняно із попереднім роком — цей ринок є одним із найбільш перспективних і в КНР, й у світі:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Китайський ринок транспортних засобів у прокаті та за викликом (включаючи автівки та велосипеди) зріс на 96% і склав 68% від загального ринку. За підсумками I кварталу 2018 року обсяг поїздок на райдшерінгових автівках та велосипедах перевищив 7 млрд:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Як програмне забезпечення для бізнесу формує нову економіку?

  У своєму звіті Мері Мікер наводить декілька прикладів сервісів та компаній, які формують нові моделі надання послуг та заробляння грошей на тому, що раніше в принципі не існувало. Деякі приклади притаманні виключно американському ринку (як Intercom чи Zoom); але є й ті, котрі актуальні та важливі для усіх ринків. Зупинимося на них.

  Dropbox (із 2007 року)

  • компанія побудувала свій бізнес на споживчому підході до бізнес-моделі корпоративного програмного забезпечення
  • за 8 місяців база користувачів зросла 250 млн користувачів
  • 30% платних користувачів станом на 2018 рік
  • 90% виручки від каналів, які обслуговують самі користувачі (2018)
  • понад 40% нових команд у корпоративному секторі складаються із колишніх індивідуальних платних користувачів (станом на 2018 рік)

  Slack (із 2013 року)

  • за півроку після запуску сервіс мав вже 128 тис користувачів (2014)
  • 2015-го після запуску інтеграцій із додатками від сторонніх розробників кількість додатків перевищила 1,5 тис одиниць (2018), а розробників — понад 200 тис розробників, які працюють над створенням продуктів для платформи Slack (2018)
  • після запуску тарифного плану для бізнесу кількість команд, які сплачують за використання, перевищила 70 тис (2018)
  • понад 500 тис організацій користуються Slack (2018)
  • понад 150 великих корпорацій користуються продуктом Slack Grid (2018)

  Формула створення успішного програмного продукту для enterprise-сегменту за Іллею Фушманом із Kleiner Perkins — це:

  • створити крутий продукт для споживчого сегменту
  • домогтися «вірусної» популярності серед окремих користувачів, щоби збільшити персональну та фахову популярність продукту
  • зібрати окремих користувачів для формування бізнес-ринку та налагодження спочатку індивідуальних внутрішніх, а потім і зовнішніх продажів
  • створити корпоративну платформу та екосистему до неї
  • отримати користувачів за відносно низькою вартістю залучення нових учасників через продажі та побудувати на цьому свою бізнес-модель.

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Як США витрачає податки та інші бюджетні надходження в умовах інноваційної економіки?

  Попри те, що Сполучені Штати належать до переліку найбільш інноваційних країн планети, структура витрат податків навіть із інноваційних компаній залишається доволі традиційною, а обсяг видатків продовжує невпинно зростати протягом минулих 30 років:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Хоча технології, стартапи та венчурні інвестції народжуються саме у США, прибутковою американська економіка встигла побути лише декілька років на межі «нульових» — решту часу це були самі борги та збитки. І останні роки рівень витрат та боргів лише продовжує зростати кардинальним чином. Частково це — вплив економічної кризи на світовому рівні та зміни цін на енергоносії, частково — результати внутрішніх економічних процесів у США:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Зростання ВВП в реальному обсязі продемонстроване на графіку нижче:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Як виглядає економічна ситуація у США порівняно з іншими державами світу?

  Основна характеристика американської економіки за Мері Мікер — зростання державного боргу. Співвідношення державного боргу до ВВП у Сполучених Штатів — одне із найвищих на планеті, що «виносить» Штати на 7 сходинку (108% від ВВП такої великої країни — це реальна проблема у довгостроковому періоді):

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Загальна структура витрат федерального бюджету США наведена на графіку нижче:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  У 2016 році середній дохід американського домогосподарства складав $59 тис. Для порівнянна у 1986 році цей показник коливався між $20 а $25 тис.

  Як рівень міграції впливає на показники інноваційності економіки?

  Попри те, що Дональд Трамп доволі агресивно критикує політику відкритості й навіть спробував заборонити в’їзд великій кількості мігрантів до Сполучених Штатів, міграційні процеси є запорукою для розбудови технологічної сфери у США.

  На американському ринку 56% нтопових компаній із найбільшою вартістю були засновані американцями у першому чи другому поколінні. У таких компаніях працює понад 1,7 млн працівників станом на 2017 рік:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  Велика кількість приватних технічних компаній, котрі мають високу ринкову оцінку, засновані мігрантами у першому поколінні — тобто людьми, які прибули до Сполучених Штатів наприкінці XX чи на початку XXI століття:

  «Інтернет у 2018-му» від Мері Мікер: економіка, тренди та компанії

  На чому ґрунтується це дослідження та усі його висновки?

  Презентація спирається на статистичні дані даних з широкого кола джерел, включаючи державні та приватні компанії, фірми з маркетингових досліджень, державні установи. Мері Мікер зауважує, що жоден пунктпрезентації не повинен тлумачитись як будь-яка професійна консультація (включаючи юридичну або інвестиційну консультацію).

  Будь-які торговельні марки або знаки обслуговування, які використовуються в цьому звіті, є позначками їхніх відповідних власників, які не є партнерами або спонсорами презентації чи компанії, у якій працює Мері Мікер.