Яким був 2017 рік для українських банкірів — Яків Смолій, НБУ

Čytaty latynkoju
Яким був 2017 рік для українських банкірів — Яків Смолій, НБУ

Про підсумки року в українській економіці та ситуацію у фінансово-банківському секторі ми почули від в. о. Голови НБУ Якова Смолія в рамках зустрічі, організованої Європейською Бізнес Асоціацією.

Інфляція

Прогнози НБУ цього року не здійснилися — інфляція таки виходить за межі очікуваного коридору. За словами Якова Смолія, на ці показники вплинули заромозки, які були в Україні навесні. Це зумовило неврожай, тому й корзина продовольчих продуктів значно подорожчала.

Підвищення мінімальних заробітних плат також частково вплинуло на інфляцію. Суб’єкти господарювання піднімали зарплати своїм працівникам і це відбилося, з одного боку, на єдиних соціальних внесках, а з іншого — на збільшенні собівартості продукції.

Саме тому цього року Національний банк двічі піднімав облікову ставку по 1% в жовтні та грудні 2017 року. Голова НБУ зазначив, що це — основний інструмент, яким вони впливають на інфляцію. Завдяки цьому підвищенню НБУ планують увійти в прогнозований коридор інфляції наступного року.

Якщо ми подивимося поточний рахунок імпорту й експорту України — стане зрозуміло, що імпорт перевищив експорт на $4 млрд у 2017 році. І наступного року НБУ очікує таку ж картину.

Яким був 2017 рік для українських банкірів — Яків Смолій, НБУ

Валютна лібералізація

Коли у 2015 в Україні спостерігався великий дефіцит золотовалютних резервів, курс перевищував прийнятні показники. Тоді НБУ нічого не залишалось, окрім як ввести кризові обмеження. Протягом 3 останніх років НБУ практично щотижня послаблює та знімає всі ті обмеження, щоби дійти до «Закону про валюту», який повинен прийти на заміну «Декрету про врегулювання» 1993 року. Відмінність між цими двома законами суттєва. Декрет дозволяє проводити лише деякі процедури на основі ліцензій Національного банку, тоді як Закон про валюту, який лобіює команда Смолія, є діаметрально протилежними. Він суттєво розширить можливості: скасує санкції компаніям за порушення валютного законодавства й дозволить банкам вільніше оперувати валютою.

Ще одна знакова можливість нового закону про валюту — відміна ліцензій для фізичних осіб на інвестиції за кордон. Єдина база таких ліцензій НБУ дозволить громадянам вільно переводити кошти за кордон. Усе, що потрібно буде зробити для цього — звернутися до обслуговуючого банку. По суті, транзакція й буде цією ліцензією.

Яким був 2017 рік для українських банкірів — Яків Смолій, НБУ

Яків Смолій. Фото: EBA

Державні банки

Після націоналізації ПриватБанку в НБУ підрахували, що держава тримає у своїх руках понад 50% банківської сфери. І більшості державних банків, за словами Голови Національного банку, не вистачає саме наглядових рад та індивідуальних стратегій, які мали б розробити в Міністерстві фінансів. Стратегії, окремо розроблені під кожен банк, дозволили б діяти їм у своїх нішах замість конкурування за клієнтів, як сьогодні це роблять ПриватБанк та Ощадбанк. На думку Смолія, Укрексімбанк — це єдиний банк, який може залишатися повністю державним для проведення й гарантії розрахунків держави за зовнішньоекономічними контрактами. Тому НБУ пропонують за наступні 30 років зменшити кількість українських державних банків до 30%.

Яким був 2017 рік для українських банкірів — Яків Смолій, НБУ

Ліквідація малих банків

Національний банк у 2017 провів діагностику малих банків, які потребували докапіталізації. До 11 липня 2017-го вони мали досягнути мінімальної суми капіталізації — 200 млн гривень, і майже всі з цим завданням впоралися. Тим банкам, які не досягли поставленого рівня, довелося приймати фінальні рішення. Хтось з них самоліквідувалися, але залишив лінцезії і працює на ринку як фінансова компанія, а дехто відправився у Фонд гарантування й також у процесі ліквідації.

Довіра українців до банків

За спостереженнями НБУ, банкіри України відчули підвищення довіри громадян до банківської системи — люди активно відновлюють депозити. За 11 місяців приток депозитів фізичних осіб у банківську систему становить майже 25 млрд гривень — вони зросли на 13% (до 215,8 млрд грн). І понад 8 млрд грн склали депозити юридичних осіб — отже, зросли на 3,7 % (до 225,4 млрд грн).

Також у НБУ відзначають стрімке відновлення споживчого кредитування — цей показник збільшився на 19,6 млрд грн, тобто на 28,5%. Кредити для юридичних осіб за кількістю теж не відстають: вони зросли на 29,6 млрд грн, а це — на 7,6%.

Уперше після років кризи банкіри нарешті відзначили, що 2017 рік був прибутковим для банківської сфери. Яків Смолій пояснив: це говорить про те, що банки сформували резерви і їхні операційні моделі абсолютно придатні для комфортного існування на ринку.

Яким був 2017 рік для українських банкірів — Яків Смолій, НБУ

Фактично, не враховуючи податки, за 11 місяців 2017 року чистий прибуток банків склав понад 2 млрд грн

Голова НБУ також розповів: у 2017 році міжнародні резерви зросли з $15,54 млрд до $18,9 млрд на кінець листопада 2017 року. Це — найвищий показник із січня 2014 року.

Яким був 2017 рік для українських банкірів — Яків Смолій, НБУЯким був 2017 рік для українських банкірів — Яків Смолій, НБУЯким був 2017 рік для українських банкірів — Яків Смолій, НБУ

Вибори

Смолій аналізує: оскільки 2019-й — рік виборів, то стає очевидним, що електорат робитиме все, аби соціальні виплати залишалися стабільними, а ще краще — мали тенденцію до збільшення. Політики докладатимуть зусиль, аби заявлене підвищення мінімальних зарплат до 4,1 тис грн здійснилося. Детальніше про результати банківської сфери за 2017 рік можна прочитати у звіті НБУ

Яким був 2017 рік для українських банкірів — Яків Смолій, НБУЯким був 2017 рік для українських банкірів — Яків Смолій, НБУ

Раніше редакція Na chasi також опублікувала дослідженняЄвропейський fintech-сектор у 2017-му — цифри та факти європейського fintech-ринку за 2017 рік. З ним доцільно ознайомитися, аби краще розуміти, куди рухається ринок фінансових установ, стартапів та банків у країнах Європейського Союзу.