Бути як Франклін — як діє «правило 5 годин» в роботі та житті

Čytaty latynkoju
Бути як Франклін — як діє «правило 5 годин» в роботі та житті

Між 10-річним Франкліном та знаменитим державним діячем, винахідником і «батьком нації» — стрімкий злет, який не відбувся би, якби цей чоловік (а тоді ще зовсім хлопчик) не встановив собі правила і стратегію на усе подальше життя.

Що являє собою «правило 5 годин»

Бенджамін Франклін у дорослому житті він щонайменше годину на день приділяв свідомому навчанню. Навчання у його розумінні складалося з кількох важливих звичок та дій упродовж кожного буднього дня:

  • Прокидатися рано, аби читати та писати
  • Ставити цілі особистого зростання — та заміряти поставленні результати
  • Створити коло однодумців, які також прагнуть вдосконалення кожен окремо та всі разом заради спільного блага
  • Перетворювати ідеї на експерименти
  • Вранці та ввечері ставити собі питання і відповідати на них заради саморефлексії.

Кожного разу, коли Франклін навіть у найбільш напружений із днів вивільняв час для дотримання свого правила, він встигав зробити менше в конкретний день — але разом із тим міг набагато більше у довгостроковій перспективі, бо більше знав, встигав навчитися більшому, занотувати більше ідей, сформулювати та втілити більше проектів. «Правило 5 годин» — просте свідчення того, що найрозумніші та найуспішніші люди у довгостроковій перспективі — це ті, хто вчиться постійно. Чи можна розвинути таку звичку?

Ключова складова цього правила — вивільнення відрізку часу

Щоби дізнатися, чи це працює насправді, достатньо звернутися до прикладу ґросмейстера і чемпіона світу з бойових мистецтв Джоша Вайцкіна. Вайцкін, який також є автором книги «Мистецтво навчання», каже про те, що кожен його день має «порожнечу» для навчання, творчості та виконання завдань. Він навмисно має період, коли нічого не планує. Додавання в свій день години, коли у вас немає нічого запланованого, дає змогу:

1. Запланувати навчання. Як не дивно, та процес навчання теж потребує планування й усвідомленого виділення часу на це.

2. Практикуватися без примусу. Замість автоматизму та повторення без вдосконалення оберіть свідому практику із вдосконаленням навичок та самокритикою — а також звертанням уваги на відгуки про вашу діяльність.

3. Аналізувати та реалізовувати. Саме так стаються творчі прориви та відкриття — якщо вам погано міркується за столом, заведіть собі звичку прогулюватися. Ходіння гарно сприяє обмірковуванню — доведено Стівом ДжобсомНе бути як Джобс: чому не слід кричати на підлеглих — думка дослідників, Джеком Дорсі, Бетховеном та Чарльзом Дарвіном.

4. Вирішувати завдання за часом їхньої появи. Виникає проблема — вирішуємо її. Не варто боротися із тим, що ще не настало.

5. Робити маленькі експерименти із значними результатами в перспективі. Кожен експеримент сприймайте як можливість навчитися чомусь новому, отримати результат (навіть якщо він буде негативним відносно ваших очікувань).

Що змінить «правило 5 годин» у вашому професійному житті

Для багатьох людей їхній професійний день вимірюється тим, скільки вони зроблять завдань за день. У результаті вони швидше за все пропрацюють ефективно лише один день — а потім уповільнюються. Правило 5 годин  вчить нас зосереджуватися на вивченні шляху до результатів, а не на самих результатах. Зосередження уваги на навчанні не автоматизує нашу поведінку, тому ми можемо продовжувати вдосконалювати свої навички постійно — і кожен наш вчинок чи справа допомагають покращити загальний результат.