Як можна перевірити легальність новорічної ялинки онлайн

Čytaty latynkoju
Як можна перевірити легальність новорічної ялинки онлайн

  Сервіс допоможе перевірити легальність новорічної ялинки. Якщо ялинка не походить з лісгоспів Держлісагентства, можна попросити продавця ялинок показати документи, повідомляє Європейська Бізнес Асоціація.

  Як відбувається облік ялинок в Україні?

  Щорічно напередодні Нового року в Україні заготовлять близько 500 тис ялинок. І це тільки офіційні дані. Тобто дані Держлісагентсва, яке займається обліком та маркуванням таких ялинок. Держлісагентство, яке охоплює близько 70% лісгоспів, зобов’язане здійснювати маркування ялинок на основі Тимчасової інструкції з електронного обліку деревини від 2012 року. Інші лісгоспи, яких близько 30%, не зобов’язані це робити. Отже, легальність таких дерев важче перевірити. А про масштаби нелегальної заготівлі та продажу годі й говорити, зауважують в ЄБА.

  Лісові господарства Держлісагентства вирощують новорічні дерева на спеціальних плантаціях та маркують спеціальними жовтими бирками або самоклейними етикетками. На них зафіксований індивідуальний номер для кожного дерева та відповідний йому штрих-код, що заноситься до єдиної системи електронного обліку деревини. А браконьєри вирубають звичайні дерева, які могли б рости у лісах десятки років.

  Як перевірити легальність ялинки через інтернет?

  На сайті чи у мобільному додатку потрібно ввести номер з етикетки, що прикріплена до ялинки. У випадку, якщо така етикетка на дереві або ж інформація за номером в системі відсутня – ваша ялинка може виявитися нелегальною. В ЄБА застерігають, що наявність маркування та перевірка маркування на ялинці – це гарантія того, що ялинка:

  • не походить з Чорнобильскої зони або інших зон екологічного лиха;
  • є легально вирощеною на спеціальній плантації.

  «Зобов’язати усіх лісокористувачів вести електронний облік заготовленої деревини (а ялинки також входять у поняття «деревина») можна через прийняття відповідного проекту Постанови Кабміну. Робота з розробки та погодження відповідного рішення ведеться вже близько двох років, хоча бізнес неодноразово наголошував на важливості його прийняття. Прийняття Постанови дало би змогу ефективно контролювати продаж зокрема новорічних ялинок через обов’язкову наявність відповідного маркування», — зазначають організації.

  Мобільний додаток Ялинка.info доступний на Google Play. Також є сайт для перевірки yalynka.info.