Безвіз скасовують! Так і знав, все пропало

Ні, безвіз не скасовують. Чиновники Європейського Союзу задоволені результатами дії безвізу з Україною і не вбачають жодних підстав для того, щоб його скасовувати. У 2018 році українці отримали приблизно 58 тисяч відмов у в’їзді. Цей показник становить менш ніж 0,5% від усіх, хто перетинає кордон з країнами ЄС, а лише українсько-польський кордон у 2018 перетнуло понад 9,5 мільйонів наших громадян.

Ситуація з безвізом настільки позитивна, що українські чиновники вже збираються почати переговори про в’їзд до ЄС за ID-картками — без закордонного паспорта. Так уже можна потрапити до Туреччини та Грузії, а в осяжному майбутньому — до Молдови та Білорусі.

Тоді поясніть, про що мова

Раніше у європейців не було жодної єдиної системи, яка б контролювала в’їзд та виїзд людей до Шенгенської зони. Наприклад, прикордонники, щоб визначити, чи не порушили ви терміни перебування в ЄС, просто рахували штампи у паспорті — і це у XXI столітті! Звісно, у кожної країни була своя база, але вони не поєднувалися між собою.

Після міграційної кризи і терористичних атак керівництво ЄС вирішило виправити цю ситуацію та запровадити таку систему. Вона називатиметься ETIAS і буде призначена перевіряти, чи не порушували ви міграційні правила та закони країн ЄС, звіряючись з національними базами даних. Саме про неї розповсюджують стільки фейків та неперевірених чуток.

Ну-ну, знову українці — другий сорт, якісь додаткові перевірки!

Ні! Українці опиняються в точно тому ж положенні, що й громадяни США, Канади, Австралії та інших безвізових країн — ми всі повинні проходити цю, до речі, досить просту процедуру. Можна сказати, що нас навпаки записали до клубу розвинутих держав, яким довіряють, адже ця процедура запроваджується саме для тих країн, які мають безвізовий режим.

Також це жодним чином не пов’язано безпосередньо з Україною. Міграційна реформа ЄС, частиною якої є створення ETIAS, пов’язана з біженцями з Сирії, терактами та політичною ситуацією в самих країнах ЄС.

Врешті решт, спільна база даних для Шенгенської зони — це просто логічно.

Окей, але зараз платити за в’їзд не треба, а з цією новою системою оплата повертається. І чим це не віза?

Так, сплатити певну суму дійсно буде необхідно. Проте, перевірка ETIAS — все одно не віза. Якщо ви добре пам’ятаєте, віза до ЄС колись коштувала 35 євро, які потрібно було сплачувати кожного разу при її отриманні — щонайменше, раз на рік (адже найпопулярнішим «шенгеном» був річний).

На відміну від візи, процедура авторизації в ETIAS коштує лише 7 євро і проводиться раз на 3 роки. Тобто, якщо ви у 2021 році пройдете цю процедуру, наступного разу треба це робити лише у 2024.

Для дітей до 18 та людей старше 70 років авторизація взагалі безкоштовна.

Ну, це недорого, але все одно схоже на повернення віз. Перевірять мене і відмовлять у в’їзді

Спершу нагадаємо, що відмовити вам можуть і зараз — так само як могли відмовити раніше, навіть із наявною візою, просто на кордоні. Та річ навіть не в тому. Під час реєстрації в ETIAS у вас не перевірятимуть наявність грошей, житла в Україні чи зворотніх квитків.

За допомогою ETIAS, здебільшого, перевірятимуть на порушення міграційних правил чи законів країн ЄС. Наприклад, якщо ви перевищили швидкість у Франції і маєте несплачений штраф, цілком можливо, що вам відмовлять у в’їзді до його сплати. Або, скажімо, ваша відпустка на Майорці затягнулася на більш ніж 90 днів — це порушення терміну дозволеного перебування в країнах ЄС.

Основна різниця в тому, що раніше, якби ви мали штраф у Франції, але подорожували, скажімо, до Греції, вас могли пропустити, бо у Греції просто не знають про ваше порушення. Тепер так не вийде.

Проте, якщо нічого подібного за вами немає, проблем з ETIAS, найімовірніше, не виникне.

Все одно маю сумніви. Дайте конкретний список причин, за якими можуть відмовити.

 • наявність порушень законів ЄС або міграційних правил
 • підозра на те, що особа має плани залишитися в ЄС нелегально
 • підозра щодо причетності до скоєння злочинів
 • загроза тероризму з вашого боку

Оце «має плани» звучить якось дуже розмито — це ж можна кожному українцю заборонити в’їзд!

Ні. Це ризик-орієнтована система.

Коли ви проходитимете авторизацію в ETIAS, ви заповните просту анкету з питаннями на кшталт «Чи не скоювали ви правопорушень за останні 10 років» або «Чи бували ви нещодавно в небезпечних країнах» (перелік таких додається). На основі анкети, а також даних вашого паспорту система або даватиме зелене світло (в абсолютній більшості випадків), або робитиме додаткові перевірки і, найчастіше, також дозволятиме в’їзд — просто трохи довше (кілька годин).

Очікується, що 95% заявників отримають дозвіл автоматично за лічені хвилини, ще 2-3% також дозволять в’їзд, але впродовж кількох годин після подачі заяви, і лише до 1% заявників можуть виникнути додаткові питання. З такими заявниками буде контактувати посольство країни першого візиту.

Ну, от я був/-ла у небезпечній країні. Мене не пустять до ЄС?

Рішення ухвалюється за сукупністю факторів, а не лише за одним. Так, цей факт дещо підвищить ризик, але не означає автоматичну відмову. І ми знову хочемо наголосити — точно таку саму відмову ви можете почути просто зараз на кордоні, навіть без ETIAS.

А от що точно не варто робити, так це брехати в анкеті. Якщо ви турист-екстремал (-ка) і побували, скажімо, в Бангладеш, в цьому немає нічого страшного. А от якщо ви про це збрехали — це вже підозріло.

Чисто технічне питання — якщо людина, приїхавши до аеропорта, згадала, що не пройшла авторизацію. Відпустка зіпсована?

Зовсім ні. Авіаперевізник (автобусна компанія чи залізниця) зобов’язана перевірити, чи пройшли ви авторизацію в ETIAS. Якщо ви забули це зробити, вам про це скажуть, тож у вас буде можливість зробити це просто на місці зі смартфона. В абсолютній більшості випадків відповідь системи ви отримаєте за лічені хвилини і зможете спокійно продовжити подорож.

Ситуації, коли ви прилетіли в аеропорт призначення і вам уже там прикордонник повідомляє, що ви не авторизовані, виникнути не може.

Мені відмовили. Що робити?

На жаль, такі випадки все одно можливі. Наразі немає детальної інформації, що робити у разі відмови, але точно відомо кілька речей.

Якщо справа в тому, що ви просто зробили одрук чи іншу незначну помилку у заяві, ви зможете це виправити.

Якщо у вас знайшли порушення типу несплаченого штрафу, найімовірніше, достатньо буде його сплатити. Потім треба зачекати, щоб інформація оновилася в базі і подати заяву знову. Проте, це може затягтися до кількох днів.

Для більш серйозних причин треба дочекатися опису алгоритму дій, який з’явиться ближче до запуску системи, але у вас точно буде можливість подати апеляцію.

Все одно це якось складно. Нормально ж спілкувались, навіщо це все.

Звісно, всі б ми хотіли, щоб Україна стала членом Європейського Союзу і в повній мірі користувалася перевагами вільних кордонів з нашими партнерами. Проте, це поки що не відбулося.

Попри те, що авторизація в ETIAS видається ускладненням, насправді це в більшій мірі спрощення, адже зменшується ризик того, що вас розвернуть додому європейські прикордонники: про наявні проблеми ви знатимете завчасно і зможете докласти зусилля для їх вирішення, щоб не втрачати гроші та час на безрезультатну поїздку.

Крім того, пам’ятаєте, що на самому початку цієї статті ми розповідали про в’їзд до ЄС за ID-картками? Саме введення ETIAS наближає нас до цього, а без неї таке спрощення було б неможливим.

Давайте закріпимо. Чим відрізняється візовий режим від авторизації ETIAS?

Як було тоді, коли потрібно було оформлювати візу:

 • Зібрати пакет документів — закордонний паспорт, довідка про доходи, з роботи, доказ наявності житла, доказ платоспроможності, зворотні квитки та інші документи за запитом
 • Сплатити 35 євро (60 євро, якщо оформлення відбувається у візовому центрі) — при чому, у визначеному банку (додатково — комісія)
 • Відстояти чергу на подачу документів
 • Отримати результат за 10 днів, рівень відмов — від 5% у найлояльніших країнах і до 40% у найжорсткіших
 • Навіть якщо ви отримали візу, це не буде гарантією того, що вас пропустять на кордоні
 • Повторювати процедуру в кращому випадку раз на рік, у гіршому — перед кожною поїздкою

А як буде після введення ETIAS:

 • Сплатити 7 євро онлайн
 • Пройти анкетування на спеціальному сайті, яке займе не більш, ніж 10 хвилин — результат за кілька хвилин або годин
 • Вирушати в подорож, не забувши біометричний закордонний паспорт
 • Рівень відмов — не більш як 1%, зменшена ймовірність відмови на кордоні
 • Повторювати процедуру раз на три роки

Читайте також інструкцію для мандрівників — як скористатися безвізом✈️ З 2021 року безвіз із ЄС стане платним. Пояснюємо, що відбувається 1Безвіз — коротка інструкція для перших мандрівників.

Теґи: безвіз
Джерело: ETIAS Info