Що взагалі сталося?

4 червня 2018 року Microsoft оголосила про купівлю сервісу для спільної розробки та зберігання коду GitHub. Згідно з умовами угоди, команда отримає $7,5 млрд. Остаточно угоду буде закрито до кінця 2018-го. Платформою користуються понад 28 млн розробників. Загальна кількість репозиторіїв (тобто сховищ та тек із вихідним кодом програм чи скриптів) складає понад 85 млн одиниць.

Наскільки давно існує GitHub?

Його заснували у квітні 2008 року. Засновниками стали програмісти Кріс Ванстрат (Chris Wanstrath), Том Престон-Вернер (Thomas Preston-Werner) та Пі-Джей Хайєтт (PJ Hyett). Ні, вони не планували заробити на цьому мільйонів чи мільярдів. Їм потрібне було колективне сховище та спільнота для розробки на основі відкритого коду. В основу було покладено систему керування версіями Git. Для тих, хто зовсім не в темі: 2005 року розробник Лінус Торвальдс створив Git, коли працював над ядром Linux. Система дозволяла контролювати версії ядра та повернутися за потреби до попередньої версії, якщо у поточній виявилися нестабільності чи помилки. Інші розробники теж почали працювати з цією системою. Під час одного із зібрань програмістів у Сан-Франциско у жовтні 2007 року Ванстрат та Престон-Вернер вирішили створити проект, де розробники зможуть ділитися кодом та вивчати програми одне одного.

За пару сотень доларів 2 програмістів купили хостинг, замовили графіку та зареєстрували компанію. А ще купили у фотостоку iStockphoto права на малюнок «восьмикота» (фантазійного створіння, яке являє собою суміш кота та восьминога). Його створив художник Саймон Оукслі. Компанія почала роботу віддалено. Власний офіс у них з’явився лише у 2010 році.

github

Як стартувала ця платформа для коду?

Почали з бета-версії у 2008 році — перші запрошення за традицією усіх стартапів розіслали знайомими та друзям із середовища програмістів. Одним із перших розміщених проектів став фреймворк Ruby on Rails. Згодом зростання його популярності стане запорукою стрімкого зростання популярності платформи GitHub.

Публічно сервіс почав працювати у квітні 2008 року. На той момент у ньому вже було 20 тис репозиторіїв та понад 2 тис користувачів.

У чому основні можливості цього сховища?

 • дуюлювання коду, або форкінг,
 • запити на включення у проект змін чи злиття коду,
 • можливість копіювати будь-який код з публічних репозиторіїв до власного для подальшої модифікації,
 • можливість поділитися змінами із розробником оригінального коду та подати запит на включення цих змін до оригінального коду,
 • спільне відстеження та коментування помилок,
 • вікі-сторінки для проектів,
 • керування задачами,
 • підхід соціальної мережі, запроваджений для коду.

На чому платформа заробляла гроші до угоди з Microsoft?

Гроші платформа залучала завдяки freemium-моделі монетизації. Приватні пакети репозиторіїв коштують від $7 (фізособам) та від $25 (юридичним особам). Потреба у приватних закритих репозиторіях була, попит стабільно зростав. Тож вже 2010 року представники платформи заявили про фінансову успішність і навіть прибутки на рівні декількох мільйонів доларів. Із 2011 року GitHub додатково заробляв за допомогою GitHub Enterprise. Цей інструмент було призначено для великих компаній, котрім розміщення репозиторіїв було потрібне не просто приватне, а із опцією корпоративного файєрволу. Вартість такого кастомізованого продукту складала $5 тис на рік за 20 користувачів.

Чи інвестували у проект раніше?

GitHub 4 роки працював без сторонніх коштів. Змінилося усе влітку 2012 року. Тоді команда прийняла пропозицію венчурного фонду Andreessen Horowitz. Сума перших капіталовкладень сягнула $100 млн. Загалом потенціал платформи оцінили у $750 млн.

Кошти пішли не лише на розширення команди. Протягом року після перших інвестицій у GitHub випустили низку інструментів:

 •  ZeroClipboard — для копіювання довгих рядків коду, тексту та гешів в 1 клік,
 • Contributions — для відображення даних про активні репозиторіїї користувачів та календарі їхніх дій,
 • Octokit — для роботи з API платформи.

Також було розроблено Atom — безкоштовний текстовий редактор з відкритим вихідним кодом, котрий працює на Linux, macOS та Windows.

У березні 2015 року платформа вже мала 9 млн користувачів та 21,1 млн репозиторіїв. В той же рік було представлене файлове сховище Git LFS для коду, який займав чимало місця.

Того ж року під час конференції Build 2015 Microsoft оголосила про інтеграцію Microsoft Visual Studio із GitHub та доступність GitHub Enterprise в рамках Microsoft Azure. І того ж 2015-го Apple віз запуском власної мови програмування Swift почала використовувати GitHub. Влітку все того ж року GitHub отримав $250 млн інвестицій від венчурного фонду Sequoia Capital. Бізнес платформи було оцінено у $2 млрд.

Про що саме домовилися із Microsoft?

Ще 3 червня 2018 року у Bloomberg повідомили, що Microsoft уклала угоду з командою платформи щодо придбання GitHub. Ця угода мала стати альтернативою до виходу на біржу. Наступного дня чутки вже підтвердили офіційною заявою . Сума склала $7,5 млрд. Очолить GitHub засновник середовища розробки Xamarin Нет Фрідмен (Nat Friedman). Новий керівник буде підзвітним віце-президенту Microsoft Скотту Гатрі. Останній опікується в корпорації хмарними сервісами та штучним інтелектом.

За словами CEO Microsoft Сатьї Наделли, компанія не має наміру запроваджувати жодних обмежень щодо мов чи технологій, які надалі використовуватимуть розробники. Для оглядачів та істориків корпорації Microsoft такий крок означає ще одне: кінець епохи Стіва Боллмера. Він був запеклим супротивником відкритого програмного коду в часи, коли обіймав посаду генерального директора.

Що роблять (і чи роблять) конкуренти GitHub?

На тлі критики з боку інді-розробників спільнота почала переносити свої проекта на GitLab. Ця платформа має опосередкований стосунок до України. Цю компанію 2011 року заснували українець Дмитро Запорожець та голандець Сітсе Сейбрандей. GitLab є opensource-альтернативою для розміщення git-репозиторіїв. Відмінність полягає у орієнтування насамперед на бізнес-сегмент. Компанія теж отримувала інвестиції за час своєї роботи — щоправда, скромніші: лише $45,5 млн.

Зараз користувачі в рамках флешмобу #movingtogitlab закликають мігрувати на GitLab. Видання AIN.UA повідомило, що крім притоку користувачів, компанія запустила вбудований сервіс для імпортування коду. Додатково вони пропонують знижку новим користувачам у 75% на тарифи Gold та Ultimate. Згодом представники альтернативної платформи заявили, що трафік щохвилини склав 14,5 тис унікальних користувачів, а кількість нових людей на платформі зросла вчетверо.