Що таке Бескидський тунель?

Відкриття Бескидського тунелю має відбутися вже за добу. Цей інфраструктурний об’єкту Карпатах має збільшити обсяги вантажних перевезень між Україною та ЄС, а також поліпшить пасажирське сполучення між Закарпаттям та іншими регіонами України, інформує «Економічна Правда». Будівництво завершилося у 2017 році, після цього залізничники монтували інфраструктуру на підходах. Перерізування стрічки заплановане на 25 травня 2018 року.

Це — один з найбільш масштабних інфраструктурних проектів України за останні 15 років. Він є 2-м за довжиною залізничним тунелем в Україні після Лутугинського, що на Луганщині. Важливість цього маршруту — у тому, що саме ним прямує понад 60% транзитних вантажів у напрямку Західної та Центральної Європи.

За день до Європи — що варто знати про Бескидський тунель і чому це важливо

Процес будівництва | Фото: Дивись.info

Але ж такий тунель наче вже існував?

Так, нова інженерна споруда побудована за 22 м від старого одноколійного тунелю. Прокладання нового тунелю — не забаганка, а технічна необхідність. Старий об’єкт мав лише 1 колію і пропрацював понад століття. Старий об’єкт запустили у XIX столітті, за часів перебування цих земель України у складі Австро-Угорщини. Він мав на меті поєднати східні регіони Австро-Угорської імперії із Центральною Європою та відкрити доступ із Закарпаття до інших українських регіонів.

Під час Першої Світової старий тунель пошкоджено не було, натомість у Другій Світовій його підірвали у кількох ділянках. Відновлено тунель було у 1946 році.

Чим відрізняється новий Бескидський тунель?

Він має 2 шляхи, довжину у 1,765 км з максимальною глибиною у 180 м від поверхні Бескидського хребта. Він — ланка транспортного коридору, який проходить через Італію, Словенію, Угорщину, Словаччину та Україну.

При запуску нового будівництва було декілька варіантів:

  • реконструювати старий тунель,
  • побудувати додатковий одноколійний тунель, а паралельно проводити реконструкцію старого,
  • побудувати новий двоколійний тунель (цей варіант і було обрано).
За день до Європи — що варто знати про Бескидський тунель і чому це важливо

Фото: Дивись.info

Як довго тривали роботи та скільки все це коштувало?

З 2007 року почалися проектування, розвідка рельєфу та геодезичні роботи. Інвесторами проекту виступили Європейський банк реконструкції та розвитку ($40 млн) та Європейський інвестиційний банк (€55 млн). Влітку 2011 року «Львівська залізниця» уклала угоду на проектування і будівництво тунелю з українською компанією «Інтербудмонтаж». Роботи почалися у жовтні 2013 року. Загалом все коштувало €102,7 млн.

Що дасть запуск нового залізничного тунелю до Європи?

Двоколійний тунель може пропускати близько 100 поїздів на добу замість нинішніх 47. Максимальна швидкість поїздів зросте із 40 км/год до 60-70 км/год. Також українська сторона зможе ліквідувати єдине бар’єрне місце на всьому міжнародному коридорі. Крім того, залізничники очікують, що запуск тунелю покращить сполучення закарпатських міст з Києвом, Дніпром, Харковом. У планах — запуск потяга категорії «Інтерсіті» між Львівщиною та Закарпаттям.

За словами Євгена Кравцова — керівника «Укрзалізниці», які наводять у «ЕП», — для компанії тунель символічний, бо це вікно до Євросоюзу, до міжнародних транспортних коридорів

За день до Європи — що варто знати про Бескидський тунель і чому це важливо

Фото: Дивись.info

Скільки працюватиме нова споруда?

Будівельники стверджують, що гарантійний термін служби тунелю за належного обслуговування складе щонайменше 100 років.