Як потрапив до NASA

У 1995 році Каденюка відібрали в групу космонавтів Національної космічної агенції України. Він пройшов підготовку до космічного польоту в NASA на американському космічному кораблі багаторазового використання як фахівець з корисного навантаження.

Що робив перший український космонавт на орбіті

З 19 листопада по 5 грудня 1997 року Леонід Каденюк входив до екіпажу космонавтів американського космічного «човника» «Колумбія» місії STS-87. Під час польоту українець виконував біологічні експерименти. Це була спільна українсько-американська місія, експерименти передбачали дослідження трьох видів рослин.

Основна мета проведення експериментів полягала у вивченні того, як невагомість впливає на фотосинтетичний апарат рослин, на запліднення та розвиток зародка, на експресію генів у тканинах сої і ріпи, на утримання фітогормонів у рослинах ріпи, на вуглеводний метаболізм та ультраструктуру клітин проростків сої тощо.

Також в ході місії Леонід Каденюк досліджував вплив невагомості на людський організм. На 9-у добу перебування на орбіті вперше в історії незалежної України відбувся прямий зв’язок із космосом.

Про Землю з космосу

Фотографування та зйомка на відео — це займало майже кожну вільну хвилину космонавтів, за спогадами Каденюка. Проте заняття це ніколи не набридало і завжди давало якісь нові враження. За його словами, вигляд планети з космосу — це 80% того, що ми на Землі не бачимо і не розуміємо, навіть споглядаючи світлини, зняті на орбіті.

Про музику та інші речі на орбіті

На орбіту із собою Каденюк узяв аудіокасети з улюбленою музикою. Серед його космічної фонотеки — пісні Анатолія Солов’яненка, Дмитра Гнатюка та інших українських виконавців. За його спогадами, американці із задоволенням слухали українську музику 1980-х.

Пригадував він і про те, що двічі на орбіті лунав державний славень України — і американські астронавти навіть віддавали честь.

За спогадами першого українського космонавта, підготовка до польоту включала щоденні пробіжки — від спринтерських дистанцій до кросів. Серед найбільших вражень від перебування на орбіті пригадував невагомість та те, що бачиш в ілюмінатор, коли дивишся згори на нашу планету.

Про майбутнє України як космічної держави

Леонід Каденюк був переконаний: Україна вже є космічною державою. Вже є повний цикл виготовлення космічної техніки, є напрацювання щодо проектування, виготовлення та запуску техніки у космос. Головною проблемою перший український космонавт вважав те, що космічна галузь працює не завдяки, а всупереч економічним та технологічним обставинам, у яких вона перебуває.