Роз’яснення щодо використання різного роду шахрайських методик та протидії їм надають представники двох державних банків.

Що робити, якщо мій телефон атакують дзвінки та SMS з невідомого номера, а на тому боці представляються співробітниками банку?

Банк — справжній, а не фейковий — ніколи не використовує приховані номери чи мобільні номери для дзвінків своїм клієнтам (і неважливо, йдеться про фізичних осіб чи корпоративних клієнтів банківської установи). Номери кол-центрів як правило є загальнонаціональними та оприлюднені на сайті банку.

Також ознакою шахрайства є надсилання великої кількості нібито сервісних SMS від «банку», які щоразу приходять у новий діалог чи з іншого мобільного номера. Справжній банк надсилає повідомлення з одного-двох номерів, які вам відомі. Також банки можуть користуватися Viber чи власним чат-застосунком, вбудованим у мобільний клієнт-банк. Але аж ніяк не спамити вас купою SMS-ок з різних номерів.

Ще вас має насторожити ситуація, коли співрозмовник не може дати відповіді на прості питання, наприклад назвати номер вашої картки, тому оперує поняттями типу «ваша основна картка» тощо. У співробітника справжнього банку перед очима перебуває вся інформація про вас, крім PIN-коду. Для цього є CRM-системи.

Як реагувати, коли співрозмовник від імені банку починає максимально залякувати чи погрожувати штрафом, блокуванням онлайн-доступу до послуг та іншими подібними санкціями нібито з боку банку?

У таких ситуаціях шахраї намагаються викликати у вас стрес та змусити діяти швидко та не роздумуючи. Поспішати не варто — як і надавати невідомому «представникові» чи «представниці» дані про ваш PIN- чи CVV2-коди або код з SMS-повідомлення, що надійшло на ваш телефон.

Мені зателефонували і пообіцяли, що я виграю гарантований приз від свого банку. Що робити?

Банки ніколи не проводять розіграші із гарантованими призами, не надають 100 грн в обмін за інформація про себе чи не надають роботу, яку не треба робити — лишень «якомога швидше заповнити анкету».

Ощадбанк

Я отримав SMS від банку, але там помилки. Таке можливо?

Якщо ваше прізвище, номер рахунку, назва міста чи ваше ім’я написане із орфографічними помилками, швидше за все, це спроба шахраїв встановити з вами контакт та отримати у повідомленні-відповіді дані про вас. Нічого нікуди не надсилайте.

Також будьте уважними, якщо в імені відправника насправді зазначено не назву банку (наприклад, «Ощдабанк»). Коли очі пробігають такий напис, мозок сам розташовує літери у правильному порядку, щоб знайти знайоме слово. Цим прийомом часто користуються шахраї, застерігають в Ощадбанку.

Що робити, коли мені постійно телефонують «з банку», особливо ввечері?

Як наголошує очільниця прес-офісу Вінницької філії ПриватБанку Аліна Слободянюк, таку схему часто використовують зловмисники, які намагаються перехопити дані з SIM-картки. найчастіше клієнти банку отримують багато настирливих дзвінків з незнайомого номера, часто ввечері, що змушує їх вимкнути телефон, а вже зранку вони виявляють, що їх телефонний номер привласнений злочинцями й за його допомогою вкрадені гроші.

Мета телефонної «атаки» проста: створити 7-годинний період неактивності SIM-картки, аби в мережі одного з найпопулярніших операторів мобільного зв’язку обійти систему ідентифікації клієнта, дізнатися секретний PUK-код, і привласнити телефонний номер. В разі, якщо подібне відбувається із вашим фінансовим номером, варто блокувати доступ до своєї картки одразу, як тільки почалася «телефонна атака».

Також будьте обережні із наданням ствердних відповідей в голосовому режимі невідомим, що представляються співробітниками банку. Запис вашого голосу можуть використати для підтвердження операцій за карткою в разі її клонування.

І не забувайте: якщо ви загубили гаманець з картками чи свій смартфон, негайно телефонуйте на гарячу лінію банку або зверніться у відділення, щоби блокувати доступ до ваших карток якомога скорше, поки зловмисники не встигли скористатися коштами на вашому рахунку.

Картку створено за підтримки «Ощадбанку»