Електронне здоров’я — що варто знати про реформу e-health в Україні

Elektronne zdorov’ja — ščo varto znaty pro reformu e-health v Ukraїni

Реформа медицини в Україні стала однією із найбільш обговорюваних у медіапросторі — чим стане перехід на електронну картку пацієнта, систему e-Health у лікарнях та єдині реєстри? Розбираємося в усіх тонкощах змін, які пропонує МОЗ українським лікарям та пацієнтам

Reforma medycyny v Ukraїni stala odnijeju iz najbiľš obgovorjuvanyh u mediaprostori — čym stane perehid na elektronnu kartku pacijenta, systemu e-Health u likarnjah ta jedyni rejestry? Rozbyrajemosja v usih tonkoščah zmin, jaki proponuje MOZ ukraїnśkym likarjam ta pacijentam

Міністерство охорони здоров’я України запустило першу електронну медичну систему eHealth. Як пояснює в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун, створена система є базою для впровадження всіх подальших реформ в системі охорони здоров’я.

— На основі чого відбувається перехід?

Український парламент в першому читанні проголосував законопроект №6327. Саме в цьому документі закріплено, що електронна система медицини стане обов’язковою для використання лікарями та пацієнтами з 1 квітня 2018 року. Основне завдання системи — збір інформації щодо лікарень, лікарів та пацієнтів, а також ведення обліку наданих послуг, що оплачуються з бюджету. Тобто перед нами — інструмент контролю за дотриманням переліку обов’язкових послуг від держави на користь хворих.

— Як можна зареєструватися в новій системі?

Зареєструватися в електронній системі eHealth можна вже з 19 червня. На даний момент в базу внесено 25 медустанов з 15 населених пунктів України. Реєстрація відбувається через окремий сайт.

— І як це все працюватиме?

 • Перший етап — система електронної медицини буде збирати інформацію про медустанови по всій Україні. Її повинні вносити головні лікарі. Починаючи з липня, з’явиться можливість вносити в систему всіх лікарів первинної ланки (педіатрів, терапевтів, сімейних лікарів). Вже з серпня система дозволить фіксувати договір, який лікар первинної системи медицини укладатиме з пацієнтом. Таким чином, буде складатися реєстр лікарень, лікарів і пацієнтів.
 • Другий етап — із жовтня 2017 року через eHealth буде працювати програма реімбурсації вартості ліків «Доступні ліки».
 • Третій етап — після накопичення даних про медустанови буде створено карту розташування лікарень.

— Такі масштабні зміни… Це напевно дорого?

На розробку всіх можливостей електронної платформи, які стануть доступними до кінця 2017 року,  МОЗ витратило $400 тис.

— За це все ми заплатили з власної кишені?!

Ні. Всі ці гроші були отримані від міжнародних партнерів:

 • посольства Канади в Україні,
 • Глобального фонду,
 • Аґенції США з міжнародного розвитку.

— Ми починаємо тестувати систему. Зараз кожна лікарня може зайти і зареєструватися в системі. Поки це — добровільна реєстрація. Коли законопроект по щодо медреформи пройде друге читання і буде прийнятий в цілому, реєстрація стане обов'язковою

Павло Ковтонюк, заступник МОЗ

— Я — лікар, очолюю медичну установу, як мені зареєструвати свою лікарню в системі?

 • Перейдіть на сайт проектного офісу eHealth і натисніть кнопку «Реєстрація».
 • Виберіть Медичну інформаційну систему (МІС). Що це означає? Кожна лікарня повинна для себе вирішити, в якій системі вона хоче працювати. МІС розрізняються між собою формою своєї організації і інтерфейсом. Але на кінцевий результат — занесення інформації в єдину базу даних — вибір МІС не впливає.
 • Після вибору МІС головний лікар має внести дані про себе і про медустанові.
 • Фінальна стадія — завантаження електронного підпису. Після цього інформація про лікарню відправляється в загальну базу даних системи eHealth.

— Які медичні інформаційні системи доступні для лікарень в Україні?

Зараз лікарні можуть вибрати між чотирма МІС (helsi, EMCIVED, Medics, «Поліклініка без черги»), але розробники обіцяють, що кількість доступних систем виросте до 14.

— Передавати стільки даних на якийсь сайт — це взагалі безпечно?

За словами розробників, МІС запрограмовані таким чином, що якщо лікар припуститься помилки в назві міста або вулиці, він не зможе закінчити реєстрацію своєї лікарні. Це — перший бар’єр захисту від неправдивої інформації про лікарнях.

Дані про лікарню також будуть перевірятися і після попадання її в систему eHealth. МОЗ буде звіряти дані з уже існуючими реєстрами. Це робитимуть для уникнення дублікатів чи ймовірностей підробки даних для несанкціонованого доступу до інформації чи помилкового подвійного перерахування коштів.

— OK, сайт, база даних, картки, облік — як це все виглядатиме у підсумку?

 • Перший етап, який включає в себе наповнення реєстрів (лікарні, лікарі первинної системи медицини і пацієнти) і виписку електронних рецептів за програмою «Доступні ліки» — до кінця 2017 року.
 • Другий етап — особистий кабінет для пацієнтів, в який лікарі зможуть вносити медичну інформацію. Одночасно в систему почнуть вносити лікарів вторинної і третинної системи.
 • Кінцева мета МОЗ України — до 2020 року запустити повноцінну систему eHealth, яка б відображала взаємини не тільки лікарні і держави, а й була базою медичних карт всіх українців.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: